Návštěva lékaře v Dánsku: Na co máte nárok s kartičkou pojištěnce

Eva Vojáčková
Publikováno 8. června 2024
  • S průkazem pojištěnce máte v Dánsku nárok na ošetření za stejných podmínek jako místní obyvatelé
  • Ošetření u lékařů ve státem zřizovaných zařízeních je v Dánsku zdarma
  • Léky si v Dánsku hradí pacient až do stanoveného ročního limitu
  1. Evropský průkaz zdravotního pojištění

    Vaše kartička zdravotního pojištění, tzv. Evropský průkaz zdravotního pojištění, vám umožňuje přístup k lékařsky nezbytné, státem poskytované zdravotní péči během dočasného pobytu v kterékoli z 27 zemí EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku nebo ve Spojeném království za stejných podmínek a za stejnou cenu jako pro osoby pojištěné v dané zemi.

    Váš Evropský průkaz zdravotního pojištění však není alternativou cestovního pojištění. Nepokrývá žádnou soukromou zdravotní péči nebo náklady, jako je zpáteční doprava do vaší domovské země nebo ztracený či odcizený majetek. Pro tyto a další účely doporučujeme při cestě do zahraničí rozhodně uzavřít cestovní pojištění.

  2. Ošetření u lékaře v Dánsku

    Návštěva lékaře v Dánsku: Na co máte nárok s kartičkou pojištěnce

    Evropský průkaz zdravotního pojištění kryje pouze ošetření ve státních zdravotnických zařízeních. Ošetření u smluvních lékařů je zdarma, jejich seznam si můžete vyžádat na obecním úřadě tzv. kommune. Ordinační hodiny jsou obvykle mezi 8:00 a 16:00.

    K návštěvě specialisty je třeba doporučení praktického lékaře, i u něj je potom ošetření zdarma. Pokud potřebujete lékařské ošetření mimo ordinační hodiny, obraťte se na nejbližší pohotovost – k dispozici je informační linka 1813.

  3. Ošetření u zubaře v Dánsku

    Ve většině případů si ošetření u zubního lékaře (tandlæge) musí pacient hradit sám v celé výši. Náklady budou nižší, pokud se obrátíte na zubního lékaře pracujícího na základě smlouvy s veřejným zdravotním pojištěním.

    Zdravotní pojišťovna ale proplácí pouze některé urgentní zákroky – navíc jen do 40 % ceny. Zubní protézy či korunky si hradíte sami.

  4. Nemocniční péče v Dánsku

    Nemocniční péče je v Dánsku zdarma, žádné regulační poplatky se nevybírají. V jiných než naléhavých případech vás musí doporučit lékař (praktický lékař nebo specialista).

    V případě nouze se můžete obrátit na oddělení úrazů a pohotovosti (A&E) (skadestue nebo Akutmodtagelse/Akutklinik) jakékoli veřejné nemocnice.

  5. Lékařské předpisy v Dánsku

    Při prvním nákupu léků na předpis v Dánsku obdržíte speciální kartu s jedinečným číslem. Tuto kartu je třeba ukázat při každém nákupu v lékárně – především pro evidenci celkových úhrad.

    Až do ročního limitu 3 116 Kč980 kr si totiž pacient hradí léky sám a v plné výši. Po překročení limitu zdravotní pojišťovna část nákladů proplácí. Děti do 18 let platí nižší doplatky, obvykle ve výši 40 % podle celkové výše nákladů.

  6. Záchranná služba v Dánsku

    V akutních případech vyjíždí záchranná služba za pacientem zdarma. V Dánsku můžete v tísňové situaci volat na číslo 112.

Cestovní pojištění u některých platebních karet

Cestovní pojištění s dostatečnými limity je bezplatnou součástí, nebo placenou nástavbou některých platebních karet. Skrblík ho doporučuje kombinovat s průkazem zdravotního pojištěnípojištěním odpovědnosti za škodu. Uzemní platnost některých “pojistek na blbost” se vztahuje na celou Evropu.

Studentům, kteří často cestují, Skrblík doporučuje cestovní pojištění ISIC.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.