Jak chovat hada
-
Jak vybrat vhodný druh hada
Pokud se o chov hadů teprve začínáte zajímat, dejte si na čas a vyberte pro sebe ten správný druh. Pokud se chystáte pořídit si vašeho prvního hada nebo jste mírně pokročilým chovatelem, nevhodní pro vás budou jedovatí hadi. Do začátku vybírejte ideálně z druhů škrtičů.
Pro úplné začátečníky jsou vhodné korálovky a užovky červené. U obou druhů se jedná o hady, kteří nedorůstají přílišné délky a nemají tedy ani vysoké nároky na terárium. Oba hadi jsou navíc velice oblíbení pro své krásné zbarvení a v teráriu se budou krásně vyjímat.
Vhodný je také hroznýš královský nebo krajta královská. Oba druhy mají opět krásné zbarvení, ale oproti předchozím dvěma jmenovaným, kteří nedorůstají více jak metr, mohou oba tito hadi dosáhnout až dvou a půl metru. Pro chovatele to znamená větší nároky na chov a je nutné pořídit podstatně větší terárium.
Pokud se jedná o vašeho prvního hada, na menší druh se vám bude také lépe zvykat. Přece jen dvoumetrový had vzbuzuje mnohem větší úctu.
-
Jak vybrat terárium a zdroj světla pro hada
Pro hada je důležitý dostatek prostoru, proto musí mít terárium dostatečně velké rozměry, aby měl had volnost pohybu. V případě menších hadů jako jsou užovky nebo korálovky, by mělo mít terárium délku alespoň jeden metr a jeho hloubka a výška by se měla pohybovat kolem půl metru.
Pokud se rozhodnete pro větší druh hada, terárium by mělo být úměrně větší. Samozřejmě v přirozeném prostředí mají hadi neomezený pohyb. Proto pokud máte možnost, pořiďte i malému hadovi velké obydlí a dopřejte mu dostatek volnosti.
Terárium je ve své podstatě akvárium bez vody, jen s odlišnou výbavou. Pro načerpání další informací si můžete přečíst náš článek Jak opravit akvárium.
Samotné vybavení terária se bude odvíjet od velikosti hada a druhu, pro který je určeno. Základem by však měl být substrát, úkryt pro hada, kde se bude moci cítit bezpečně, větev, po které bude moci lézt, miska s vodou a kámen, aby měl pocit přirozenějšího prostředí.
To nejzásadnější jsem si však nechala na konec a tím je zdroj tepla. Hadi si jako plazi neumí vyrobit vlastní teplo, proto se potřebují vyhřívat a získávat tak teplo vnější. Celý prostor terária by proto měl být vyhřívaný. O vhodném zdroji tepla se poraďte se zkušeným chovatelem.
Odvíjet se bude od velikosti terária, které by mělo mít kolem třiceti stupňů. Postačí vám silnější žárovka, ale dejte pozor, aby se o ni had nemohl popálit. V teráriu by kromě možnosti se vyhřívat měla být také chladnější část, kde se had bude moci ochladit. Do tohoto místa je vhodné umístit vodu.
Přes noc světlo vypínejte, aby mohla teplota v teráriu klesnout, čímž hadovi přiblížíte běžné podmínky v přírodě. Pokud si nejste jisti, že si vzpomenete světlo pravidelně vypínat a rozsvěcet, můžete si pořídit časový spínač, který to obstará za vás.
Pokud se chystáte výbavu do terária teprve pořídit, pomůže vám náš článek Tipy z Aliexpressu: 10 levných doplňků pro terárium.
-
Jak na krmení pro hada
Krmení hadů je oblast, v které se chovatelé neshodnou. Od jednoho chovatele uslyšíte, že krmí výhradně život stravou, zatím co jiný nedá dopustit na stravu mrtvou, kterou rozmrazí. Osobně se přikláním spíše k živé stravě, která je bližší přirozenému prostředí, kde had loví. Pokud krmíte mrtvou stravou, ochuzujete hada také o samotný lov.
Nejnáročnější jsou na krmení mláďata malých hadů, kteří spořádají až dvě myší holátka za týden. Oproti tomu dospělému hadovi stačí myš nebo jiný malý hlodavec jednou za týden až deset dní.
Pokud se had právě svléká, nepřijímá žádnou potravu. To může trvat i dva týdny. Hadovi můžete pořídit také vitaminy. Někteří chovatelé hlodavce vodou pár kapkami vody a nasypou mu trochu vitaminů na záda. Had je pozře i s kořistí.
K hadovi však budete mít nejblíže vy sami a budete vědět nejlépe, jak se had chová, čemu dává přednost nebo co se vám naopak nezdá. Svá pozorování pak konzultujte s chovatelem a postupně přizpůsobujte terárium a podmínky v něm tak, aby se u vás had cítil co možná nejlépe.
Zatím žádné komentáře