Jak chovat bettu - poradíme přehledně a srozumitelně


Jak chovat bettu

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat bettu | Dreamstime.com

    Víte, odkud betta pochází?

    Betta je sladkovodní rybka, která pochází z jihovýchodní Asie. Za její původní domov je považováno povodí řeky Mekong. V současnosti je rozšířená i v jiných zemích, například v Americe, bohužel se jedná převážně o zdivočelé vyšlechtěné formy, které se kříží s původními rybkami rodu betta, což má negativní dopad hlavně v místech jejího původního rozšíření. O své jméno se zasloužila díky agresivnímu chování. V Thajsku byla používána i pro rybí zápasy a soutěže, na které byly uzavírány sázky podobně jako například u kohoutích zápasů.

    Díky šlechtění si můžeme vybrat z různých tvarových i barevných forem. Mohou být například žluté, červené, oranžové, modré nebo bílé. Jsou známé především pro své krásné velké ploutve, ale jsou i druhy s malými ploutvemi. Betta doroste do velikosti kolem deseti centimetrů a dožívá se většinou 3-5 let.

  2. Víte, čím je betta zvláštní?

    Jejich zvláštností je nadžeberní dýchací orgán, kterému se říká labyrint. Ten umožňuje rybkám dýchat kyslík ze vzduchu. Jako ostatní rybky má i žábry, pouze je požívá v menší míře. Ve svém domovském prostředí žije ve slepých ramenech řek ve stojatých vodách a občas vyplouvá na povrch, aby se nadechla kyslíku.

  3. Jak chovat bettu?

    Betta je zvyklá na nepříznivé podmínky stojatých vod a nemá velké nároky na vzduchování v akváriu. Teplota vody by měla být v rozmezí 25-28ºC, takže určitě bettám pořídíme topení. Akvárium by nemělo stát v místech, kde je průvan nebo hrozí prudké výkyvy teplot, například u otevřeného okna v zimě. V současné době jsou na trhu malá akvária určená speciálně pro betty, tak zvaná bettária. Všeobecně jsou betty považovány za jedny z nejméně náročných rybiček a panuje názor, že jim malé plastové „bettárko“ stačí. Ale je to živý tvor, a pokud jej chceme chovat v zajetí, měli bychom mu poskytnout co nejlepší životní podmínky, aby nebyl stresován a cítil se u nás dobře. Pro své krásné velké ploutve potřebuje dostatek prostoru.

    Jejím přirozeným životním prostředím jsou stojaté vody, není proto vhodné umístit do akvária filtr se silným prouděním. Určitě bude spokojená, když jí do akvária vysázíme rostliny. Nejlépe asijské druhy. Ve svém původním prostředí se mezi houštím rostlin pohybuje a rostliny také pomáhají udržovat ekosystém akvária. Pohyb s velkými ploutvemi ji stojí hodně energie a ráda odpočívá mezi jejich listy v šeru a stínu. Nevhodné jsou plovoucí rostliny, na hladině by naopak měl zůstat volný prostor pro hnízda z vodní pěny, která bojovnice občas dělají.

    Akvárium by mělo být opatřeno vrchním sklem. Betty vyplovají čas od času na povrch hladiny a mohly by vyskočit. Sklo také zajišťuje stabilnější teplotu vzduchu nad hladinou. Když rybka vyplave na povrch, aby se nadechla, chladnější vzduch by mohl způsobit nachlazení labyrintu a její úhyn.
    Čištění by mělo probíhat pravidelně formou výměny vody a to tak, že opatrně vyměníme asi třetinu objemu. Betty jsou na změny hodně citlivé. Čistou vodu necháme nejprve odstát.

  4. Kolik rybiček můžu mít pohromadě?

    V žádném případě nedávat dohromady dva samečky, ideální je chovat jednoho. Samečci jsou pro chov oblíbenější kvůli svému výraznějšímu zbarvení než samičky, které jsou méně nápadné. Umístit do akvária větší počet bojovnic se nedoporučuje kvůli jejich agresivitě i k ostatním rybkám svého druhu. Od toho také jejich název bojovnice. Co se týče jiných druhů ryb, menší rybičky by se staly potravou bojovnic a ty větší by zase na ně útočily.

    Určitě je možné najít některé další druhy rybiček, které se z bojovnicí snesou. Zásadně to musí být rybky, které nemají výrazně zbarvené ploutve. V opačném případě v nich Betty vidí konkurenci a začnou je napadat. Oškubou jim ploutve nebo je dokonce usmrtí. Bez problémů by s bettou mohli vycházet čichavci, různé druhy razbor a razborek, pancéříčci, neonky a určitě si nebude všímat vodních šneků.

  5. Jak na odchov betty?

    Pokud chceme rybky pro chov, ideální kombinace je jeden sameček a dvě samičky, ale vyžaduje to pořídit velké akvárium a dno osázet rostlinami, aby rybky mohli mít soukromí a kam se schovat v případě potřeby. Pro odchov si pořídíme ještě jedno menší akvárium s teplotou vody kolem 30ºC a dostatkem rostlin. Před samotným třením je vhodné vypnout filtraci, aby proud vody neponičil pěnové hnízdo.

    Samička připravená k rozmnožování se pozná podle zvětšeného bříška a nápadnějšího zbarvení. Do nádrže pro odchov umístíme samečka s jednou samičkou. Sameček ji nejdřív honí a předvádí se před ní. Jestliže honění neustává, znamená to, že samička ještě není připravená a sameček by ji mohl uhonit. V takovém případě ji raději vylovíme. Pokud je vše v pořádku, sameček se pustí do stavby pěnového hnízda. Nabírá do pusy vzduch a vytváří bublinky, které většinou plavou na hladině nebo je přichytí k některé z rostlin. Lepí je k sobě slinami, aby bylo hnízdo dostatečně pevné.

