Konsolidace půjček → Co to je, kdy se nevyplatí, srovnání 2025
- Konsolidace půjček, sloučení půjček, konsolidace dluhů, refinancování úvěrů… názvů je mnoho, ale ve všech případech jde o to samé
- Několik půjček se sloučí do jedné – může se tak snížit měsíční splátka, zjednodušit splácení a v některých případech se také sníží úroková sazba
- Nejdůležitější rady jak konsolidovat půjčky najdete zde v článku
Kdy se vyplatí uvažovat o konsolidaci půjček
-
Máte několik půjček
Splácíte půjčku vaší bance, vyčerpali jste kontokorent, kreditní kartu a k tomu si využili půjčku od nebankovní společnosti?
V průběhu konsolidace si vezmete jednu novou půjčku, kterou se splatí všechny doposud splácené. Ve většině případů to vede ke snížení úrokových sazeb (zaplatíte méně na úrocích) a ke snížení měsíční splátky.
Důležité je dát si pozor na případné poplatky za předčasné splacení některé z existujících půjček.
Zvládáte-li splácet všechny půjčky včas a řádně, přičemž vaší motivací je “jen” ušetřit, máte relativní výhodu. Na konsolidování máte čas (takže můžete celkem v klidu vybírat) a hlavně jste pro některé banky zajímavým zákazníkem.
-
Stávající měsíční splátka je příliš vysoká
Je stávající měsíční splátka natolik vysoká, že nezvládáte pokrývat své výdaje? V první řadě doporučujeme minimalizovat veškeré vedlejší výdaje, jako jsou dovolené, nákupy nepotřebných domácích spotřebičů (televize, smartphony…), a peníze raději investovat do splátek. Pokud jste již tyto výdaje omezili a stále nezvládáte splácet, může být refinancování půjčky správnou volbou.
Chcete-li sloučením půjčky získat jen další finanční prostředky na nákup podružných spotřebičů, je refinancování špatným krokem a obvykle jen předzvěstí vážných úvěrových problémů. V takové situaci Skrblík doporučuje ze všeho nejdřív výrazně snížit životní náklady.
Kdy se konsolidace nevyplatí?
- V některých případech může být výsledkem konsolidace úvěr s vysokou úrokovou sazbou. Nejvyšší je toto riziko v případech, kdy chcete refinancovat úvěry na kreditních kartách nebo u nebankovních poskytovatelů půjček – tedy u úvěrů s vysokou úrokovou sazbou. V těchto případech je výhodnější pokusit se získat klasický bankovní úvěr.
- Jste-li vedeni v bankovním registrech dlužníků BRKI, může být schválení refinancování problém.
- U vysokých dluhů bývá výhodnější využití americké (neúčelové) hypotéky. To je úvěr zajištěný nemovitostí, onou výhodou je nižší úroková sazba ve srovnání s klasickým refinancováním.
V jaké bance je konsolidace půjček nejvýhodnější?
To nelze jednoduše říct, úroková sazba, výše splátek a další podmínky záleží na celé řadě faktorů. Mezi ty nejdůležitější patří:
Výše úvěru
V průběhu konsolidace můžete buď žádat o částku plně pokrývající vaše dluhy, nebo navíc získat další finanční prostředky.
Struktura dluhu
Dlužíte za přečerpanou kreditní kartu, kontokorent nebo nebankovní půjčku? Čím vyšší je RSPN u konsolidovaných úvěrů, tím horší podmínky získáte.
Záznam v registru neplatičů
Lidé se záznamem v registru neplatičů představují pro banku vyšší riziko, a proto hrozí buď neschválení refinancování, nebo vyšší úroky.
Refinancování nabízí většina českých bank. Skrblík nejprve radí požádat o refinancování banku, které dlužíte nejvíce nebo s ní máte nejdelší vztah. Pro srovnání můžete požádat o refinancování u některé z bank s bezplatným účtem.
