Jak chovat červy
-
Jak chovat červy – potemník
Nejčastěji chovanými červy jsou takzvaní mouční červi. Jsou to larvy potemníka moučného, proto s emu v larválním stádiu říká moučný červ. Celkem prodělá postupně čtyři fáze vývoje. Z vajíčka se vylíhne larva, která se promění v kuklu a z ní se vyklube dospělec. Samotná larva měří kolem dvou a půl centimetru, kdežto dospělý jedinec měří kolem dvou centimetrů.
Mouční červy slouží jako potrava pro plazy, ptáky a některé druhy hlodavců, chované v teráriích a v klecích v domácích podmínkách.
Někteří chovatelé je chovají pro divoké ptáky, které přikrmují během hnízdění. V době, kdy ptáci krmí mladé, ocení snadno dostupnou potravu, které bude dostatečné množství.
Výhodou moučných červů je dostatečně vysoký obsah proteinů.
Používají je také rybáři jako živou návnadu.
V posledních letech se červi objevují také jako potrava pro lidi. V nejisté době, kdy nejsme schopni uživit celou planetu, je vítána jakákoli možnost. Pomineme-li špatné hospodaření s jídlem a plýtvání, mnozí zastánci moderní stravy se snaží hledat stále nové způsoby.
Vedle konzumace červů v celku je z nich vyráběna proteinová moučka. Dnes už si můžete koupit také červí tyčinky s příchutí višní. A jejich přední výhoda? Nechutnají po červech.
-
Jak chovat červy – ubytování
Abyste se mohli úspěšně pustit do chovu vlastních potemníků, budete pro ně prvně potřebovat vhodné ubytování. Ideální je plastový box s hladkými stěnami nebo akvárium, odkud nebudou moci vylézt larvy ani dospělí jedinci. Hledat stovku potemníků po bytě byste určitě nechtěli. S případnou opravou akvária vám pomůže náš článek Jak opravit akvárium.
Pro čtyřicet dospělých brouků je ideální velikost nádrže s rozměrem půdorysu kolem půl metru a výškou alespoň třicet centimetrů.
Plastový box můžete zavřít originálním víkem, ale bude potřeba do něho udělat velké množství otvorů, aby měli brouci dostatek čerstvého vzduchu a abyste zamezili vlhkosti a vzniku plísní. Nad ohněm si nahřejte kovovou pletací jehlici a do víka propalte malé dírky.
Jehlici bude potřeba průběžně nahřívat. Držte ji v rukavici, abyste se nespálili. Otvory budou mít hladké hrany a nebudete se o ně moci poranit. Kolem některých otvorů zůstane lehce přilepené kolečko nataveného plastu. Tam kde to lze, plast odloupněte, ať vám později nepadá mezi samotné brouky.
Nemáte-li původní víko nebo rozhodnete-li se použít akvárium, zakryjte jeho horní část starou záclonou. Ze čtyř tenkých dřívek si vyrobte dřevěný rámeček, který bude přesahovat přes okraje akvária. Ustřihněte si vhodně velký kus záclony a na rámeček ho přilepte nebo nastřelte pomocí sponkovačky.
Jestli budete mít nádobu umístěnou spíše ve vlhčím prostředí, třeba ve starém domě, lépe větrat bude víko ze záclony než to plastové s dírkami. Předejitím vlhkosti předejdete také problémům s roztoči. V takovém případě byste museli celou nádrž dezinfikovat a začít s chovem od začátku.
Na dno nádrže dejte pět centimetrů substrátu. Ten se může skládat z ovesných vloček a sušeného mléka.
Do podestýlky zahrabejte prokládky od vajec, aby se měli tvorové kam ukrýt. Prokladky nechte koukat kousek nad substrátem.
Miska na vodu nebude potřeba. Dospělým jedincům postačí tekutiny z ovoce a zeleniny. Potravu jim můžete položit přímo do substrátu, ale lepší bude malá mělká miska nebo kousek kůry, ze které se vám bude lépe odstraňovat staré krmení.
Budete potřebovat jedno ubytování pro dospělé brouky a druhé pro čerstvě vylíhlé larvy. Bokem byste měli dát i zakuklené kousky. Larvy a brouci by se jinak navzájem požrali.
Substrát je potřeba pravidelně doplňovat.
Box by měl být umístěn v místnosti s teplotou kolem dvaceti stupňů. Vývoj od vajíčka po dospělého jedince trvá většinou kolem šesti měsíců. Pro zkrácení této doby lze zvýšit teplotu na dvacet pět stupňů. Vyšší teplota by naopak vedla k úhynu.
-
Jak chovat červy – krmení
Krmit potemníky není nijak náročné. Vedle podestýlky, kterou budou konzumovat, jim můžete dát kousek zeleniny nebo ovoce. Podávaná potrava nesmí být plesnivá ani shnilá. Jak už jsme si řekli, ovoce a zelenina představuje pro potemníky přísun vody, proto by ji měli mít neustále k dispozici.
Starou potravu pravidelně odstraňujte.
Pro zpestření jim můžete dát kvalitní drcené psí granule nebo krmení pro rybičky.
Chováte-li potemníka brazilského, můžete mu udělat radost také kouskem masa.
Jestli teprve hledáte ideální terarijní zvíře, které by vás zaujalo, na závěr vám doporučím podívat se na náš článek Jak chovat gekona.
Zatím žádné komentáře