    Když je hnízdo hotové, začne se před samičkou natřásat a lákat ji pod hnízdo. Pokud vše probíhá jak má a samičce se hnízdo líbí, vpluje pod něj a samotné tření může začít. Samička by měla být bříškem nahoru. Sameček ji obejme a po několika sekundách samička začne vypouštět jikry. Samec je sbírá do tlamy a umisťuje do hnízda. Jikry, které spadnou ke dnu, posbírá a vrátí do hnízda. To se opakuje do té doby, než jsou všechny jikry v hnízdě. Může jich být až 300. Po skončení tření sameček začne samičku vyhánět a v tomto momentu je vhodné ji opatrně odlovit.

    Sameček zůstává u hnízda. Přibližně do tří dnů se vylíhne plůdek. Sameček dál hlídá hnízdo a každé vylíhlé embryo, které vypadne z hnízda, vrací zpět. V této době není ještě třeba krmit. Asi po třech až čtyřech dnech se malé rybky rozplavou a v tomto momentě také odlovíme samečka, mohl by je začít lovit.

    Malé rybičky začínáme krmit jemnou živou potravou nebo prachovým krmivem. V této době rybičky ještě nemají vytvořený labyrint a přijímají kyslík pomocí žáber. Nádrž je potřeba pomalu a opatrně začít vzduchovat, aby je proud vody neumlátil. Asi po pěti týdnech začínají přijímat i jinou potravu.

    Některé druhy bojovnic nestaví pěnová hnízda. Sameček jikry odchová ve své tlamičce. Jeho vývoj trvá asi deset dní, poté je vypouští.

  6. Čím bettu krmit?

    Betta je masožravec. Ve svém přirozeném prostředí se živí vodním hmyzem nebo malými měkkýši. Rostlinná strava tedy není příliš vhodná. Ve specializovaných obchodech lze koupit různé vločkové nebo granulované krmivo, ale musíme mít na paměti, že rybky potřebují živočišný protein k vývoji svalstva a kupované granule jej proto musí obsahovat dostatečné množství. Můžeme jí dopřát i hmyz, například mouchy, larvy nebo mušky. K dostání je rovněž mražený hmyz, kterým je můžeme krmit. Většinou jsou to larvy pakomárů, takzvané patentky.

    Krmit bychom měli tak, aby potrava nepadala na dno, jinak dochází k jejímu zahnívání.

  7. Jak pečovat o zdraví betty?

    Betta většinou zůstává zdravá a silná. Netrpí nijak zvlášť žádnými nemocemi. Jediným nebezpečím zůstává hrozba v podobě napadení houbami, parazity nebo plísněmi. Abychom tomu předešli, tak musíme především pravidelně čistit dno akvária od zbytků potravy, výkalů a jiných nečistot. Problémem může být také nízká teplota vody. Ryby jsou studenokrevní živočichové a jsou přímo odkázáni na teplotu svého prostředí. Pokud není dostatečná, nemohou se pohybovat, odmítají potravu a může dojít až k jejich úhynu.

    Pokud se tedy betta začne jinak pohybovat, je malátná nebo se jí změnilo zbarvení, určitě nejprve opatrně vyčistíme akvárium a zvýšíme teplotu vody. Příznaky, kvůli kterým je nutné vyhledat odbornou pomoc, jsou vypoulené oči, příliš pootevřená žábra nebo různé krupičky a povlaky na ploutvích a tělíčku. Takovou rybku je nutné držet v karanténě. Léky proti plísním nebo antibiotika pro rybičky jsou v dnešní době dostupné. Léčba může trvat i několik týdnů.

  8. Kde si můžu bettu koupit?

    Bojovnice jsou velice oblíbené rybky a jsou k dostání v každém zverimexu. Problém nastane ve chvíli, kdy si vyhlédneme nějaký konkrétní druh betty. Ne všude ji můžeme pořídit. Ve větších městech bývá nabídka těchto rybek podstatně větší a v některých specializovaných prodejnách nám i objednají bettu podle našich představ. Další možností je objednávka přes internet, ale vyzvednout si ji musíme v každém případě osobně. Přes internet také můžeme najít chovatele, kteří se akvaristikou a chovem zabývají. Rybka nás možná bude stát něco navíc, ale za to si dovezeme i spoustu rad a informací a možná najdeme někoho, kdo nám bude schopen i do budoucna s péčí o našeho nového šupinatého kamaráda poradit.

    Máte pocit, že chovat bettu je pro vás příliš obtížné a přesto byste chtěli nějakého kamaráda? Máte doma akvárko a chcete ho zabydlet, jen se nemůžete rozhodnout kým? Zkuste si přečíst naše další články Jak chovat rakaJak chovat leguána, možná budou tato zvířátka pro vás to pravé.


PK
Petr Kolařík 21.10.2022 – 10:44

Rád bych upřesnil běžný omyl, že stačí nechat vodu odstát. Tato metoda se prováděla v dobách, kdy se pitná voda upravovala chlórem a i vyprchání chlóru trvalo 3 dny. V dnešní době se k dezinfekci vody používá chloramin A, který z vody vyprchá cca po 3 - 6 týdnech. Odstátá voda u ryb je tedy nesmysl, který poškozuje kožní sliz ryb a snižuje jejich životnost. Je tedy lepší pořídit přípravek na úpravu vody - náklad v Kč. měsíčně pro betárko cca 10 Kč.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás