Stopování: Jak stopovat aneb 15 tipů pro začátečníky
- Pokud jste samotná dívka, dvě dívky, jeden kluk či pár, nebudete mít při stopování problém
- Zapomeňte na stopování na dálnici, je to v lepším případě nebezpečné
- Lepší je stopovat na benzínkách a nájezdech
-
Buďte trpěliví
Ti z vás, kteří už někdy stopovali, to zcela jistě znají. Vy ostatní, zahoďte naivní představu, že si stoupnete k silnici a zastaví vám první či druhé auto, na které mávnete.
Tak to bohužel v reálném stopařském světě nechodí. U cesty můžete strávit pár minut, hodinu a v extrémních případech klidně i celý den. Vždy, a hlavně pokud se chystáte stopovat poprvé, počítejte s tou horší variantou.
Hodně lidem, kteří stopovali poprvé, došla trpělivost po půl hodině a potom to všem, kteří by to také rádi zkusili, rozmlouvali, protože to podle nich nefunguje a lidi nezastavují.
Chce to mít pouze více trpělivosti.
-
Mějte časovou rezervu
Tento bod by mohl být opakováním bodu prvního. Je to však nejdůležitější rada.
Za příhodných okolností sice můžete dorazit do cíle dříve, než byste dorazili autobusem, jsou to však výjimky.
Pokud stopujete do 50 kilometrů vzdáleného města, vyjeďte s časovou rezervou alespoň 2 hodiny. Pokud jedete stopem do Portugalska a potřebujete být někde včas, například potřebujete stihnout letadlo, počítejte s časovou rezervou alespoň 5 dnů.
Není nic horšího, než se po cestě stresovat, že něco nestihnete.
-
Vypadejte čistě
Další důležitou radou je vypadat čistě. Představte si, že jste řidičem svého nového auta a projíždíte kolem stopaře, který na vás mává ve svých zablácených botách.
Zastavíte? Odpověď znáte.
I když to může být po několika dnech na cestě problém, snažte se čistě alespoň vypadat. Když řidič zjistí až v autě, že vám nohy smrdí jako romadur, většinou vás už nevyhodí.
Většinou vám zastaví lidé, kteří také občas stopovali nebo stopují, budou mít tedy pro vás pochopení.
-
V jakém počtu lidí stopovat
Stará stopařská poučka říká: dvě dívky dojedou dvakrát dříve než jedna dívka, kluk dojede dvakrát pomaleji než jedna dívka, dva kluci dojedou čtyřikrát pomaleji než jedna dívka a tři kluci nedojedou vůbec.
Pokud jste tedy samotná dívka, dvě dívky, jeden kluk či pár, nebudete mít problém.
Pokud chtějí stopovat dva kluci, budou to mít těžší. Ve více lidech to však nezkoušejte a raději se rozdělte.
-
Zapomeňte na stopování na dálnici
Mnoho aut, odstavný pruh pro zastavení. Na první pohled vám může přijít stopování přímo na dálnici jako dobrý nápad. Zapomeňte však na něj.
Stopovat auta svištící běžně 150 km/h, kde např. utržený disk z kola může představovat vážné riziko, není nejbezpečnější činností v životě.
Navíc ve většině zemí je stopování přímo na dálnicích zakázáno a vždy se najde projíždějící řidič, který na vás rád zavolá policii, která vás v lepším případě pouze vykáže z dálnice, v horším dostanete bloček s pokutou.
Pokud cestujete po dálnici, stopujte pouze na dálničních benzínkách nebo na nájezdech před značkou dálnice či rychlostní silnice.
-
Kde stopovat
Při dalekých přesunech je vhodné používat dálnice.
Jak už bylo řečeno, využívejte nájezdů a benzínek. Na dálniční pumpu je občas složitější se dostat. Doporučujeme využívat podrobné mapy v telefonu a zjistit, zda na benzínovou pumpu nevede nějaká vedlejší cesta či pěšinka. Většinou to tak bývá.
Vždy naleznete alespoň díru v plotě, vytvořenou stopaři před vámi či místními, kteří si tam chodí pro cigarety.
Velké benzínky většinou mívají více rozvětvených cest, které se spojují v místě nájezdu na dálnici. Nejlepší je stopovat zde. Pokud stopujete na běžné silnici, můžete stopovat prakticky kdekoliv.
Jsou zde lepší i horší místa. Nejlepší je stopovat tam, kde auta jezdí pomaleji a řidič vás vidí z dostatečné vzdálenost, nikoliv na poslední chvíli. Nejlepší jsou např. autobusové zastávky.
Pokud se kolem nachází křižovatka, stopujte až za ní. Vyhnete se tak nedorozuměním, řidiči neví, kam chcete jet. Vždy si však musíte vybrat místo, kde může řidič bezpečně zastavit.
-
Kde nestopovat
Vedle stopování přímo na dálnici není dobrým nápadem stopování uvnitř větších měst. Lidé zde jedou většinou pouze na úřad či do obchodu a taktéž vůbec netuší, kam míříte.
Pokud se ocitnete ve velkém městě a nevíte jak dál, podívejte se na mapu, najděte vhodné místo ke stopování na okraji města a dojeďte zde za pomoci MHD.
