Bankovní a nebankovní půjčky, kontokorent, kreditky…
- Schválení úvěru závisí na kreditním skóre, mezi typy půjček sjednávaných k běžnému účtu patří také kontokorent
- Kreditní karty nabízí velké množství výhod a slev na nákupy v kamenných i online obchodech a další služby
- Nebankovní půjčky by měly být jednou z posledních možností, jak získat peněžní prostředky
-
Bankovní půjčky
Bankovní půjčky mohou poskytovat instituce s povolením od ČNB, tedy banky a spořitelny. Schválení úvěru ovlivňuje celá řada faktorů, zda vám banka úvěr schválí závisí na tzv. kreditním skóre, jež je určeno na základě zkušeností se splácením u předchozích žadatelů.
Nepohybuje se vaše skóre z pohledu banky v požadované mezi, může banka vyžadovat další ověření, nebo vás rovnou odmítne.
-
Kontokorent
Kontokorent neboli možnost přečerpání bankovního účtu řadíme mezi jeden z typů půjček sjednávaných k běžnému bankovnímu účtu. Peníze z kontokorentu lze čerpat platební kartou, výběry z bankomatů, inkasem i příkazy k úhradě.
Úroková sazba bývá u kontokorentů zpravidla vyšší než u běžných spotřebitelských úvěrů. Případné úroky se počítají pouze za dny, kdy byl účet skutečně přečerpán.
V případě potřeby krátkodobého vypůjčení finančních prostředků se vám zřejmě více vyplatí kreditní kartu s bezúročným obdobím. Když už není možné využít kreditní kartu, jako krátkodobá půjčka na několik týdnů až měsíců dobře poslouží kontokorent.
Rozmýšlíte-li nad sjednáním kontokorentu, podívejte se na srovnání nejlepších kontokorentů. Přehled vám pomůže s výběrem pro vás toho nejvýhodnějšího kontokorentu.
-
Kreditka
Za platební kartu je považována debetní karta i kreditka. Znáte ale rozdíl mezi nimi? S debetní kartou disponujete pouze se svými vlastními peněžními prostředky, naopak kreditka je tzv. dluh neboli disponujete s penězi banky, které musíte následně splatit.
Mezi výhody kreditní karty lze řadit skutečnost, že se jedná o krátkodobou půjčku zdarma v daném bezúročném období. Součástí kreditky bývá také sjednané cestovní pojištění, asistenční služba na cestách, prodloužená záruka u zakoupených výrobků, nebo pojištění osobních věcí.
Hlavní funkcí kreditky jsou především platby u obchodníků, ne vybírání hotovosti z bankomatů, neboť je obvykle zatíženo vysokými poplatky. Přehled kreditních karet ukazuje srovnání limitů, úroků a poplatků dostupných kreditek různých bankovních institucí.
-
Kreditky s bonusem
Na trhu najdete převážně kreditky s bonusem, téměř každá bankovní instituce nabízí kreditní kartu s nějakými výhodami a slevami.
Součástí karet bývá cestovní pojištění, asistenční služba, cashback, věrnostní program se slevami na nákupy v kamenných i online obchodech, vstupy zdarma do letištních salónků, prodloužená záruka u zakoupených produktů, pojištění osobních věcí a mnoho dalšího.
Cashbackové kreditky vrací klientovi část utracených peněz zpět, jedná se například o 1 % zpět ze všech bezhotovostních nákupů zboží a služeb placených kreditní kartou. Například kreditní karta Mall vrací 2 % z měsíční útraty kartou i z plateb v zahraničí.
-
Hypotéka
Hypotéky jsou zajištěny nemovitostmi, které se musí nacházet na území ČR. V případě nesplácení hypotečního úvěru vám může banka tuto nemovitost zabavit. Jednotlivé druhy hypoték se liší podle účelu, způsobu splácení a způsobu úročení.
Existují různé podmínky ke schválení hypotéky, jimiž si vás banky důkladně prověřují a hodnotí podle nich vaši schopnost splácet.
Refinancování hypotéky znamená zřízení nové hypotéky za účelem splacení té původní. K refinancování vás může vést celá řada důvodů – vyjednání nižší úrokové míry, nespokojenost s podmínkami, navýšení úvěru a další.
-
Nebankovní půjčky
Nebankovní půjčky by pro vás měly být jednou z posledních možností, jak si půjčit peníze. P2P půjčky v ČR zprostředkovávají platformy Zonky, Bankerat a Benefi, kdy dochází k půjčování peněz přímo od lidí.
Mikropůjčky jsou úvěrem s typicky nízkou částkou (zpravidla do 5 000 Kč) a krátkou dobou splácení (do 45 dnů). Jejich největší nevýhodou je však vysoká RPSN.
Peníze lze získat i prostřednictvím zastaváren, tento způsob ale nepatří mezi výhodné – vysoká úroková sazba, nízký objem půjčky). Vykoupení nabídnuté věci a vyplacení části její hodnoty utváří princip, jak fungují zastavárny.
-
RPSN
Roční procentní sazba nákladů neboli RPSN zahrnuje úrokovou sazbu a další náklady na úvěr – například poplatek za vedení úvěrového účtu či za uzavření smlouvy).
Při zařizování půjčky byste se měli dívat na výši RPSN, díky ní máte přesnější představu o tom, kolik vás bude půjčka ve skutečnosti stát.
-
Splátky bez navýšení
Určitě jste si u spotřební elektroniky nebo dovolené všimli, že se dá pořídit na splátky bez navýšení. Úroková sazba i RPSN je nulová, náklady na splátky jsou rozpočítány již v ceně produktu.
Nákup bez navýšení nemusí být ale vždy výhodný a produkt může být naopak dražší než kdekoli jinde.
Zatím žádné komentáře