-
mBank: Konsolidace a refinancování půjček
mBank nabízí sloučení až 10 různých půjček (www.mbank.cz), stačí když je úvěr v jiných bankách splácen alespoň 4 měsíce.
Výše úvěru je poskytována ve výši od 10 000 Kč až do 1 200 000 Kč. Dobu splatnosti je možné zvolit v rozmezí od 12 do 120 měsíců. Úroková sazba se pohybuje od 6,9–15,9 % p.a., mBank o 2 % sníží úrokovou sazbu nejvyšší přenášené půjčky. Při sjednání pojištění splácet je úroková sazba snížena o další 1 %.
Alternativou může být neúčelová Americká hypotéka, kdy je úvěr jištěn nemovitostí (při nesplácení půjčky o ni můžete přijít). Prostřednictvím mHypotéky je možné žádat o půjčku ve výši od 200 000 Kč do 4 000 000 Kč, resp. 75 % zastavované nemovitosti. Dobu splatnosti je možné zvolit v rozmezí od 12 měsíců do 25 let.
Je možné vybrat mezi variabilní a fixní úrokovou sazbou a během splácení je měnit.
V rámci refinancování je nutné mít účet vedený u mBank, jeho vedení i zřízení je zcela zdarma a Skrblík ho doporučuje jako jeden z nejvýhodnějších. Ročně je možné bezplatně splatit částku odpovídající až 25 % z úvěru.
-
Air Bank: Převedení půjčky
K Air Bank je možné v rámci konsolidace převést půjčky s dlužnou částkou od 10 000 do 1 200 000 Kč. Splácet je lze od 6 do 120 měsíců.
Převést je možné půjčky, u kterých zbývají k doplacení alespoň 3 splátky, u kontokorentů a kreditních karet musí zbývat doplatit minimálně 5 000 Kč. Úroková sazba je stanovena od 4,9 %.
Chcete-li využít sloučení úvěrů od Air Bank, musíte mít u této banky aktivní účet. Jeho vedení je zdarma.
Orientační kalkulačku s výpočtem splátek a úrokové sazby naleznete na stránkách www.airbank.cz.
-
Česká spořitelna: Převedení a konsolidace půjček
Česká spořitelna nabízí Konsolidaci půjček až do 2 500 000 Kč.
Úrokovou sazbu Česká spořitelna nastavuje pro každého klienta individuálně. Její výše nepřekročí 24,99 %.
Splátky je možné bez sankcí snížit, zvýšit nebo odložit. V současné době Česká spořitelna v případě řádného splácení odpouští 15 posledních splátek.
Pro využití sloučení půjček je nutné vedení bankovního účtu u České spořitelny. Uvažujete-li o refinancování u České spořitelny, Skrblík vám doporučuje nejprve nezávazně propočítat sloučení úvěrů od výše uvedených bank.
-
Komerční banka: Optimální půjčka
Komerční banka nabízí sloučení půjček v rámci svého produktu Optimální půjčka (www.kb.cz). Půjčit si je možné od 30 000 Kč do 2 500 000 Kč s maximální splatností 10 let. Předčasné splacení a správa půjčky je zdarma. Úrokovou sazbu banka uvádí již od 5,5 %. Podle údajů banky 58 % klientů dosáhne na úrokovou sazbu do 5,9 %, 36 % na úrok 6–9,9 % a 6 % klientů má úrok nad 10 % p.a. Vyhodnocení žádosti o úvěr je zpoplatněno částkou 850 Kč.
Přemýšlíte-li o konsolidaci půjček prostřednictvím Optimální půjčky, doporučuje Skrblík nejprve propočítat alternativy od výše zmíněných bank.
-
MONETA Money Bank: Osobní půjčka se sloučením
MONETA Money Bank umožňuje sloučení půjček včetně kreditních karet a kontokorentů. Banka nabízí snížení splátek až o 50 %, přičemž se splácí pouze jedna půjčka.
