Jak správně grilovat

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2024
  1. Jak správně grilovat

    Jaké jsou hlavní zásady grilování

    Grilování není nic složitého, pokud dodržíte pár základních pravidel. Mezi hlavní zásady patří:

    • Minimálně půl hodinky předem bychom měli vytáhnout maso z lednice a nechat odstát při pokojové teplotě. Lépe tak odhadnete propečenost a zároveň maso nedostane teplotní šok.
    • Marinování neboli nakládání masa by se mělo dělat s rozvahou, kořením i solí se potlačí chuť masa. Grilované maso stačí dochutit až na talíři, k tomu se hodí směs bylinek, mořská sůl a olivový olej.
    • Ke grilování používejte vždy čerstvé a kvalitní potraviny. Mražením může maso ztrácet svou chuť.
    • Před grilováním nechejte uhlí či brikety dobře rozhořet. Grilovat by se mělo nad žhavými uhlíky, ne nad přímým ohněm.
    • Při práci se syrovým masem dbejte na hygienu a nikdy si nezapomeňte umýt ruce a použité náčiní.  Předejdete tak možné nákaze salmonelózou.
    • I při grilování myslete na své zdraví a nejezte připálené kousky masa či zeleniny. Mohou obsahovat karcinogenní látky. Ale pokud grilujete jen občas, není nebezpečí nijak velké.
  2. Jak grilovat na plynovém a elektrickém grilu

    Elektrický gril je vhodný pro grilování na balkoně nebo dokonce v bytě pod odsávačem, proto si grilované pochoutky můžete užít i při nepříznivém počasí. Nevýhodou elektrického grilu jsou vysoké provozní náklady a závislost na elektrické síti. Při kempování v přírodě se vám tento gril příliš neosvědčí.

    Zajímavou alternativou pro grilování v přírodě jsou malé přenosné grily na dřevěné uhlí.

    U elektrického grilu musíte dát pozor, aby se maso nebo zelenina nepřipálily. Regulace teploty je totiž relativně pomalá, proto je lepší snižovat teplotu grilu v předstihu.

    Plynový gril musí být napojen na propanbutanovou bombu, s tím je spojena obtížnější manipulace. Výhodou tohoto grilu je velmi rychlé regulování teploty a oproti grilům na uhlí nebo brikety se plynový gril nemusí dlouho roztápět. Stačí zmáčknout tlačítko a po chvíli můžete začít s grilováním. Postup je stejný jako při grilování na uhlí.

  3. Jaká by měla být vnitřní teplota masa při grilování

    Vnitřní teplota při grilování masa by neměla být nižší než 60 stupňů. Při této teplotě se zlikvidují nebezpečné bakterie, ale je potřeba nechat maso grilovat delší dobu. Teplota kolem 70 stupňů je vhodná pro drůbeží maso, kde je jistota zlikvidování bakterií a zároveň se maso nevysuší. Grilování při vyšší teplotě kolem 120 až 160 stupňů je vhodné pro hrubší kusy vepřového nebo mletého masa.

    Teplota kolem 200 stupňů je vhodná pro rychlé grilování, například tenké plátky drůbežího nebo rybího masa. Obecně platí pravidlo, že čím je vyšší teplota, tím je potřeba zkrátit dobu grilování.

    Vnitřní teplotu masa se dá změřit s naprostou přesností pouze teploměrem k tomu určeným.

    Můžeme narazit na recepty, které uvádí vnitřní teplotu masa pouhých 45 stupňů. Vzhledem k riziku nákazy bychom takto nízké teploty při grilování nedoporučili. Raději se podívejte, jak dlouho grilovat kuřecí křídla.

  4. Co je to přímé a nepřímé grilování

    Přímé grilování znamená, že maso nebo zelenina se tepelně upravuje přímo nad ohniskem žáru. Tímto způsobem lze rychle ugrilovat menší kusy kuřecího masa, steaky nebo rybí filety.

    Nepřímé grilování trvá delší dobu, neboť maso není vystaveno přímému žáru, ale je grilováno pozvolna. Nepřímé grilování lze aplikovat pouze na grilech s krytem či poklicí, aby neunikalo teplo. Maso je umístěno dál od zdroje největšího tepla a zakryje se. Takto se mohou grilovat celá kuřata, celá ryba nebo větší kusy hovězího i vepřového masa.

  5. Jak na bezpečné grilování?

    Nevhodným způsobem grilování mohou vznikat nebezpečné karcinogenní látky. Abychom se vzniku těchto látek vyvarovali, neměli bychom používat marinády s olejem. Právě pálením tuků vzniká karcinogenů nejvíce. Ani kupované marinády bez oleje nejsou vhodné. Vedle vysokého množství soli, často obsahují také glutamát sodný a různé konzervanty, které jsou nezdravé samy o sobě.

    Před začátkem grilování musíme důkladně očistit grilovací mřížku, aby na ní nezůstaly zbytky z předchozího grilování. Ani na dřevěném uhlí nešetřete a nikdy nepoužívejte chemické podpalovače.

    Další častou chybou je použití vidličky k obracení masa. Propíchnutím masa vyteče spousta šťávy přímo na rozžhavené uhlíky. Tím opět vznikají další karcinogeny a kouřem se dostanou do masa. Abychom zabránili odkapávání tuků a šťávy z masa, je možné použít grilovací tác, který tuky zachytí.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma maso


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás