Levný hostel → Návod, jak ušetřit a nenaletět

Petr Novák
Publikováno 1. září 2024
  • Hostely vznikly jako sdílené ubytování pro mladé cestovatele, především studenty s omezeným rozpočtem
  • Nyní je to asi nejlevnější způsob ubytování pro cestovatele každého věku
  • V hostelech po celém světě jsme potkali hosty od studentů po seniory
  1. Jak ušetřit za hostel

    Levný hostel → Návod, jak ušetřit a nenaletětVýhodou hostelů je relativně nízká cena (jeden výzkum uvádí celosvětově průměrnou cenu za noc v hostelu v hlavní sezóně 500 Kč€21 a mimo sezónu 357 Kč€15), umístění většinou v centrech měst (kde stojí noc v hotelu klidně desetkrát víc), někdy bývá v ceně jednoduchá snídaně, počítače s připojením k internetu nebo možnost zapůjčit si jízdní kola.

    Nevýhodou hostelů může být hluk z večírků, omezené soukromí či absence ručníků. Někdy také účtují poplatek za povlečení (řádově jednotky eur).

    Cena za hostel se odvíjí také od místa ubytování. Hostely mimo centrum bývají levnější, ale co neutratíte za ubytování, projedete za dopravu, a ve výsledku vůbec neušetříte. Proto je dobré věnovat pozornost lokalitě, v níž se hostel nachází. Kromě recenzí od ostatních cestovatelů vám při výběru může pomoci funkce Street View v Google Mapách.

    Hostely k ubytování často nabízí i snídani, která je v ceně. Nejčastěji jsou na výběr cereálie s mlékem, toastový chléb, tavený sýr, máslo, džem nebo šunka se sýrem. K nabízeným nápojům patří čaj, káva či kakao. O kvalitě snídaně zjistíte v recenzích na Booking.com.

    Ušetřit lze i rafinovaným způsobem, kdy do hostelu přijdete bez rezervace a na recepci ukážete nabídku obdobného hostelu na Booking.com. Narazíte-li na recepci na ochotného člověka, možná získáte levnější ubytování, než hostel uvádí na webových stránkách.

  2. Jak vybrat hostel

    Většina hostelů nabízí dva základní typy pokojů – jednak soukromé zpravidla dvoulůžkové pokoje (anglicky private rooms) pro vás a vašeho partnera/spolucestovatele se sdílenou nebo vlastní koupelnou (en-suite) a jednak tzv. sdílené 4–12 lůžkové pokoje (anglicky dormitories nebo-li dorms), kde si zaplatíte jedno lůžko a místnost sdílíte s dalšími (cizími) hosty.

    Cena za dvě postele ve sdíleném pokoji se často blíží vlastnímu pokoji, takže pokud cestujete v páru, je volba jasná.

    V dormech spí nejméně 4 lidé. V hostelech bývá několik velikostí dormů: od 4 lůžek až po 32. Obecně platí, že čím víc lidí na pokoji, tím je cena pokoje nižší. Dormy mohou být rozděleny podle pohlaví, nejčastější dělení je na pokoje pouze pro ženy nebo pokoje pro muže i ženy.

    Ve sdílených pokojích bývají dvou nebo třípatrové postele. Záleží na osobní preferenci – horní postel vám zajistí více soukromí, ale pozdě večer se do ní může hůře dostat, ať už kvůli tmě nebo zkrátka nechcete vzbudit ostatní hosty.

    Před konečným rozhodnutím, kde se ubytujete, doporučujeme u vámi vybraného hostelu zkontrolovat recenze, které najdete na Booking.com. Kromě výše hodnocení je dobré přečíst psané od ostatních hostů:

    • Pokud má hostel hodnocení do do 6/10, bude vás čekat spíše zklamání.
    • Rozmezí 6/10 až 7,3/10 značí dobré ubytování.
    • Od 7,3/10 do 8,9/10 už najdete dobrý standard, kde nemusíte mít z hostelu obavu.
    • Hostely se známkou 9/10 a více slibují skvělé místo, kam se budete rádi vracet.

    Jestliže je počet hodnocení pod 100, lze očekávat, že výsledná známka může poklesnout.

  3. Na co dát pozor

    Než potvrdíte rezervaci, ujistěte se, co je a není zahrnuto v ceně, např. již zmíněná snídaně nebo povlečení. Pokud totiž povlečení není v ceně, může přespání na osobu vyjít až o 200 korun dráž.

    Ve všech hostelech po celém světě náleží ke každé posteli skříňka. Ne vždy je součástí i zámek s klíčem, proto je lepší s sebou vozit vlastní zámek. Rovněž doporučujeme mít s sebou pantofle na přezutí a ručník. Sprchový gel je lepší koupit až v cílové destinaci, můžete totiž pořídit větší balení než z domova vozit menší.

    Po provedení rezervace si určitě přečtěte instrukce, jak a kudy se do hostelu dostanete. Dobré je k rezervaci připsat orientační čas vašeho příjezdu, protože některé hostely nemusí mít nonstop recepci. Pokud přijedete mimo provozní dobu recepce, musíte většinou znát kód ke dveřím. Ten vám může přijít až v extra e-mailu, ale pro případ, že se tak nestane, je určitě dobré uložit si do mobilu kontakt na někoho z hostelu.

    V některých zemích, zejména mimoevropských, se můžete setkat se špatně značenými budovami. Zvenku nemusí být poznat, že se jedná o ubytování. Doporučujeme uložit si adresu ubytování do map, abyste pak lokaci bez problémů našli. Některé státy nepoužívají čísla popisná, pouze místní názvy. Proto je dobré cestu důkladně naplánovat a do hostelu se dostat nejlépe za denního světla.

    Pakliže hůře spíte, přibalte si k věcem na cestu i špunty do uší a masku na oči. V jednom pokoji může spát třeba kolem 30 lidí, kteří i přes noční klid mohou povídat, brzo vstávají, rozsvěcí apod. Na bocích patrových lůžek můžete k zajištění soukromí najít přehoz. Ne všechny hostel je ale mají.

  4. Hostel vs hotel

    Hlavním rozdílem mezi hostely a hotely je klientela. V hostelech se ubytovávají častěji mladší lidé. Převládá také menší formálnost, naopak oproti hotelům hostely nejsou anonymní. Můžete poznat nové lidi a to z nejrůznějších koutů světa.

    Kvalita hostelů je velmi různorodá – od hostelů na úrovni tříhvězdičkových hotelů po hostely eufemisticky řečeno nevábné. Obecně nemáme příliš dobré zkušenosti s hostely ve velkých městech jako Barcelona, Londýn nebo New York (nemovitosti a nájmy jsou drahé, poptávka cestovatelů značná, takže hostely bývají stísněné a ne moc dobře vedené, protože zájemci o ubytování jsou ochotni akceptovat téměř vše). Samozřejmě že i ve zmíněných městech naleznete několik dobrých hostelů, je potřeba jen hledat a číst hodnocení. Naopak špičkové hostely jsme navštívili po celém Německu, Skandinávii, ale třeba i v Brazílii nebo Maroku (tipy na konkrétní dobré hostely naleznete níže v rámečku).

  5. Rezervace ubytování v hostelu

    Lídrem mezi hostelovými rezervačními systémy je HostelWorld.com. Služba neúčtuje rezervační poplatek, ale při rezervaci požaduje okamžitou platbu kolem 15 % z celkové ceny ubytování.

    Celkovou cenu zaplatíte až při check-inu v hostelu. Mírnou nevýhodou této rezervační služby je fakt, že nabízí pouze hostely, ze kterých mají provizi. Naštěstí existuje nezávislý katalog většiny hostelů po celém světě – Hostelz.com

  6. Hostel nemusí být nejlevnější variantou ubytování

    Zdaleka neplatí, že hostel je vždy nejlevnější variantou ubytování ve městě. Někdy může být pokoj ve tříhvězdičkovém hotelu v hlavní sezóně i o desítky procent levnější než hostel.

    Před výběrem konkrétního hotelu je vhodné hledat na více webových stránkách s nabídkou ubytování a porovnat ceny i hodnocení od lidí, kteří již v daném místě ubytováni byli. Vyplatit se může také výběr hotelu na poslední chvíli, tedy Last-minute, kdy ceny bývají nižší než obvykle.

    Doporučujeme vždy porovnat různé typy ubytování (hotel, hostel, Airbnb).

Pozor na poplatky za registraci do hostelové asociace

Některé hostely jsou součástí mezinárodní asociace Hostelling International (HI) a mohou vyžadovat mírný poplatek za (roční) registraci do asociace (v řádech jednotek eur). Od této praktiky se ale upouští a navíc většina hostelů je nezávislá a tyto poplatky nevybírá.


H
Hana 12.10.2022 – 15:33

Já můžu všemi deseti doporučit hostel Luma Terra v Praze (https://www.lumaterra.cz/) - byla jsem tam minulý týden a není snad nic, co bych mohla vytknout :)

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.