Jak využít mangold
-
Jak připravit mangold před vařením
Listy mangoldu nejprve zbavíme nečistot. Nejlepším způsobem je napustit plný dřez vody a listy v něm opatrně vymáchat. Není příliš dobré oplachovat je pod tekoucí vodou, protože jsou křehké a pokud je chcete uchovat čerstvé nějaký ten den v lednici, začaly by rychle vadnout.
Z listů vykrájíme stonky. Mají totiž delší dobu tepelné úpravy, takže je musíme zpracovat zvlášť.
Nachystáme si velký hrnec vřící, mírně osolené vody. Listy mangoldu ponoříme do vroucí vody a krátce, asi minutu, povaříme. Po vyjmutí prudce ochladíme, aby si zachovaly svěží barvu.
Stonky upravujeme podobným způsobem, ale doba varu je delší, přibližně 4-5 minut.Spařené listy nakrájíme na nudličky nebo je rozmixujeme s trochou vody, ve které jsme je vařili. Stonky nakrájíme na kousky podle potřeby.
Jaké jsou účinky mangoldu na naše zdraví, si můžete přečíst v našem článku Mangold: pěstování, účinky, použití.
-
Jak uvařit dušený mangold se smetanou
Pro přípravu dušeného mangoldu budeme potřebovat:
- spařený mangold nakrájený na nudličky nebo rozmixovaný
- cibuli
- česnek
- sůl
- olivový olej
- smetanu na vaření
- vejce
Na oleji osmažíme cibuli nakrájenou na kostečky. Až zesklovatí, přidáme spařené, na nudličky nakrájené nebo rozmixované listy mangoldu. Krátce podusíme, aby neztratily svěží barvu. Vejce rozšleháme ve smetaně, osolíme a za stálého míchání vlijeme ke špenátu. Přidáme lisovaný česnek.
Podle chuti dosolíme a můžeme podávat. Je to výborná příloha k masu a můžeme zařadit do jídelníčku všude, kde jsme zvyklí používat špenát.
-
Jak přichystat rychlý slaný koláč s mangoldem
Potřebujete rychlou večeři nebo pohoštění? V takových případech jsou slané koláče výborným řešením. Na přípravu koláče s mangoldem si nachystáme:
- balíček listového těsta
- svazek mangoldu
- anglickou slaninu
- cibuli
- tvrdý sýr
- vejce
- smetanu na vaření
- sůl, pepř
Nejprve si nachystáme náplň. Na pánvi osmažíme na drobno nakrájenou cibuli a anglickou slaninu. Přidáme spařený, na nudličky nakrájený mangold, sůl, pepř a směs podusíme. Zatím, co bude chladnout, připravíme si listové těsto.
Rozválíme je, vložíme do vymazaného pekáčku nebo koláčové formy a okraje zvedneme. Dno propícháme vidličkou, aby se koláč nenafoukl. Na těsto rozprostřeme mangoldovou směs, kterou zalijeme osolenými vejci rozšlehanými ve smetaně.
Na závěr koláč posypeme nahrubo nastrouhaným tvrdým sýrem. Vložíme do předehřáté trouby a pečeme při teplotě 180°C přibližně 40 minut.
-
Jak na přípravu polévky s mangoldem
Venku začaly podzimní plískanice a začínáme mít chuť na něco sytějšího, co nás zároveň prohřeje. Pro takové období jsou výborné husté zeleninové polévky. Jednu takovou si můžeme uvařit z mangoldu. Budeme na ni potřebovat tyto suroviny:
- svazek mangoldu
- kopr
- olivový olej
- vývar (nebo bujón)
- smetana
- vajíčko
- tvrdý sýr
- toustový chléb na krutonky
- sůl, pepř
Syrový mangold nakrájíme na nudličky a na oleji osmažíme. Zalijeme vývarem, osolíme, opepříme. Pokud zrovna nemáme vývar, můžeme použít i bujón v kostce. Uvaříme do měkka. Vajíčko rozmícháme ve smetaně, osolíme a za stálého míchání vlijeme do polévky. Přidáme na jemno nasekaný kopr a krátce povaříme. Na talíři ozdobíme strouhaným sýrem a krutonky z toustového chleba.
-
Jak v kuchyni využít stonky z mangoldu
Nespornou výhodou této zeleniny je, že ji v kuchyni spotřebujeme celou. Stonky, nakrájené na kousky, můžeme přidat do polévek nebo si z nich uvařit výborné lehké jídlo.
Po uvaření jsou křupavé a tady je jednoduchý receptík, jak uvařit stonky à la chřest.
Přichystáme si:- stonky mangoldu
- strouhanku
- máslo
- sůl
- brambory jako přílohu
Vykrájíme stonky mangoldu a povaříme je několik minut ve slané vodě. Mezitím na másle osmažíme strouhanku, kterou měkké stonky, rozdělené na talíře, posypeme. Pokapeme rozpuštěným máslem. Můžeme sníst jen tak, nebo s přílohou z vařených brambor získáme lehké vegetariánské jídlo.
Na další recept s chřestem, který může sloužit jako inspirace pro využití mangoldových stonků se můžete podívat v našem článku Jak upéct chřest.
-
Co je mangold
Mangold se používal ve střední Evropě už v 16. století. Později jej z kuchyní vytlačil špenát, tehdy nově objevená zelenina dovezená z Asie. Špenát se v našich kuchyních trvale zabydlel, ale možná nevíte, že mangold můžete připravit podobně jako špenát a navíc má několik velkých výhod. Oproti špenátu má jemnější chuť.
Výsev se provádí koncem dubna a sklízet jej můžeme celé léto až do zimy průběžně tak, že odlamujeme jednotlivé listy. S jeho velkými listy je méně práce, než se špenátem a zužitkovat můžete i stonky mangoldu, které nejen, že dobře chutnají, ale navíc na zahrádce i krásně vypadají, protože mohou být bílé, žluté nebo červené.
Mangold navíc nemá tolik kyseliny šťavelové, a tak neodvápňuje tělo, na rozdíl od špenátu. I proto je vhodnější zejména pro malé děti. Mangold jednu zimu přezimuje, takže jej můžete s přehledem pěstovat dva roky z jednoho výsevu.
Zatím žádné komentáře