Jak dlouho vařit dršťky

Marie Stejskalová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak dlouho vařit dršťky

    Co jsou dršťky?

    Jedná se o hovězí žaludky. Přesněji řečeno o hovězí předžaludky, neboť se dršťky získávají z částí zvaných bachor, čepec a kniha. Řadíme je k vnitřnostem.

  2. Jak dlouho vařit dršťky?

    Nejčastěji se v kuchyni setkáme s dršťkami hovězími, ale k mání jsou třeba i vepřové (mají lehce růžovou barvu). Ty se připravují obdobně, jako je tomu u hovězích.

    Jak dlouho vařit takové dršťky? Je to různorodé. Předně je nutné odlišit, zda máme koupené dršťky syrové, či již dršťky předvařené.

    Syrové dršťky je totiž potřeba vařit dlouho, ale opravdu velmi dlouho. Nemáme-li dostatek času či trpělivosti, koupíme již dršťky předvařené. Ty se v hrnci na plotně tak dlouhou dobu vařit nebudou. Pozor, při vaření drštěk je lepší počítat s ne příliš vábným odérem.

    Dršťky za syrového stavu by na pulty řeznictví měly přijít již dobře vyprané, čili očistěné (u předvařených se s tím přímo počítá). Máme-li ale nějaké pochybnosti, můžeme dršťky ještě opětovně vyprat doma.

    Jak dlouho vařit dršťky syrové? Odpověď je v boxíku č. 3. Jak dlouho je nutné vařit dršťky předvařené zase najdeme v boxíku č. 4.

  3. Jak dlouho vařit hovězí dršťky?

    Tedy konkrétněji, jak dlouho vařit syrové hovězí dršťky. Věřte, že opravdu dlouho.

    Postup můžeme rozdělit na cykly. Jeden nám zabere, co se týká pouhého vaření, 30 minut. A budeme potřebovat minimálně 3. Tedy čistá hodina a půl.

    Dáme si do hrnce vařit vodu. Jakmile vidíme bublinky, do vody vložíme vyprané dršťky. Až se voda začne opětovně vařit, začneme odpočítávat čas. Necháme je na plotně cirka 30 minut. Po uplynutí času vodu slijeme, třeba pomocí cedníku. Komu syrové drštky nevoní (snad všem), přidá do vody rovnou již česnek a rozmarýn. Díky tomu se aroma stáhne na minimum.

    Do hrnce opět nalijeme vodu, dáme vařit a do vroucí vložíme odložené dršťky. Znovu vaříme zhruba 30 minut. Jakmile je hotovo, zase vodu slijeme.

    Do třetice vkládáme dršťky do osolené studené vody a nečekaně vaříme dalších 30 minut. Nyní ale už není potřeba, abychom vodu po scezení museli vylít, ale poslouží nám jako vývar (ovšem není nutností).

    Aby byly dršťky vhodné ke konzumaci, je nezbytné je dát ještě i po 3 cyklech předváření dál vařit. Vezmeme tedy další čistou vodu a dršťky v ní vaříme do změknutí. Bude to trvat ještě průměrně 2 hodiny. Někdy více, někdy méně. Zkrátka do úplného změknutí, přičemž záleží především na naší chuti (či spíš skusu).

    Až budou dršťky uvařené doměkka, necháme je vychladnout a krájíme na nudličky. Poté je můžeme použít dále dle zvoleného receptu.

  4. Jak dlouho vařit předvařené dršťky?

    Předvařené dršťky jsou sice předvařené, ale než s nimi budeme moci počítat do výsledného pokrmu, je nutné je stejně ještě chvíli povařit. A to zvlášť v samostatném hrnci. Bude to trvat cirka 30 minut.

    Dršťky tedy vložíme do osolené vody a vaříme zmíněnou půlhodinku. Pokud budeme dále připravovat třeba polévku, vývar je možné si po scezení uchovat a do polévky ho využít.

  5. Jak uvařit dršťkovou polévku?

    Na přípravu dršťkové polévky toho zase tolik nepotřebujeme. Ale co si konkrétně připravit?

    • asi 500 g drštěk (po jejich uvaření použijeme i vývar, zhruba 500 ml)
    • 500 ml voda (i s vývarem tedy celkem 1 l tekutiny)
    • 2 cibule
    • česnek dle chuti
    • sladkou papriku (asi 1 polévková lžíce)
    • majoránku
    • mletý pepř
    • sůl
    • sádlo
    • hladkou mouku
    • přidat můžeme i trochu chilli (máme-li rádi pikantní chuť)

    Nejprve si připravíme dršťky. Pokud máme syrové, postupujeme dle pokynů z boxíku č. 3. Máme-li předvařené, dáme je vařit asi na 30 minut do samostatného hrnce. Jakmile jsou měkké, scedíme a vývar uchováme pro pozdější použití.

    Na tuku osmahneme pokrájenou cibulku. Přidáme tak 2 lžíce hladké mouky a uděláme cibulovou jíšku. Přichází na řadu sladká paprika, můžeme dát i o trochu více než 1 lžíci, zamícháme a zalijeme vývarem z drštěk plus půllitrem vody. Důkladně zamícháme a necháme vařit.

    Po zhruba 20 minutách přidáme do hrnce na nudličky pokrájené dršťky, prolisovaný česnek, sůl dle chuti (pozor, dosolit lze vždy) a necháme dalších 10 minut lehce vařit.

    Po uplynutí času přidáme majoránku a mletý pepř dle chuti a plotnu vypneme.

    Dršťkovou polévku lze uvařit i z hub, což ocení zejména vegetariáni (nebo i ti, kteří chuť polévky mají rádi, ale moc nemusí dršťky). Používají se nemasité druhy, jako jsou václavky nebo hlíva ústřičná. Právě dršťková polévka z hlívy je nejenom chutná, ale i velmi zdravá.

    Jak je známo, tato houba velice příznivě působí na imunitní systém. Skočit si pro ni můžeme do obchodu, kde ji seženeme v podstatě po celý rok, nebo lze zkusit hlívu pěstovat doma. Víte, jak pěstovat hlívu?

    Dršťková polévka je velice sytá, dobře se doplňuje s bílým pečivem. Zatímco se dršťky budou vařit, můžeme tak vyplnit čas jeho přípravou, neboť domácí je zkrátka domácí. Inspirovat se můžeme návodem Jak upéct rohlíky či Jak upéct housky.

  6. Jak dlouho se vaří dršťková polévka?

    Samotná polévka nám zabere asi půlhodinku. K výslednému času je ale nutné připočítat i čas strávený přípravou drštěk (boxík č. 3, nebo č. 4). Nesmíme tedy zapomenout začít vařit dršťky dříve.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma hovězí


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás