Noční proud 2025 → Aktuální časy u ČEZ, PRE, EG.D
- Časy přepínání vysokého tarifu (VT, denní proud) a nízkého (NT, noční proud) se liší v závislosti na distributorovi, sazbě, ročním období či dnu v týdnu
- Odlišná může být rovněž doba platnosti nízkého tarifu pro ohřev teplé užitkové vody, pro tepelné čerpadlo a pro přímotopné vytápění
- Nízký tarif bývá spouštěn také přes den
-
Co znamená termín “noční proud”?
Noční proud je označení dodání takzvaného nízkého tarifu elektřiny, kterou nabízejí domácnostem dodavatelé energií. Během nízké sazby za elektřinu je možné za 1 kWh využitého proudu ušetřit v průměru až 40 % ze základní ceny.
V minulosti byl noční proud spouštěn pravidelně v nočních hodinách, v současné době se střídá levnější a dražší elektřina pomocí hromadného dálkového ovládání (HDO) v různých hodinách během celého dne. Jedná se o tzv. dvoutarifní distribuční sazbu.
-
Kdo může nižší tarif využívat?
Pokud ve vaší domácnosti ohříváte vodu elektřinou, máte bojler, tepelné čerpadlo, elektrokotel nebo třeba nabíjíte elektromobil, můžete svého distributora požádat o přidělení dvoutarifní distribuční sazby. S výběrem vhodné distribuční sazby vám poradí dodavatel, nebo distributor, je třeba však počítat s tím, že distribuční sazba musí odpovídat spotřebičům, které domácnost využívá.
Například pro domácnosti, které používají elektřinu k ohřevu vody je určena distribuční sazba D25D, kde je 8 hodin denně elektřiny v nízkém tarifu, stejně jako majitelé elektromobilů se sazbou D27D.
Domácnosti, které elektřinou topí, mohou žádat o přidělení dvoutarifní distribuční sazby D57D, kde je 20 hodin denně cena elektřiny v levnějším tarifu.
Domácnosti, které využívají pouze běžné spotřebiče jako televizi, sporák, myčku, lednici, pračku atd., mají jednotarifní sazbu, která má jednotnou cenu elektřiny po celý den. Nejčastěji se jedná o tarifní sazbu D02D.
-
Kdy je noční proud zapnutý?
Kdy přesně dochází k přepínání mezi nízkou a vysokou sazbou za elektřinu záleží na konkrétním distributorovi.
V Česku působí tři distributoři, a to ČEZ Distribuce, EG.D a PRE Distribuce.
Zjistit přesné časy spínání nočního proudu je možné na internetových stránkách konkrétního distributora. Ke zjištění je nutné zadat geografickou oblast a kód, který je napsán přímo na přijímači HDO (elektroměru), bez jeho znalosti není možné platnost nočního proudu ověřit.
-
Jak si zažádat o noční proud
K získání dvoutarifní sazby je třeba splňovat podmínky dané cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu. Podle toho následně distributor přizná konkrétní distribuční sazbu a zvýhodněný tarif.
V případě, že domácnost používá spotřebiče s vyšší energetickou náročností k vytápění nebo ohřevu vody, tedy elektrické přímotopy, akumulační kamna, tepelná čerpadla, bojler, případně si dobíjejí elektromobil, splňují klíčovou podmínku k přiznání vybrané dvoutarifní sazby. Další podmínky závisí vždy na konkrétní sazbě – například příkon zařízení musí splňovat stanovený podíl z celkového příkonu domácnosti, nebo je třeba zajistit, aby spotřebič nebyl v provozu v době, kdy je zapnutý vysoký tarif.
K dvoutarifní distribuční sazbě je třeba mít dostatečný hlavní jistič, další podmínkou tedy může být navýšení hodnoty jističe. V takovém případě je nutné počítat s investicí v řádu několika tisíc korun.
O změnu distribuční sazby si je možné zažádat online:
Noční proud 2025 – distributoři elektřiny ČEZ, EG.D, PRE
-
ČEZ
Nízký tarif ČEZ přepne přes HDO a záleží na tom, na kterém území České republiky se vaše odběrné místo nachází. Přesnější údaj můžete zjistit v zákaznickém účtu Můj ČEZ.
Pro zjištění aktuálních časů spínání ČEZ musíte zadat distribuční oblast a povel, kód, či kód povelu, které najdete na vašem přijímači HDO (v rozvodné skříni u elektroměru). Povely zadávejte vždy bez nul.
