19 galerií a muzeí se vstupem ZDARMA

Lenka Chládková
Publikováno 22. října 2024
  • Některá muzea a galerie nabízejí návštěvníkům bezplatný vstup celoročně, u jiných můžete využít dny volného vstupu
  • Máme pro vás 19 kulturních tipů pro Prahu, Brno, Liberec, Ostravu a Olomouc
  • Navštívit zdarma můžete třeba expozice České národní banky, Armádní muzeum Žižkov nebo Letecké muzeum Kbely
  1. Česká národní banka: expozice Lidé a peníze | © Česká národní banka

    Česká národní banka

    Návštěvnické centrum České národní banky v Praze a v Brně nabízí ve svých prostorách bezplatné prohlídky na téma peněz. Ve všech expozicích je zajištěn bezbariérový přístup.

    Jednotlivci a rodiny mohou pražské expozice navštívit bez předchozí rezervace, je ale výhodnější přihlásit se předem online, protože vybraný termín může být obsazený.

    V pobočce ČNB v Brně v Rooseveltově ulici pak v současné době probíhá expozice “Lidé a peníze”, která seznamuje návštěvníky s historií naší měny a centrálního bankovnictví, představuje také práci Jiřího Harcuby, autora naší dnešní pětikoruny. Na prohlídku se je potřeba přihlásit předem online.

  2. Galerie Kooperativy

    V pražské budově centrály pojišťovny Kooperativa se ve třetím patře nachází i galerie. Sbírka, jejímž základem jsou česká díla 18., 19, a 20. století, vzniká od začátku 90. let. V současnosti představuje soubor více než 3 000 obrazů, kreseb, grafik, plastik i dalších uměleckých předmětů. Galerie každoročně připravuje tematické výstavy z vlastních uměleckých sbírek i ze zápůjček z jiných galerií či soukromých sbírek.

    Prohlídku výstavy spojit také s návštěvou kavárny Mezi řádky, která zaměstnává lidi s handicapem a nabízí kávu, zákusky nebo pečivo z řemeslné pekárny.

    Galerie je zdarma otevřena pro veřejnost od úterý do neděle, ve všední dny je otevřeno od 12:00 do 18:00 a o víkendu od 10:00 do 18:00, v pondělí ze zavřeno.

  3. Valdštejnský palác

    Valdštejnský palác a Valdštejnská zahrada

    Od dubna do října je sídlo Senátu společně s přilehlou Valdštejnskou zahradou bezplatně otevřeno veřejnosti.

    Návštěvníci si mohou vybrané prostory Valdštejnského paláce, který byl vystavěn v první polovině 17. století, prohlédnout vždy v sobotu od 9:00.

    Valdštejnská zahrada, která je po zahradách Pražského hradu druhou největší zahradou v centru Prahy, vznikla ve stylu italského manýristického parku a na její podobě se podle dochovaných dokumentů podílel i sám Albrecht z Valdštejna. Zahrada je ve všední dny otevřena od 7:00 do 19:00, o víkendech a státních svátcích od 9:00 do 19:00.

  4. Národní muzeum v Praze

    Národní muzeum v Praze

    Vstup sem se sice běžně platí, ale Národní muzeum v Praze pro své objekty každoročně vyhlašuje dny volného vstupu pro širokou veřejnost. Zdarma se tak můžete podívat do muzejního komplexu Národního muzea, Českého muzea hudby, Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, Národopisného muzea, Muzea Antonína Dvořáka, Muzea Bedřicha Smetany nebo muzea české loutky a cirkusu

    Vstup zdarma se v roce 2024 týká těchto dnů:

    • 28. října 2024: Den vzniku samostatného československého státu
    • 17. listopadu 2024: Den boje za svobodu a demokracii
  5. Národní galerie v Praze | © Národní galerie v Praze

    Národní galerie v Praze

    Národní galerie má stejně jako Národní muzeum v Praze Dny volného vstupu. Bezplatný vstup platí zpravidla do vybraných sbírkových expozic v různých objektech Národní galerie (Veletržní palác, Klášter sv. Anežky České, Schwarzenberský palác, Šternberský palác aj.), které se u každého volného dne mohou lišit. V tyto dny je otevřeno vždy od 10 do 18 hodin.

    Vstup zdarma pro rok 2024 platí v tyto dny:

    • 28. října 2024: Vznik Československa
    • 17. listopadu 2024: Den boje za svobodu a demokracii
  6. Galerie Rudolfinum

    Galerie Rudolfinum se zaměřuje především na současné zahraniční i české umění. Byla založena 1. ledna 1994 jako státní instituce v rámci České filharmonie, se kterou sídlí v historické budově pražského Rudolfina.

    Vstup na výstavy v Galerii Rudolfinum bývá většinou volný. Galerie je otevřena po celý rok, každý den mimo pondělí od 10:00 do 18:00, ve čtvrtek od 10:00 do 20:00.

