Jak využít zbytky látek
-
Jak využít zbytky látek na patchwork
Pokud vám přebývá velké množství bavlněných plátýnek, volba je poměrně snadná. Ideální způsob jak zužitkovat i ten nejposlednější kousek, je právě patchwork. Kromě samotných látek vám postačí notná dávka trpělivosti a zručnosti a nové patchworkové prostírání či polštář budou na světě.
V prvé řadě si ujasněte, co a jak velké chcete ušít a do jakého stylu a barevných tónu chcete výrobek ladit. Proberte se všemi přebytky látky, které doma máte a vytřiďte ty, které se vám zdají vhodné. Nezapomínejte, že lze použít ideálně jen bavlněné plátno a že by všechny látky měly být seprané, aby se vám výrobek při prvním vyprání nesrazil.
Pokud vám bude některá barva chybět, ve většině prodejen s látkami vám rádi ustřihnout pár desítek centimetrů, podle toho kolik budete potřebovat nebo se rovnou podívejte na látky určené na patchwork, které se prodávají v malém balení.
Následně si rozmyslete vzor. Vezměte si rozměrný střihový nebo balicí papír, předkreslete na něj rozměr, jaký má mít konečný výrobek a celý tvar následně rozdělte na menší čtverce, trojúhelníky a další geometrické tvary. Pokud s patchworkem teprve začínáte, postačí vám rozdělit plochu na několik větších čtverců do šachovnice.
Jestliže se mu věnujete již delší dobu nebo máte zkušenosti s šitím, nebojte se složitější obrazců a menších tvarů. Konečný výrobek bude vypadat působivěji a ať už si jím budete chtít vyzdobit vlastní domácnost nebo ho darovat jako dárek, udělá krásný dojem.
Nyní si vezměte čtvrtku nebo lepenku a vystřihněte z ní tvary, které se v nákresu opakují. Ty následně v dostatečném počtu obkreslete na odstřižky látek. Nezapomeňte na okraje na zahnutí. Tvary obstřihněte půl centimetru od linky křídou a pečlivě je objeďte entlem. Konce nití pečlivě zapošijte a odstřihněte. Nenechávejte steh neukončený.
Následně si vezměte jehlu a stehovací nit. Pokud to vzor dovoluje, rozdělte si ho nejprve na pruhy nebo jiné menší vhodné části, které sestehujete a sešijete dohromady. Menší části pak spojte v jeden velký celek. Hotový patchwork vyžehlete a dejte při tom pozor, abyste měli pečlivě sežehlené zahnuté okraje látky a nevytvořily se vám ohyby tam, kde být nemají.
Pokud chcete vytvořit například polštář nebo povlečení, můžete výrobek došít, tak jak jste zvyklí. Pokud však chcete vyrobit deku nebo třeba prostírání na stůl, bude třeba patchwork prošít.
Připravte si zadní stranu budoucího výrobku a mezi ni a patchworkovou přední stranu vložte syntetický vatelín potřebné velikosti. Okraje pečlivě zahněte dovnitř a vše si sestehujte dohromady. Dejte pozor, aby vatelín nebyl příliš velký a nepřečníval přes konečnou velikost výrobku.
Prvně sešijte výrobek po jeho obvodu. Následně ho prošijte libovolnými směry skrze celou plochu patchworku. Můžete stehem vytvořit smyčky nebo naopak ostré tvary. Hlavní je prošít plochu stejnoměrně a dostatečně na to, aby se nám při praní nebo používání vatelín nikde nekrčil. Dejte také pozor, ať nedopatřením vatelín nenařasíte a nepřišijete ho s ohyby.
Pokud si nejste jisti, že se vám okraje podaří hezky zapravit, můžete je olemovat šikmým proužkem.