Úroková sazba začíná od 5,29 % ročně s RPSN od 5,39 % ročně. Minimální doba splácení je 3 měsíce a maximální 7 let. Při sjednání půjčky online, tedy přes webové stránky, Internet banku nebo Smart banku není účtován žádný poplatek, za poskytnutí půjčky na pobočce nebo po telefonu se platí 2 495 Kč.
-
ČSOB: Konsolidace úvěrů
ČSOB nabízí sloučení půjček, leasingů, kontokorentů a kreditních karet. V rámci konsolidace si lze půjčit navíc další finanční obnos. Půjčku je možné nastavit až na 1 200 000 Kč.
Úroková sazba je aktuálně garantována na 5,31 %, jde o akční nabídku, podmínkou je převedení půjček alespoň za 100 000 Kč a využití Výhod za aktivitu. Půjčku si je možné sjednat až na 10 let, splátky lze jednoduše snížit, zvýšit nebo odložit.
Jak žádat o konsolidaci půjček?
Sloučit úvěry a půjčky můžete několika způsoby:
-
Požádat přímo banku o konsolidaci
Přímo v bance požádáte o konsolidování úvěrů. Nahlásíte jí, komu a kolik dlužíte, a v závislosti na tom, kolik potřebujete půjčit. Banka zajistí vyplacení a vy rovnou splácíte. Fyzicky se tedy k samotným penězům nedostanete.
Nevýhodou tohoto způsobu je pracnost s papírováním a možná neochota spolupracovat ze strany věřitelů nebo nové banky.
-
Vzít si novou půjčku a dluhy si splatit sám
Konsolidující banku požádáte o novou půjčku a ze získaných peněz splatíte všechny existující dluhy.
Tato varianta je mnohem jednodušší a rychlejší, nicméně banka na ni přistupuje pouze u velmi bonitních klientů. V jeden moment totiž budete fakticky dlužit dvojnásobek.
-
Využijte předschválenou půjčku
Některé banky nabízí v internetovém bankovnictví nebo prostřednictvím klasických dopisů předschválené půjčky. Jde o nabídky vytvářené automaticky na míru každému klientovi, často s výhodnější úrokovou sazbou a téměř vždy s menší administrativní zátěží.
K získání podobné nabídky si můžete sami pomoci – banky si potenciální žadatele o půjčku hodnotí dle jejich chování. Stačí si zvýšit limity na bankovním účtu a vytvářet vysoké obraty přeposíláním peněz z jednoho účtu na druhý. Tím u banky vytvoříte dojem bohatého klienta s nízkým rizikovým profilem.
Konsolidace byla schválena, jaké dluhy je třeba splatit nejdříve?
Po získání peněz splaťte nejprve dluhy s nejvyšší RPSN (roční procentní sazba nákladů). Procenta úroků a dalších poplatků jsou velmi různá, nicméně obecně lze říct, že byste měli dluhy splácet v tomto pořadí:
- Půjčky od nebankovních společností, které jste našli na internetu, na zastávce autobusu, v novinách a podobně.
- Kreditní karty
- Kontokorent
- Neúčelové úvěry
- Účelové úvěry
Toto pořadí je skutečně jen orientační, vždy je třeba zjistit konkrétní RPSN vašich dluhů. Kde je to možné (kreditky, kontokorent), doporučujeme produkty po splacení zrušit. Jednak se v některých případech vyhnete placení pravidelného poplatku, ale hlavně nepodlehnete nutkání se opětovně zadlužit.
Získané peníze použijte na splacení úvěrů, ne na zbytečnosti
Některé banky vám při žádosti o refinancování mohou nabídnout navýšení úvěrového limitu. Doporučujeme se vyvarovat lákavé vidiny získaných peněz a nabídku nevyužít. Nejhorší věcí, kterou můžete při refinancování udělat, je navýšit si úvěrový limit a peníze utratit za televizi nebo dovolenou.
Zatím žádné komentáře