  7. Armádní muzeum Žižkov

    Armádní muzeum se nachází v Praze na Žižkově v historických budovách Památníku osvobození. V letech 2018-2022 bylo muzeum kompletně zrekonstruováno, během rekonstrukce byly vytvořeny nové expozice.

    Muzeum v sedmi samostatných částech představuje kompletní vojenské dějiny českého území. Celková výstavní plocha zabírá na 5 000 metrů čtverečních ve čtyřech patrech, vystaveno je více než sedm tisíc exponátů.

    Muzeum je otevřeno po celý rok, každý den mimo pondělí od 10:00 do 18:00. Vstup je zdarma.

  8. Muzeum umění Olomouc

    Muzeum umění Olomouc zahrnuje tři objekty: Muzeum moderního umění v Olomouci, Arcidiecézní muzeum Olomouc a Arcidiecézní muzeum Kroměříž. V jednotlivých expozicích jsou k vidění jak archeologické nálezy, tak pestrá směsice uměleckých děl nebo třeba restaurovaný kočár z 18. století.

    Do stálé expozice Muzea moderního umění v Olomouci je vstup zdarma, stejně tak i do Arcidiecézního muzea Olomouc.

    Vstup zdarma do Muzea umění v Olomouci se v roce 2024 týká těchto dnů:

    • 28. října 2024: Státní svátek
    • 11. listopadu 2024: Držitelé průkazu válečného veterána vydaného MO ČR

    Kompletní seznam dní s možností volného vstupu si lze prohlédnout na přiložených webových stránkách.

  9. Severočeské muzeum v Liberci

    Severočeské muzeum v Liberci založené v roce 1873 bylo v českých zemích prvním uměleckoprůmyslovým muzeem a již od začátku shromažďovalo cenné sbírky umění z Evropy a Asie. Muzeum se rozšířilo o vlastivědné a přírodovědné oddělení a v současnosti má přes 500 tisíc sbírkových předmětů i v dalších 6 budovách. Severočeské muzeum zahrnuje bohatou knihovnu, přírodovědecké, uměleckohistorické a historické oddělení s archeologií.

    Vstupné do Severočeského muzea v Liberci je zcela dobrovolné. Zpoplatněný je pouze výstup na věž (50 Kč). Otevírací doba muzea je od úterý do neděle od 10 do 19 hodin, pondělky je zavřeno.

    Muzeum v Liberci pořádá pravidelně také různé výstavy, aktuální program na daný kalendářní měsíc najdete vždy na webu. Jeden z nejzajímavějších programů probíhá v okolí muzea během Muzejní noci pod Ještědem.

  10. Oblastní galerie v Liberci

    Oblastní galerie Liberec je pátou největší galerií v České republice. Galerie byla založena v roce 1953, sídlí v budově bývalých městských lázní. Více než 21 000 uměleckých děl z Čech, Německa, Rakouska, Francie, Nizozemí i dalších evropských států je vystaveno v celkem třech stálých expozicích.

    Vstupné do stálých expozic je dobrovolné. Otevřeno je každý den mimo pondělí od 10:00 do 18:00, ve čtvrtek od 10:00 do 20:00.

  11. Letecké muzeum Kbely

    Letecké muzeum se nachází v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely. Patří k největším leteckým muzeím v Evropě a je zaměřeno na československé a české letectví. Ve sbírce má 275 letadel (převážně vojenských), z nichž téměř polovina je vystavena v expozicích pro návštěvníky. Můžete zde nalézt i světové unikáty. Součástí Leteckého muzea je rovněž expozice umístěná v hangárech Staré Aerovky v Letňanech.

    Vstup do muzea je zdarma, otevřeno je vždy v letní sezóně, obvykle od května do září, a to každý den mimo pondělí od 10.00 do 18.00. V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

  12. Národní památník hrdinů heydrichiády

    Součástí památníku hrdinů heydrichiády je kostel sv. Cyrila a Metoděje, krypta pod kostelem a stálá expozice. V pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje našli útočiště čeští parašutisté po provedení atentátu na Reinharda Heydricha během 2. světové války. Stálá expozice se věnuje především osudům parašutistů a přípravě a průběhu atentátu neboli operace Anthropoid.

    Vstup do expozice je zdarma. Po celý rok ji můžete navštívit každý den mimo pondělí od 9:00 do 17:00.

  13. Moravské zemské muzeum v Brně | © Moravské zemské muzeum v Brně

    Moravské zemské muzeum v Brně

    Moravské zemské muzeum je druhou největší a druhou nejstarší muzejní institucí v ČR. Jeho sbírky tvoří přes šest milionů předmětů. Nejznámějším exponátem je patrně Věstonická venuše. Pod muzeum spadá vícero objektů, např. Dietrichsteinský palác, Biskupský dvůr, Památník Leoše Janáčka a další.

    Bezplatný vstup do muzea je každoročně ve vybraných termínech, jedná se především o státní svátky a jiné významné dny včetně Mezinárodního dne muzeí a galerií.

    Vstup zdarma do všech stálých expozic se v roce 2024 týká těchto dnů:

    • 17. listopadu 2024: Den boje za svobodu a demokracii
  14. Moravská galerie v Brně

    Moravská galerie v Brně je zaměřena na výtvarné umění od středověku po současnost. Sbírky Moravské galerie čítají přes 200 tisíc uměleckých děl, ty jsou prezentovány formou stálých i krátkodobých výstav. Moravská galerie sídlí celkem v šesti budovách.

    Vstupné do stálých expozic v Uměleckoprůmyslovém muzeu, Místodržitelském paláci a Pražákově paláci je dobrovolné. V uvedených objektech Moravské galerie je zavřeno v pondělí a úterý, v ostatní dny je otevřeno od 10:00 do 18:00, pouze ve čtvrtek je otevřeno do 19:00.

  15. Galerie výtvarného umění v Ostravě

    Galerie výtvarného umění v Ostravě se řadí mezi pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v ČR. Ve svých sbírkách uchovává přes 23 000 uměleckých předmětů. Výstavní prostory se nacházejí v Domě umění, památkově chráněné budově z roku 1926 vystavěné žáky Jana Kotěry a Josefa Gočára ve funkcionalistickém stylu.

    Zdarma lze galerii navštívit každý pátek od 10:00 do 18:00 a potom rovněž v další významné dny a státní svátků. Volně lze navštívit stálé expozice a také Knihovnu GVUO, a to jakýkoliv den kromě pondělí.

    Vstup zdarma se v roce 2024 týká těchto dnů:

    • 17. listopadu 2024
  16. Plynárenské muzeum

    Plynárenské muzeum se nachází v areálu Pražské plynárenské v Michli. Výstava doprovázená odborným výkladem obsahuje exponáty týkající se historie a vývoje světového i českého plynárenství, obrazy, dokumenty či modely. Návštěvníci si mohou prohlédnout řadu zajímavostí a rarit, např. plynový diaprojektor, pražičku kávy nebo řadu historických žehliček a kadeřítek vlasů.

    Unikátním exponátem je model plynárny Michle z roku 1937 v měřítku 1:100, který měří téměř 9 m na délku a 4 m na šířku.

    Vstup do muzea včetně výkladu v češtině, němčině nebo angličtině je zdarma. Termín návštěvy je však potřeba domluvit předem telefonicky nebo e-mailem, více informací najdete na webu Pražské plynárenské. Muzeum má bezbariérový přístup.

  17. Muzeum pražské energetiky

    Technické a dokumentační muzeum pražské energetiky sídlí v Holešovicích. Muzeum mapuje historii výroby, rozvodu a distribuce elektřiny od počátku 20. století až po současnost. V rozsáhlé expozici si je možné prohlédnout vše od zařízení velmi vysokého, vysokého a nízkého napětí až po písemnosti dokumentující historii elektrifikace Prahy.

    Vstupné je zdarma, návštěvu je nutné domluvit předem. Podrobné informace jsou dostupné na stránkách pre.cz.

  18. Muzeum Pražského Jezulátka

    V Muzeu Pražského Jezulátka je zmapována tradice oblékání sošky Pražského Jezulátka. K vidění jsou zde šaty a doplňky pro Jezulátko, které pocházejí z různých koutů světa nebo od významných dárců, např. od císařovny Marie Terezie, spisovatele Paola Coelha nebo papeže Benedikta XVI. Součástí expozice jsou dále fotografie z převlékání Pražského Jezulátka a výstava betlémů z různých zemí světa.

    Vstup do muzea je po celý rok zdarma. Otevírací doba je od pondělí do soboty od 9:30 do 17:00 a v neděli po skončení bohoslužby od 13:00 do 18:00. Vchod do muzea se nachází v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně, vpravo od hlavního oltáře. Do muzea vede točité schodiště.

  19. Petschkův palác

    Petschkův palác sloužil během druhé světové války gestapu, byly v něm vyslýchány a mučeny tisíce českých vlastenců. Krátce po válce zde byl zřízen památník protifašistického odboje.

    Prohlídka památníku spojená s výkladem je zdarma, trvá zhruba dvě hodiny. Přístupná je pouze pro objednané skupiny o počtu 5–20 osob. Prohlídku je nutné domluvit alespoň 7 dní předem telefonicky či přes e-mail a lze ji uskutečnit od pondělí do soboty mimo letní prázdninové měsíce.

    Objednávky přijímá sekretariát ČSBS na tel. 224 261 508 (po, út, čt od 09.00 do 13.00 hod.), nebo na e-mailové adrese pamatnik.peckarna@seznam.cz.

  20. Dny otevřených dveří 28. října 2024

    Co je otevřeno 28. října 2024

    V pondělí 28. října 2024 si připomeneme vznik samostatného československého státu. U této příležitosti bývají zpřístupněny běžně nedostupné prostory historických budov jako například:

    Za snížené vstupné 80 Kč (děti 6-15 let za 40 Kč) je možné v pondělí 28. října 2024 navštívit Národní technické muzeum v Praze, Centrum stavitelského dědictví NTM v Plasích a Železniční depozitář NTM v Chomutově.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.