-
Jak využit zbytky látek na oblečky pro panenky
Nejrůznější odstřižky úpletů a teplákovin, hlavně ty netřepící se, s kterými nebude tolik práce, vám ideálně poslouží na nové modely pro panenky vašich dcer nebo vnuček, případně můžete rovnou zabavit samotné děti. Jako dítě jsem dostala dětský šicí stroj, maminka mi půjčila pytel látek a celé dny o mně nevěděla.
Zatím co sestra a kamarádky panenky Barbie oblékaly a hrály si s nimi, sama jsem na ně šila nejrůznější oblečky od plesových šatů až po plavky. Nejkrásnější šaty sice byly ty háčkované od babičky a šité od mámy, ale pokud jsem si je sama vyrobila, mělo to své kouzlo.
Pokud se chcete sama pustit do složitějšího kousku pro Barbie, můžete se podívat na návody na internetu nebo najít v antikvariátu staré Dorky, kde vycházel podobných návodů přehršel. Sehnat můžete také starší knížky plné střihů. Poslední dobou se šití vrací do módy, takže se můžete podívat i v knihkupectví.
Šít na panenky však není nic složitého. Na sukni vám postačí obdélníkový pruh, který stačí nařasit a všít do jednoduchého pásku. Nezapomeňte nechat v pase jednoduchý rozparek a přesah pásk, na který přišijte patentku, aby se do ní mohla Barbie obléknout.
Pokud chcete vytvořit jednoduché upnuté šaty, postačí Vám na vrchní díl proužek úpletu sešitý pružným stehem a pod ním nařasený pruh látky namísto sukně. Nechte na zádech rozparek a přišijte drobné kovové háčky. Připojit můžete také ramínka.
Podobným systémem lze snadno vytvořit nepřeberné množství modelů kombinací různých látek a délky sukní. Vše můžete ozdobit třeba flitry nebo korálky a knoflíky. Šaty můžete pošít třeba drobnými háčkovanými kytičkami nebo je dole olemovat stuhou.
-
Jak využít zbytky látek na koláž
Ne všechny děti zvládnou ušít své vlastní oblečky na panenky. Buď jsou na to ještě malé, nebo si s panenkami třeba raději hrají. Pokud však doma máte tvůrčí děti, odstřižky látek můžete využít na tvorbu koláží. Dětem postačí čtvrtka papíru, klidně i barevného, nůžky a lepidlo.
Nalepené kousky látek můžou dokreslit fixem nebo domalovat barvami. Nezapomeňte také na nejrůznější nalepovací kamínky, knoflíky, flitry a vlastně vše, co je dostatečně malé a ploché, aby se to dalo přilepit.
Na další možnosti jak děti zabavit se můžete podívat v článku 10 nápadů na volnočasové aktivity pro děti.
Pokud sama ráda tvoříte, můžete zbytky látek krásně zužitkovat na nejrůznější přáníčka a jmenovky. Nastříhejte si z barevných papírů potřebné velikosti a papíry přehněte napůl. Ze čtvrtky si vytvořte šablony třeba zvířátek v potřebné velikosti tak, aby zaplnily přední stranu.
K velikonocům bude krásně vypadat zajíc a k vánocům můžete použít profil jelena nebo kapra. Zvířátko vystřihněte z látky, která se bude dobře lepit. Ideální je třeba plátýnko. Dejte pozor, aby se při manipulaci okraje neroztřepily. Jakmile zvířátko nalepíte, lepidlo zabrání dalšímu třepení.
Jakmile máte zvířátka nalepená, vezměte si kousek úzké stuhy a nalepte jim ji kolem krku nebo uvažte drobnou mašličku a nalepte ji jako plastický prvek. Kolem hotového motivu můžete nalepit nejrůznější flitry nebo drobné samolepky.
Teď už jen stačí napsat dovnitř jméno obdarovaného nebo přání všeho nejlepšího.
Pokud vás však láká více šití, ušít si můžete třeba svůj vlastní adventní kalendář. Pro radu se můžete podívat na článek Jak ušít adventní kalendář.
Zatím žádné komentáře