Splátky bez navýšení 2024 → Pozor na tento chyták!

Petr Novák
Publikováno 1. dubna 2024
  • Spotřební elektroniku i dovolenou lze dnes pořídit na splátky bez navýšení
  • Úroková sazba i RPSN je v takovém případě rovna nule, obchodník náklady hradí z marže zboží
  • Přečtete si rizika nákupu zboží na splátky bez navýšení

Splátky bez navýšení 2024 → Pozor na tento chyták!Náklady na splátky jsou rozpočítány již v ceně zboží. Nabídka na nákup zboží či služeb na splátky bez navýšení je tak jen jednou z forem marketingových akcí.

Prodejci na těchto nabídkách spolupracují nejčastěji se společnostmi Cofidis, Essox či Home Credit. Půjčku tak neposkytuje samotný obchod, ale poskytovatel spotřebitelského úvěru.

Na co si dát pozor při nákupu na splátky bez navýšení

Nákup bez navýšení nemusí být zdaleka vždy tak výhodný, jak se na první pohled může zdát. Triků, jak nachytat zákazníka, je mnoho.

  1. Bez navýšení neznamená levnější

    To, že při splácení úvěru neplatíte žádné úroky ani další poplatky, ještě nemusí značit dobrou koupi. Náklady na poskytnutý úvěr bývají zahrnuty již v samotné ceně zboží.

    Než podepíšete smlouvu, srovnejte si cenu toho konkrétního zboží na internetu. Může se stát, že stejný výrobek v jiném obchodě pořídíte levněji, a to včetně úroků z úvěru.

  2. Půjčka s 0% úrokem nemusí znamenat zdarma

    Cedule o nulovém úroku z úvěru u televize za 10 000 Kč ještě nemusí znamenat, že za ni ve finále zaplatíte skutečně pouze 10 000 Kč. Kromě úroků z úvěru mohou být účtovány ještě poplatky za poskytnutí úvěru či za uzavření smlouvy. Mnohem důležitější je údaj RPSN, jenž zahrnuje celkové náklady na půjčku.

    Zatímco úrok vyjadřuje pouze cenu vypůjčených peněz, RPSN (roční procentní sazba nákladů) udává procento z dlužné částky, které za rok v souvislosti s úvěrem zaplatíte.

  3. Akce se nevztahuje na požadované zboží

    U nákupů na splátky bez navýšení je vcelku běžné, že se akce vztahuje jen na určité typy a modely výrobků. Před nákupem na splátky si vždy prověřte, že se akce vztahuje na vámi požadované zboží.

  4. Nulové navýšení bez pojištění schopnosti splácet

    Sjednané pojištění neschopnosti splácet znamená pro poskytovatele úvěru další náklady navíc, a tak nebývá součástí nákupů na splátky. Chcete-li dosáhnout 0% RSPN, je třeba při sepisování smlouvy výslovně požádat o nesjednání tohoto pojištění.

    Pozor – v případě neschopnosti splácet za vás však nikdo nic neuhradí a v krajním případě na vás může být uvalena exekuce. Smluvní pokuty za pozdní splátky jsou navíc u těchto typů úvěrů poměrně vysoké. Hrozí také uvedení vašeho jména v bankovních a nebankovních registrech, což může na nějakou dobu vést ke znemožnění získání jiného úvěru.

  5. Datum poslední splátky úvěru je jiné než data předchozích splátek

    Některé méně solidní úvěrové společnosti mohou nastavit datum poslední splátky úvěru dříve než u všech předchozích splátek. Sázejí tak na to, že si klient jiného data nevšimne a poslední splátku neuhradí včas. Úvěrová společnost pak může inkasovat úroky a v některých případech také tučné penále za pozdní úhradu platby.

  6. Čtěte velmi pozorně smluvní podmínky

    Smluvní podmínky jsou sice nudné čtení, nicméně velmi důležité, proto si je důkladně a v klidu pročtěte. Mohou se v nich skrývat informace o úrocích, smluvních podmínkách a pokutách, o kterých nebudete mít ani tušení, pokud si je nepřečtete.

    Na nepřečtení smluvních podmínek a podepsané smlouvy doplatí ročně tisíce lidí, nebuďte jedním z nich, těch pár minut čtení za to stojí.

  7. Co je psáno, to je dáno

    Při sjednávání nákupu na splátky platí vždy pouze a výhradně to, co je uvedeno v příslušné smlouvě. Sliby prodejce v tomto případě nehrají prakticky žádnou roli a obtížně se dokazují.

  8. Předčasné splacení úvěru pouze za sankční poplatek

    Zvýšenou pozornost věnujte části smlouvy týkající se předčasného splacení úvěru. Je obvyklé, že v takových případech bývá účtován smluvní poplatek ve výši určitého procenta z výše úvěru.

Skutečně věc kupovanou na splátky potřebujete?

Před nákupem na splátky (a nejen toho bez navýšení) se vždy nejprve zamyslete, nakolik danou věc potřebujete a jestli budete mít po celou dobu prostředky na splácení úvěru.

Jiná situace je nákup relativně důležité lednice či pračky v případě poruchy té původní a něco jiného je nákup další televize nebo dokonce dovolené na splátky. Po několika dnech u moře pak zbydou pouze vzpomínky, několik fotografií a závazek splatit mnohatisícový dluh.


J
Jan 02.08.2023 – 09:32

Ještě bych podotknul jednu věc. Při koupi počítače na splátky přes homecredit mi přišla domu kreditní karta o kterou jsem nestál. Na infolince homekreditu mi bylo sděleno že ji nemusím aktivovat a tím je věc vyřešena. Po té ji mám rozstřihnout a zlikvidovat. Což jsem učinil. Nicméně i přes to mi za pár měsíců vznikl u společnosti dluh, protože si účtovali poplatky za vedení účtu který automaticky vznikl ke kreditní kartě. Upomínku poslali až po dvou letech v průběhu nic. Ani žádné výpisy apod. Takže na splátky už nic nekupuji.

Odpovědět

P
Pavel 19.11.2023 – 07:45

Zajímavé info platba na třetinu. Např obchod ALZA. UŽ, už jsem si chtěl koupit nový mobil na 1/3 bez navýšení "jen tři splátky",ale pozor!!! V podmínkách je info, že na zakoupené zboží odpadá možnost vrácení z eshopu do 14dnu po koupi... Raději jsem volil jinou cestu.

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.