Kde bolí appendix

Lapetka
Publikováno 9. března 2021
  1. Kde bolí appendix

    Co je to appendix

    Appendix je červovitý výběžek slepého střeva. Je dlouhý zhruba 6 – 10 cm a asi 7 mm široký. Jeho plný latinský název je appendix vermiformis. Appendix je běžnou součástí lidského těla – pokud chcete hovořit o onemocnění slepého střeva, pak je správné použít termín Apendicitida.

  2. Co je to apendicitida

    Apendicitida je zánět slepého střeva (opět, správně jeho červovitého výběžku). Častěji se objevuje v akutní formě, kdy se léčí chirurgicky – odstraněním appendixu. Pokud je diagnóza správná a zákrok není proveden včas, může dojít k perforaci appendixu a následně k zanícení celé dutiny břišní. V takových případech pak dochází i k ohrožení života pacienta.

    Stoprocentní prevence proti zánětu slepého střeva neexistuje, nicméně pomáhá dobré trávení, tedy strava bohatá na vlákninu – ovesné vločky, celozrnné pečivo, fazole.

  3. Jak poznat zánět slepého střeva

    Zánět appendixu se může objevit v chronické i akutní formě. Akutní forma se projevuje bolesti v nadbříšku, která se po pár hodinách přesune do pravého podbříšku. Bolest je trvalá a neurčitá, v průběhu času se mohou objevovat silné, křečovité bolesti, které se mohou střídat se zlepšením zdravotního stavu, což může být velmi zrádné.

    Bolesti nemusí být silné a stupňují se při pohybu nebo otřesech břicha, například při kašli nebo chůzi. Objevuje se také nevolnost, nadýmání, zvracení a nechutenství. Teplota je zvýšená jen mírně, a objevit se může tachykardie – zvýšená tepová frekvence.

    Akutní apendicitida se řadí mezi náhlé příhody břišní – ty vznikají nenadále ze stavu plného zdraví, mají náhlý začátek a rychlý progres. Doba od prvních neurčitých bolestí břicha až po zánět břišní dutiny může kolísat od několika desítek minut až po několik hodin.

    Chronická forma je méně agresivní a, jak název napovídá, mnohem dlouhodobější. Chronickou formu je těžší diagnostikovat, její příznaky jsou nespecifické a mohou se projevovat jako celková slabost, únava, nepravidelné bolesti břicha a nevolnost.

    Appendix se v tomto případě také zanítí, ale mírně, vyvíjí se dlouhou dobu. Chronická forma může kdykoliv přejít ve formu akutní, proto není radno podceňovat ani tyto mírné příznaky.

  4. Jakou funkci má appendix

    Appendix nemá v tělo žádnou významnou funkci – slouží jako mízní uzlina, ale jeho chirurgické odstranění nemá na budoucí život žádné následky. Jeho preventivní odoperování se přesto nedoporučuje, jelikož jakýkoliv neodůvodněný operativní zásah do organismu znamená riziko a možné komplikace mohou nastat i v tomto případě.

  5. Kde bolí appendix

    Nejprve se projevuje bolest nespecifického charakteru – v horní oblasti břicha. Postupem času se pak přesouvá do pravého podbříšku. Typickým místem bolesti je McBurneyův a Lanzův bod. První z nich leží na spojnici pupku a předním horním výběžkem kyčelní kosti, zhruba ve 2/3 vzdálenosti od pupku, blíže kyčelní kosti.

    Lanzův bod se nachází na spojnici horních výběžků obou kyčelních kostí, opět zhruba ve 2/3 vzdálenosti, blíže k pravé kyčli. Typickým pro bolest při zánětu appendixu je také to, že bolest se objeví při uvolnění tlaku na břišní stěnu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma kde bolí


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás