Zimní výbava 2025: Mapa úseků, kde jsou povinné zimní pneumatiky

Lenka Chládková
Publikováno 1. prosince 2024
  • Použití zimních pneumatik je pro řidiče podle zákona povinné v období od 1. listopadu do 31. března
  • To platí v případě, že je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy, nebo pokud lze takové jevy předpokládat
  • Značka zimní výbava přikazuje použití zimních pneumatik v zimním období bez ohledu na datum nebo povětrnostní podmínky
  1. Zimní výbava 2025: Mapa úseků, kde jsou povinné zimní pneumatiky

    Povinné zimní pneumatiky 2025

    V České republice jsou zimní pneumatiky povinné v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy, nebo jestli lze vzhledem k povětrnostním podmínkám takové jevy předpokládat.

    Na některých silnicích je ale zimní obutí povinné bez ohledu na klimatické podmínky, tedy nejen v případech, kdy je na silnici sníh, led nebo námraza. Použití zimních pneumatik přikazuje dopravní značka „Zimní výbava“.

    Se značkou „Zimní výbava“ se lze nejčastěji setkat v horských oblastech a také v úsecích, ve kterých v zimním období hrozí ztížené klimatické podmínky. Jde například o silnice v Krkonoších, Jizerských, Krušných horách nebo v úseku dálnice D1 od Mirošovic ke Kývalce.

  2. Značka Zimní výbava: Mapa úseků 2025

  3. Kdy přezout na zimní pneumatiky

    Výměna pneumatik se obecně doporučuje v období, kdy se teploty pohybují kolem 7 °C. Při této teplotě se výrazně zhoršují jízdní vlastnosti letních pneumatik, zimní pneumatiky naopak vykazují lepší přilnavost k povrchu vozovky. Pokud jsou tedy teploty nižší než 7 °C, není na co čekat, nastal nejvyšší čas přezout z letních pneumatik na zimní.

    V souladu s příslušnými ustanoveními zákona o silničním provozu musí být vozidlo pro jízdu vybaveno zimními pneumatikami od 1. listopadu do 31. března, pokud je na silnicích souvislá vrstva ledu, sněhu nebo námrazy. Pro úseky, které jsou osazeny dopravní značkou „Zimní výbava“, platí tato povinnost vždy bez ohledu na stav povrchu vozovky. Pod značkou může být umístěna dodatková tabulka s upravenou dobou platnosti.

    Za porušení této povinnosti řidičům hrozí na místě pokuta až 2 000 Kč, ve správním řízení může sankce dosáhnout až 2 500 Kč. V případě, že by mohla jízda na nevyhovujících pneumatikách ohrozit bezpečnost a plynulost silničního provozu, mohou policisté řidiči za určitých podmínek zakázat další jízdu.

  4. Jak vybrat zimní pneumatiky

    S výběrem vhodných zimních pneumatik pomůže Skrblíkův článek 5 triků, jak získat levně kvalitní zimní pneumatiky.

    Za zimní pneumatiku je dle české legislativy považována pneumatika na jejíž bočnici je vyznačeno označení M+S, M.S, M/S a MS. Hloubka vzorku hlavních dezénových drážek u vozidel do 3,5 t musí být na všech kolech nejméně 4 mm. Doporučuje se nepoužívat pneumatiky starší 4 let, protože při delším používání ztrácí dezén své vlastnosti.

    Rok výroby si lze ověřit prostřednictvím kódu na bočnici pneumatiky, jde o tzv. DOT kód.

    V některých zemích EU je od 1. října 2024 za zimní pneumatiku považována pouze ta, která má na bočnici vyznačen symbol tří štítů se sněhovou vločkou, tedy 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake), z našich sousedů jde o Německo a Slovensko. Za jízdu na nevhodných zimních pneumatikách hrozí v Německu pokuta ve výši 1 428 Kč€60, na Slovensku 952 Kč€40.

  5. Kde koupit zimní pneumatiky

    Na českém trhu je dostupných několik specializovaných prodejců pneumatik, při náhodném srovnání cen vybraných značek pneumatik nám nejlépe vyšly e-shopy:

    Přijatelné ceny zimních pneumatik nabízí také prodejci jako je například Alza.cz nebo Allegro.cz.


Zatím žádné komentáře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.