Jak chovat andulku
-
Jak na přátelství s andulkou
Andulka je nejčastěji chovaný papoušek dožívající se až čtrnácti let. Pro své krásné přirozené zelené zbarvení i vyšlechtěné barevné mutace a přátelskou povahu si získala své oblíbení u mnohých chovatelů. Andulka je společenský papoušek, žijící ve svém přirozeném prostředí v párech a vytváří velká hejna.
Pokud zvažujete její pořízení, měli byste si být jisti, že na ni budete mít dostatek volného času. Ideální je pořídit andulek více, aby si vzájemně dělali společnost. Pokud je andulka sama, bez zvířecí nebo lidské společnosti, bude to mít negativní vliv na její psychiku a nebude se jí u vás líbit.
Andulka se snadno spřátelí se svými lidskými opatrovníky, bude na vás štěbetat, přistávat vám na rameni a snažit se být u všeho, co děláte. Ráda si s vámi bude hrát. Andulky jsou velice chytré a především vynalézavé a vše je zajímá. Zabaví ji nejrůznější věci od kutálejících se míčků a rolniček až po schované dobroty, které bude hledat.
Pokud na andulku nebudete mít dostatek času, ideálně pořiďte samečka a samičku. Andulky se v zajetí odchovávají snadno a brzy budete mít mladé. Pokud si však pořídíte dvě samičky a budou spolu odmalička, budou si navzájem dělat společnost i ony. Andulky si mnohdy rozumí i s jinými zvířaty v domácnosti. Pokud zvažujete pořízení dalšího zvířátka, můžete se podívat na nás návod Jak chovat králíka.
-
Jak vybrat klec pro andulku
Správně velká klec pro andulku by měla mít alespoň metr na šířku, vysoká by měla být osmdesát centimetrů a široká padesát. Vedle různých závěsných houpaček a bidýlek by měla klec obsahovat také vodorovné klacíky s kůrou, které pro andulku budou přirozenější než hladká bidýlka.
Dejte pozor, aby větévky nepocházely z chemicky ošetřených stromů. Připojit můžete i nejrůznější závěsné hračky. V kleci by měla být také miska na krmení a napáječka, ve které budete pravidelně měnit vodu. Přítomna by měla být i koupelnička, andulky se stejně jako ostatní ptáčci rády koupou.
Klec umístěte do místnosti, kde se přes den zdržujete nejvíce, aby měl ptáček dostatečnou společnost. Nestavte ji nikde, kde je průvan nebo se pravidelně větrá. Klec by neměla být ani v kuchyni, aby andulka nebyla vystavena škodlivým výparům z vaření.
-
Jak andulku krmit
Stejně jako pro všechna zvířata chovaná v zajetí, i andulkám bude nejvíce prospívat potrava, která se vyskytuje v jejich přirozeném prostředí. V přírodě mají tito malí papoušci k dispozici semena trav a nepohrdnou ani ovocem.
Základ krmení by měla tvořit směs určená přímo pro andulky, která by měla obsahovat proso, nahý oves, semínka lnu a chybět by neměla ani leknice. Krmení skladujte v suchu a dejte pozor, aby nebylo prošlé. Z ovoce andulka ocení především jablka, banány, hrušky, mrkev, hroznové víno nebo salát. Je to pro ni cenný zdroj vitaminů.
Andulka potřebuje také minerály, proto klec vybavte sépiovou kostí, o kterou si bude malý papoušek navíc brousit zobáček. K nové potravině je andulka někdy nedůvěřivá, ale stačí jí dát čas a ona jí brzy přijde na chuť. Venku jí můžete pro zpestření utrhnout ptačinec, pampeliškové listy nebo klásky jitrocele a zavěsit jí je do klece.
Nevhodná je pro ně naopak lidská potrava. Nedávejte jim žádné zbytky ze stolu, pečivo, cokoli sladkého ani nadýmavou zeleninu, fazole, avokádo nebo citrusy.
-
Jak andulku ochočit
Aby si na nové prostředí a nové lidi andulka zvykla co nejsnadněji a zároveň nebyla ještě příliš malá, ideální je pořídit ji ve věku pěti týdnů. Ptáčka nechte zpočátku v kleci. Ukažte mu, že je to jeho bezpečné místo, kde se nemusí ničeho obávat. Ke kleci přistupujte pomalu a dejte pozor na prudké pohyby.
Pokud se vás andulka nebojí, můžete ji začít pomalu zvykat na vaši ruku. Ideálně jí podávejte něco dobrého. Pokud se andulka neosmělí hned, mějte s ní dostatek trpělivosti. Každý papoušek má individuální povahu a někteří potřebují na spřátelení se s novou rodinou více času.
Andulka bude ráda, pokud na ni budete mluvit. Bude mít pocit vaší blízkosti. Některé rády opakují, co slyší nebo se naučí přehrát nejrůznější zvuky.
Andulka je výborným a oddaným společníkem, ale potřebuje také vhodné prostředí pro vlastní rozvoj. Proto k ní přistupujte s laskavostí a trpělivostí.
Pokud se vám článek líbil a zajímáte se o chov ptactva, podívat se můžete i na náš článek Jak chovat slepice.
Zatím žádné komentáře