Jak číst kurzovní lístek → Co jsou devízy a valuty?

Redakce
Publikováno 1. února 2024
  • Valuty označují hotovostní transakce, devízy značí bezhotovostní
  • Pojmy nákup a prodej je třeba chápat pohledem směnárny
  • “Nákup valut u kurzu EUR” tak znamená, že klient chce za svá eura získat třeba české koruny

Jak číst kurzovní lístek

Peníze na cestáchBanky a směnárny uvádí na kurzovním lístku devízy a valuty, u každé v hodnotách střed, nákup a prodej. Na lístek je nutné vždy hledat z pohledu banky. To znamená, že u nákupu banka nakupuje cizí měnu (např. odevzdáte dolary, získáte koruny), u prodeje ji prodává (např. odevzdáte koruny, získáte dolary).

Valuty označují vždy hotovostní transakce (papírové peníze a mince), devízy se používají pro bezhotovostní platby (např. kartou).

Následující tabulka blíže vysvětluje používané pojmy. Pro vysvětlení jsme zvolili české koruny a americké dolary, pro zjednodušení do výpočtů nezahrnujeme poplatky.

Nákup Střed Prodej
Valuty 1 USD = 22,340 CZK

Kurz valuta nákup se použije, když má klient americké dolary a chce je vyměnit za české koruny. V tomto případě za 1 000 dolarů obdrží 22 340,00 Kč.

1 USD = 23,151 CZK

Kurz střed se k převodu nepoužívá, slouží jen pro orientaci klientů.

1 USD = 23,960 CZK

Valuta prodej se použije, např. když chce zákazník koupit 1 000 dolarů v hotovosti. Bance za ně zaplatí 23 960,00 Kč.

Devízy 1 USD = 22,572 CZK

Kurz devíza nákup se použije, např. když je na bankovní účet vedený v českých korunách zasláno 1 000 dolarů. Na účet bude připsáno 22 572,00 Kč.

1 USD = 23,151 CZK

Ani tento kurz se v praxi nepoužívá. Všimněte si, že kurzy střed jsou u valut i devíz stejné.

1 USD = 23,730 CZK

Kurz devíza prodej se po použije třeba při výběru hotovosti v zahraničí nebo při platbě kartou v cizí měně. U transakce v hodnotě 1 000 dolarů banka strhne 23 730,00 Kč.

  1. Srovnání kurzů platebních karet

    Jak číst kurzovní lístek → Co jsou devízy a valuty?Skrblík každoročně provádí srovnání kurzů platebních karet, v obecném měřítku nejvýhodnější je platba prostřednictvím RevolutWise. Naopak nejméně výhodné kurzy bývají většinou u platebních karet Moneta Money Bank, UniCredit Bank nebo Raiffeisenbank.

    Nejvýhodnější jsou karty Revolut a Wise

    Banky pro převod používají kurz stanovený ČNB, k tomu připočítávají marži (spread) a případně i poplatek karetní asociace. Nejlepší kurz mají karty společností RevolutWise. S nimi můžete platit kdekoliv na světě, stačí si pouze otevřít účet dané měny.

    Založení a vedení účtu Revolut či Wise je zdarma a má podobu mobilní aplikace.

  2. Platby kartou realizujte v účtované měně

    Při platbách kartou v zahraničí vám může být nabídnuta možnost zúčtování v českých korunách. Tento způsob zúčtování je velmi nevýhodný, neboť dochází k převodu mezi původní a českou měnou dle kurzu, který stanovuje sám obchodník.

    Jedná se o zpoplatněnou službu Dynamic Currency Conversion (DCC), nabídnutý kurz v českých korunách je vždy méně výhodný.

  3. Za výběr hotovosti buď poplatek, nebo konverze měn DCC

    Při výběru hotovosti u některých zahraničních bankomatů se stává, že v případě odmítnutí služby DCC je za výběr naúčtován jednorázový poplatek označovaný jako supercharge fee nebo acces fee. Tento poplatek vyžaduje provozovatel daného bankomatu a jeho výše nepodléhá žádné regulaci. V takových případech se vyplatí zvážit samotný výběr, případně si spočítat, která varianta je výhodnější. Fixní poplatek se vyplatí zejména u vyšších částek.

    Obecně se doporučuje nevybírat z bankomatů v turistických lokalitách, v centru a u hodně navštěvovaných památek, kde bývají umístěny bankomaty s nejvyššími poplatky a nejhoršími kurzy. Bankomaty bez poplatků je možné najít v obchodních centrech, kam chodí nakupovat místní, nebo přímo u poboček bank.

  4. Nepoužívejte směnárny na letištích

    K výměně peněz nedoporučujeme používat ani směnárny na letištích, jejich kurzy patří mezi nejméně výhodné. Důvod je prostý: Většina turistů po příletu potřebuje rychle lokální měnu a směnný kurz neřeší.

  5. V zahraničí plaťte kartou

    V zahraničí je nejvýhodnější platit kartou. Náklady na bezhotovostní převod mezi jednotlivými měnami jsou nižší, v důsledku čehož bývají kurzy výhodnější.

    Přesto doporučujeme předcházet problémům a při cestě do zahraničí s sebou mít několik platebních karet, nebo záložní hotovost.


Z
Zvirek 18.08.2024 – 10:30

Platí toto i pro platby přes iinternet na Amazon.de ? I zde je mi při platběš kartou nabídnuta možnost platit v CZK, nebo Eurech. Vybírám z tohoto důvodu Eura, ale je kurz, kterým to přepočítá Amazon výhodnější, než, když bych vybral CZk ?

Odpovědět

Lenka Chládková
Lenka Chládková redaktor Skrblíka 18.08.2024 – 16:54

Zdravím Vás, ano, platí. Amazon nabízí o něco málo nevýhodnější kurz než české banky. Už jsem se s tím také setkala, vždy vybírám platbu v eurech. Hezký den, Lenka

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.