-
Co si vzít s sebou na stopování po Evropě?
Pokud jedete stopem pár kilometrů po České republice, nepotřebujete si brát nic moc speciálního. Pokud se však chystáte na delší cestu do zahraničí, vybavte se minimálně spacákem, nejlépe však i menším stanem a karimatkou.
Dále doporučujeme přibalit kapesní nůž, baterku (mobil se svítilnou postačí), powerbanku pro napájení telefonů, hygienické potřeby, lékárničku, prášky proti průjmu a bolestem hlavy a pokud si chcete po cestě uvařit alespoň čaj tak lihový či plynový vařič s plechovým hrníčkem.
Neberte si však s sebou příliš mnoho jídla, pokud nejede na kraj světa tak supermarkety pro doplnění zásob jsou všude.
-
Nezapomeňte na vodu
Jedna z nejdůležitějších věcí je mít u sebe pořád dostatečné množství vody či jiných nápojů. Neshánějte ji až ve chvíli, kdy vám dojde.
Shánět dehydratovaný vodu v noci v průmyslovém areálu u Štrasburku není nepříjemnější.
Doporučujeme dát si na dno batohu alespoň malou 250ml lahvičku s vodou, na kterou si vzpomenete až ve chvíli největší nouze.
-
Kde po cestě spát
Řešením, kde po cestě spát, mohou být hotely či hostely. Ty se však nacházejí většinou ve městech.
Pokud se však nechcete na druhý den složitě z měst vymotávat nebo jedete tzv. lowcost, vezměte si stan.
Stanování je zdarma a můžete spát kde se vám zalíbí. Spěte však na místech, kde nebudete příliš nápadní. Nedoporučujeme spát v parcích měst, může to být nebezpečné, raději se dostaňte někam za město. Ráno po sobě ukliďte tak, aby nebylo poznat, že tu vůbec někdo spal.
Pokud se chcete zdarma vyspat u někoho doma na gauči nebo podlaze, použijte Couchsurfing.
-
Nestopujte v noci
Stopovat v noci nemá moc smysl, řidiči nezastavují. Můžou se bát zastavovat a brát cizí lidi uprostřed noci nebo vás jednoduše ani neuvidí.
Pokud však musíte z nějakého důvodu stopovat i v noci, oblečte si co nejsvětlejší oblečení a nejlépe se postavte pod lampu veřejného osvětlení. Možná budete mít štěstí.
-
Stopujte sebevědomě
Ruku mějte nataženou 90 ° od těla s jasně zdviženým palcem.
Někteří lidé stopují s rukou téměř u těla a řidič si potom není jistý, jestli vůbec stopujete.
Nezapomeňte na úsměv.
-
Napište si cedule
Ve většině případů je vhodné mít na kusu kartonu napsaný cíl vaší cesty nebo místo, kterým projíždíte. Posílíte tím dojem “profesionálního” stopaře.
Pokud jedete z Prahy do Budapešti, nepište hned v Praze ceduli Budapešť. Z Prahy jezdí tímto směrem nejvíce aut do Brna, takže na první ceduli napište právě Brno.
Pokud se dostanete do Brna tak dále stopujte s cedulí Bratislava a až zde si napište ceduli Budapešť.
-
Ptejte se
Pokud nejste stydlivé povahy, zkuste se řidičů ptát na možnost svezení např. při tankování na benzínových pumpách.
Díky osobnímu kontaktu je zde větší šance, že vás někdo vezme.
Skvělé rady najdete také na webu O cestování autostopem.
-
Myslete na bezpečnost
Pokud vám zastaví auto s podezřele vypadajícími lidmi, nenastupujte!
Pokud jste již v autě a chování posádky je podezřelé či nepříjemné, požádejte o zastavení a trvejte na něm.
V případě podobné situace telefonujte nebo alespoň předstírejte telefonní hovor a popište v něm auto ve kterém sedíte nebo kudy projíždíte. Můžete také předstírat zamávání kamarádovi v protijedoucím autě. Řidiče se špatnými úmysly by mělo toto chování odradit.
Dívkám doporučujeme mít stále po ruce pepřový sprej. Pokud již jste v situaci, ve které řidič zastavil a začal vás fyzicky obtěžovat, zkuste mu poškodit něco uvnitř auta, většinou vás naštvaně vyhodí.
I když se tyto situace stávají zcela výjimečně, je dobré na ně být připraven.
Nejobsáhlejší stopařův průvodce Hitchwiki.org
Internetovou encyklopedii pro stopaře s tipy a triky ke stopování po celém světě najdete na stránkách Hitchwiki.org. Web obsahuje spoustu zkušeností a praktických rad mimo jiné o tom, jak stopovat z velkých měst, co mít při stopování s sebou nebo jak stopovat rychle a efektivně.
Součástí webu jsou také diskuzní fóra, osobní profily stopařů, blogy a fotografie z cestování. Velmi užitečná je mapa se stopovacími spoty.
Stránky jsou primárně v angličtině, část obsahu je dostupná rovněž v němčině, francouzštině nebo polštině. Čeština zatím bohužel chybí.
Zatím žádné komentáře