Termoregulační hlavice → Používáte ji ŠPATNĚ, víte proč?
- Zvýšení teploty o 1 °C zvýší spotřebu o 6 %
- Symbol sněhové vločky nenastavujeme na celou netopnou sezónu
- Účinnost topení výrazně snižuje otevřené okno nebo blízkost mrazáku
-
Jak funguje termoregulační hlavice
Za každé zvýšení pokojové teploty o 1 °C se zvýší spotřeba energie o zhruba 6 %. Termoregulační neboli termostatické hlavice patří k základní výbavě úsporného vytápění. Jejich instalací je možné ušetřit až 1/3 nákladů na teplo.
Při ceně levnějších modelů hlavic okolo 200 Kč včetně DPH a životnosti zhruba 10–15 let nejsou náklady na pořízení nikterak vysoké.
Technicky o něco vyspělejší jsou hlavice napojené na termostat, které automaticky upravují nastavení polohy hlavice tak, aby byla v místnosti udržována teplota nastavená na kontrolním panelu.
-
Typy termoregulačních hlavic
S číselnou stupnicí
Běžné termostatické hlavice s číselnou stupnicí se otevírají/zavírají dle odchylky mezi skutečnou a nastavenou teplotou v místnosti. Teplota se nastavuje otočením stupnice na termoregulační hlavici na příslušné číslo. Dané číslo odpovídá určité teplotě. Nejčastěji je rozsah čísel 1–5, kdy:
- sněhová vločka odpovídá zhruba 5°C
- 1 odpovídá zhruba 12°C
- 2 odpovídá zhruba 16°C
- 3 odpovídá zhruba 20°C
- 4 odpovídá zhruba 24°C
- 5 odpovídá zhruba 28°C.
Tato hlavice nevyžaduje žádnou pomocnou energii (baterie), jako digitální.
Digitální
Zajímavé funkce nabízí dnes již cenově dostupné digitální termoregulační hlavice, jejichž cena v internetových obchodech začíná na 500 Kč. U těchto modernějších digitálních hlavic je možné nastavovat přesnou teplotu ve stupních, intenzitu vytápění v daném čase (dny, hodiny) a případně určit, kdy bude topení zapnuto/vypnuto.
Vyšší modelové řady v ceně okolo tisíce korun jsou zpravidla bezdrátové, kdy lze ovládací jednotku umístit například na zeď. Tyto termoregulační ventily automaticky vypnou vytápění při detekci otevřeného okna a některé z nich lze ovládat přes internet.
Pro provoz digitálních ventilů jsou potřeba tužkové baterie a ty zhruba jednou za rok vyměnit.
Jak správně používat termoregulační ventily
Termoregulační ventily mohou ušetřit nemalé peníze za energie, nicméně musí se umět správně používat, a to nejen v zimě, ale i v létě, kdy netopíme.
-
Buď na minimum, nebo na maximum
Většina termoregulačních hlavic má stupnici s pěti, šesti až deseti stupni, které obvykle značí teplotu od 5 °C do 28 °C. Často dochází k nesprávnému užívání, kdy se na hlavici nastaví buď maximální, nebo minimální hodnota, a tímto způsobem dochází k vytápění místnosti.
Správně se má na hlavici nastavit přímo stupeň odpovídající požadované teplotě. Který to je, lze zjistit z návodu k užívání hlavice. Rozhodně tedy termostatickou hlavici nepoužívejte tak, že když je vám teplo, tak hlavici zcela zavřete, a naopak, když je vám zima, zcela ji otevřete.
Z hlediska úspor je nejlepší hlavici dlouhodobě nastavit na daný stupeň. Teplota v místnosti se poté regulujte jen mírným pootáčením hlavice, to změní teplotu o 2–4 °C.
-
Symbol sněhové vločky
Symbol sněhové vločky (někdy hvězdičky) na termostatické hlavici znamená, že teplota v místnosti je udržována na teplotě okolo 5 °C. Tento symbol také znamená, že radiátor netopí do chvíle, kdy teplota v místnosti klesne k této teplotě.
Také jakmile skončí topná sezóna nastavujete topení na symbol vločky? To bohužel není správně. Úplným vypnutím termoregulačního ventilu může dojít k jeho poškození (k opotřebení pružinky, která otevírá/zavírá ventil). Pokud ventil na celou netopnou sezonu uzavřeme, bude pružinka celé měsíce stlačená a může tak dojít k jejímu poškození. Když následně začne topná sezón a vy si budete chtít zatopit, ventil již nemusí jít otevřít. Bude tedy potřeba ho ručně rozhýbat, nebo zcela vyměnit.
Jak tedy nastavit termoregulační hlavici na letní měsíce?
Vhodné je nastavit termoregulační ventily klidně na 5. Kotle jsou během léta vypnuté, radiátory tedy rozhodně nebudou hřát. Pokud tento krok uděláte, máte jistotu, že do další topné sezóny nedojde k zatuhnutí či k trvalému poškození hlavice.
-
Žhavý radiátor, otevřené okno
Jedním z největších prohřešků proti peněžence je naplno rozpálený radiátor nacházející se přímo pod otevřeným oknem. V takovém případě veškeré teplo uniká přímo z okna bez jakéhokoliv užitku.
Před delším větráním termoregulační hlavici nastavte do polohy 0, kdy je radiátor zcela vypnutý a nedochází k plýtvání.
-
Termostat a hlavice radiátoru
Při používání termostatu je velmi častá chyba, když se v místnosti s termostatem nastaví určitá teplota a zároveň se ve stejné místnosti nastaví hlavice radiátoru na nulu. V důsledku toho není místnost s termostatem vytápěna, ale ve všech ostatních je horko.
Správně se má na hlavici nastavit přímo stupeň odpovídající požadované teplotě. Který to je, lze zjistit z návodu k užívání hlavice.Škoda,že to tak nefunguje a navíc není návod.
Odpovědět