Za co si od července 2024 připlatíte: Přehled změn a nových poplatků
Od 1. července 2024 vešly v platnost některé legislativní změny. Společně s některými z nich se zavádějí i nové poplatky, jiné poplatky se zase zvyšují a dochází také k dalším změnám, které českým domácnostem zasáhnou do rozpočtu. Skrblík přináší přehled těch nejzásadnějších.
-
Nový poplatek u elektřiny
Každý odběratel elektřiny platí od července 2024 nový poplatek. Na faktuře ho najdete jako platbu za provoz nesíťové infrastruktury. Nově zahrnuje činnost Elektroenergetického datového centra, které má od srpna umožnit sdílení elektřiny. Platí ho ale každý odběratel, nezáleží na tom, zda se sdílení účastní, či nikoli.
Poplatek činí pro letošní rok 5,10 Kč měsíčně za každé odběrné místo. Ročně si tedy připlatíte zhruba šedesátikorunu, pokud třeba vlastníte ještě chalupu, tak už to bude cca 122 Kč a tak dále.
Vláda naopak neschválila zvýšení platby za činnost Energetického regulačního úřadu, které by se na ročním vyúčtování elektřiny i plynu také projevilo několika desetikorunami navíc. Odběratelům elektřiny se měl měsíční poplatek zvýšit z 2,89 Kč na 4,84 Kč za každé odběrné místo, odběratelům plynu z 1,62 Kč na 2,66 Kč za MWh spotřebovaného plynu.
-
Zdražení sociálních služeb
Od července 2024 sice došlo ke zvýšení příspěvku na péči pro II. až IV. stupeň závislosti, avšak současně s tím se zvýšily maximální možné ceny za sociální služby.
Hodina pečovatelské a odlehčovací služby, kterou využíváte v rozsahu menším než 80 hodin měsíčně, tedy může nově vyjít místo na 155 Kč na 165 Kč. Nad 80 hodin měsíčně můžete zaplatit za hodinovou péči až 150 Kč místo původních 135 Kč.
Za donášku nebo dovoz oběda od července zaplatíte až 60 Kč, to znamená zdražení o desetikorunu. O stejnou částku vzrostla cena za vyprání jednoho kilogramu prádla, to může nyní stát až 100 Kč. A za pořízení velkého nákupu můžete zaplatit až 170 korun.
-
Změny ve stavebním zákoně
Od července 2024 začal platit nový stavební zákon a s ním přišlo i zdražení správních poplatků. Nejvýrazněji se to projevilo u poplatku za vybudování studny. Ten stoupl z 300 Kč na 10 000 Kč. Když si budete chtít postavit garáž, místo tisícovky zaplatíte za povolení 5 000 Kč.
Změnil se totiž systém dělení staveb, a tak se právě studna nebo garáž přesunuly do dražších kategorií.
Nicméně ještě během tohoto roku by se měly poplatky zase snížit. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš označil zvýšení poplatků za nedopatření a jeho resort připravuje návrh úprav.
-
Změny v penzijním spoření
Od července 2024 se změnily podmínky pro získání státní podpory pro penzijní spoření. Abyste získali alespoň minimální možný příspěvek, tedy stokorunu, potřebujete si podle nových podmínek spořit nejméně 500 Kč měsíčně místo dosavadních 300 Kč.
Maximální výše příspěvku potom vzrostla z 230 Kč na 340 Kč, dostanou ho ti, kteří si na důchod odkládají minimálně 1 700 Kč měsíčně.
Státní příspěvek nově nebudou dostávat důchodci.
-
Změny u DPP
Od 1. července 2024 vstoupila v účinnost právní úprava, podle které musí zaměstnavatelé elektronicky evidovat všechny své pracovníky na dohodu o provedení práce a jejich příjmy hlásit kvůli odvodům sociální správě. Poprvé budou podnikatelé tuto povinnost plnit v srpnu 2024.
Dosud zaměstnavatelé nahlašovali sociální správě jen ty pracovníky, kteří si vydělali na DPP měsíčně více než 10 000 Kč, k tomu se totiž váže povinnost platit sociální pojištění. Dohodář však mohl mít DPP uzavřenou u více zaměstnavatelů zároveň, a odvody tak neodváděl ani z vyšších příjmů než 10 000 Kč.
Čekám, kdy se pětikorunový měíční příplatek za elektřinu zvýší. Za rok, dva? Což ještě zavést poplatek za to, že elktřina existuje? Že fouká vítr a svítí sluníčko.
Odpovědět