Zavazadla do letadla 2024 → Povolené rozměry u 61 aerolinek
- Jaký je rozdíl mezi příručním a odbavovaným zavazadlem?
- Co je možné dát do kabinového a co do zapsaného zavazadla?
- Co se nesmí převážet v příručních zavazadlech?
Příruční zavazadlo
Kabinové zavazadlo, příp. příruční zavazadlo má cestující po celou dobu letu při sobě. Neodevzdává se při odbavení, ale ukládá se buď do přihrádky nad sedadly, nebo pod sedačku před vámi.
Bezplatnou přepravu alespoň jednoho příručního zavazadla nabízí každá letecká společnost včetně těch nízkonákladových (low-cost). Hmotnost příručního zavazadla může být aerolinkami omezena, maximální rozměry bývají stanoveny vždy a především nízkonákladové aerolinky překročení penalizují.
Před nástupem do letadla je v některých případech nutné provést kontrolu rozměrů zavazadla. Ta se provádí tak, že se kabinové zavazadlo vloží do kovového rámu. Pokud jím projde, je možné ho vzít na palubu. V opačném případě je nutné zaplatit poměrně vysoký poplatek a odbavit ho jako zapsané.
Objem tekutin v příručním zavazadle nesmí překročit 1 litr, v každém jednotlivém obalu navíc nesmí být více než 100 ml tekutiny. Všechny tekutiny musejí být zabaleny v jednom neprodyšném, průhledném obalu.
Nápoje v restauracích na letišti za bezpečnostní kontrolou bývají předražené, tyto výdaje lze eliminovat přibalením prázdné PET láhve, která je povolená. Na mnoha letištích jsou dnes už standardem fontánky, kde si lze pitnou vodu načepovat a vzít s sebou na palubu letadla.
Při případném nákupu v duty free shopu je třeba myslet na to, že pro něj musíte mít v příručním zavazadle místo (případně mít tento nákup jako druhou, osobní tašku, kterou ale aerolinky povolují). U odletové brány byste pak mohli zbytečně platit vysoký poplatek za další zavazadlo. Pokud bude zboží z obchodu uloženo v zapečetěné tašce, neotevírejte ji.
Co můžete přibalit do kabinového zavazadla
- fotoaparát, kamera, tablet, notebook a další elektronická zařízení
- peníze, cestovní pas a další cennosti
- jedna další vrstva oblečení pro případ zimy
Co nesmí být v kabinovém zavazadle
- střelné zbraně
- nůžky a nože
- tekutiny v objemu nad 1 litr
Odbavené zavazadlo
Odbavené neboli zapsané zavazadlo se odevzdává již při odbavení a během cesty letadlem je umístěno v zavazadlovém prostoru.
Na přepravu odbaveného zavazadla nemusí být automatický nárok, zejména letenky nízkonákladových aerolinek ji nabízejí až jako službu za příplatek. Trendem poslední doby je přeprava zapsaných zavazadel za poplatek také u nejlevnějších letenek na vnitroevropských linkách klasických společností.
Hmotnostní limit odbavovaných zavazadel se liší v závislosti na konkrétní společnosti, obvyklá hodnota je 23 kg. Nejpřísnější letecké společnosti povolují jen 15 kg, nejštědřejší 32 kg.
Při překročení váhového limitu je nutné uhradit poplatek za nadváhu. Ten může být stanoven buď za každý kilogram nadváhy, nebo paušálně na celé zavazadlo. Téměř vždy také platí, že zavazadlo s hmotností nad 32 kg nebude přijato do přepravy.
V odbaveném zavazadle nikdy nepřepravujte peníze, platební karty, elektroniku a další cennosti.
Co může obsahovat zapsané zavazadlo
- nůžky a nože
- tekutiny, lahve s alkoholem apod.
Co nemůže obsahovat zapsané zavazadlo
- jedlé oleje (například olivový olej) o objemu větším než 1 litr
- fotoaparát, kamera, tablet, notebook a další elektronická zařízení
- peníze, platební karty
Pravidla pro zavazadla dle aerolinek
- Aegean Airlines
- Aer Lingus
- Air Canada
- Air France
- Air China
- Air India
- Air Malta
- Air Serbia
- Air Transat
- Airbaltic
- Alitalia
- American Airlines
- Austrian Airlines
- British Airways
- Brussels Airlines
- Bulgaria Air
- Condor
- Croatia Airlines
- ČSA
- Delta
- easyJet
- El Al
- Emirates
- Etihad
- Eurowings
- Eva Air
- Finnair
- Flydubai
- Hainan Airlines
- China Eastern
- Iberia
- Jet2.com
- KLM
- Korean Air
- LOT
- Lufthansa
- Norwegian
- Qatar Airways
- Pegasus Airlines
- Ryanair
- Scandinavian
- Sichuan Airlines
- Smart Wings
- Swiss
- TAP Portugal
- TAROM
- Thai Airways
- Transavia
- Travel Service
- Tunisair
- Turkish Airlines
- Ukraine International Airlines
- United Airlines
- Ural Airlines
- Volotea
- Vueling
- Wizz Air
Levnější náhrada zámečků na kufry
Zámečky na kufry jsou otrava. Rozbíjejí se, je nutné myslet na klíček a obsah kufru stejně nijak neochrání, neboť dostat se do nich je velmi snadné.
Skrblík místo zámečků doporučuje používat stahovací svorky na kabely. Balení po 100 ks koupíte přibližně za 30 Kč, čas od času má svorky v akci Lidl.
Se svorkami máme dobré zkušenosti i v případě amerických celníků, kteří mají právo odstranit klasický zámeček a provést prohlídku zavazadla. Svorku odstranili a po prohlídce kufru nám ho stáhli novou svorkou umístěnou v zavazadle.
Zatím žádné komentáře