-
EG.D
Společnost EG.D je součástí mezinárodní společnosti E.ON, do konce roku 2020 působila pod názvem E.ON Distribuce. Na stránkách EON je k dispozici přehledná mapa, kde snadno zjistíte svého distributora.
Pokud bydlíte v distribučním území EG.D, časy nízkého tarifu zjistíte v portálu EON Energie24.
Stejně jako u ostatních distributorů platí, že HDO kód najdete přímo u vašeho elektroměru.
-
PRE
PRE distribuuje elektřinu na území Prahy a města Roztoky. Na jejich webu najdete aktuální program HDO, který je pravidelně aktualizován. Platnost nízkého tarifu může být v průběhu dne kdykoli změněna. Údaje o plánu vysílání HDO jsou pravidelně aktualizovány, a to tak, aby odrážely skutečné vysílání.
Pro zjištění časů spínání ve vaší lokalitě, budete potřebovat kód HDO, ten je uveden na vašem samotném přijímači HDO nebo na elektroměru.
Noční proud vám ohlídá inteligentní zásuvka
Ušetřit můžete bez toho, aniž byste museli osobně hlídat, kdy se noční proud spouští. Stačí si pořídit inteligentní zásuvku (setkat se můžete také s názvem HDO spínač) – jednoduchý adaptér, který se zastrčí do klasické zásuvky. Jakmile dojde ke spuštění nočního proudu, zásuvka se ohlásí zvukovým signálem a začne dodávat elektrický proud.
Inteligentní zásuvku je možné zakoupit za zhruba 2 000 až 3 000 Kč.
Dobrý den, mám na Vás prosbu. Kde lze zakoupit tuto zásuvku HDO za 1100,-Kč? Děkuji za informaci na webové stránky. Nejlevnější inteligentní zásuvku je možné zakoupit již za zhruba 1 100 Kč včetně DPH. Pavel
OdpovědětCo mo pomuže inteligentni zasuvka ,když např. pračka se při spuštěni proudu nezpusti ,elektronika to nedovoli.Dříve jsem měl aut.pračku ještě starši Fagor a když jsem si nachystal program a zapnul mechanicky knoflikem tak třeba i v noci se mi sama spustila při zapnuti proudu.Nevim jak u dnešnich knofliku ovladane senzorem to nebude možne.
OdpovědětJe velmi obtížné najít reálný rozdíl mezi nízkým a vysokým tarifem. V celkovém vyúčtování to vypadá pro ČEZ a sazbu d56d na 0,012 Kč za kilowat, To je 300 korun z 25.000. Dokáže někdo tento rozdíl vyčíslit pro majoritní dodavatele a tarify? Zdá se, že HDO přepínání tarifů slouží dnes jen odpojení velkých spotřebičů v časech výhodných pro dodavatele pro rozprostření denní zátěže. V tomto světle se jeví honba za nízkým tarifem spojená s investicemi několik tisíc nesmyslná.
OdpovědětRozdělení na denní a noční proud v současné době postrádá smysl. Ceny za tyto tarify se nyní liší řádově o halíře q jsou téměř vyrovnané! A tento fakt v článku postrádám, naopak se autor zmiňuje o tom, že nízký tarif je levnější!
OdpovědětJsem PRE mám 56d fixaci do 'června a tepelné čerpadlo. Každý měsíc dostávám vyučování. Od letošního roku vychází 1kw na 7,02 Kč jak za nízký tak za vysoký tarif. Tepelné čerpadlo se nevyplatí.
Odpovědět@Vlasta: Je to tak - skrblík recykluje články dlouhodobě a VŮBEC je neaktualizuje
OdpovědětPrávě jsem rekonstruoval dům po koupi a s nadšením otevírám článek, protože řeším bojler místo nevyhovujícího průtokového ohřívače v domě. Bohužel článek není aktuální a tím neříká vlastně nic...
OdpovědětDobrý den, uvádíme to, co se dočtete na webech jednotlivých dodavatelů elektřiny. Například ČEZ uvádí, že i v dnešní době Vám může v určitou část dne proudit do zásuvek elektřina za příznivější cenu. Během této doby lze za 1 kWh využitého proudu ušetřit v průměru až 40 % ze základní ceny. Také uvádí, že konečná výše úspor se odvíjí od podmínek přiděleného tarifu, který nabízí Váš dodavatel.
Odpovědět@Vlasta: Distribuční území E.GD?: Distribuční poplatek za vyšší tarif je 3,38 Kč za kWh, nižší tarif je 1,44 Kč za kWh, čili rozdíl skoro 2 Kč za kilowatthodinu.
Odpovědět