Jak chovat čtverzubce

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat čtverzubce

    Jak chovat čtverzubce – druhy

    Pro začátek se podívejme, jaké druhy čtverzubců si pro chov můžete pořídit. Mezi nejčastěji chované patří:

    • čtverzubec kropenatý
    • čtverzubec amazonský
    • čtverzubec skvrnitý

    Mezi agresivnější druhy patří čtverzubec kropenatý, který se snadno nechá vyprovokovat k nafouknutí. Patří mezi nejčastěji chované druhy. Tato malá rybka měří něco kolem sedmi centimetrů. Lze ji chovat i ve sladké vodě, ale mnohem lépe se jí bude dařit v braktické, tedy jemně slané vodě.

    Chcete-li si založit pestřejší akvárium, mezi společenské rybky patří čtverzubec amazonský. Jeho agrese není nijak výrazná a dorůstá až osmi centimetrů, takže v akváriu krásně vynikne. Jak název napovídá, tato rybka pochází z Amazonie, konkrétně z Jižní Ameriky.

    Mezi nejméně náročné patří čtverzubec skvrnitý, který je vhodný pro začátečníky.

  2. Jak chovat čtverzubce – pozor na jed

    Čtverzubci patří mezi nejjedovatější mořské živočichy. V nicnosti některých druhů obsahují neurotoxický tetrodoxin, který způsobuje paralýzu. Oběť se v poměrně krátké době udusí a zůstává celou dobu při naprostém vědomí. Ryby používají neurotoxin ke své vlastní obraně.

    Původcem jedu nejsou přímo sami čtverzubci, ale bakterie, které se dostanou do jejich útrob spolu s jídlem.

    Nejvíce jsou čtverzubci jedovatí v době rozmnožování.

    Takifugu je rod čtverzubců známý především v Japonsku jako vyhlášená specialita. Tuhle prudce jedovatou rybu je nutné umět dobře připravit, jinak hrozí, že se strávník otráví. Jed je totiž smrtelný. Jen několik vyškolených kuchařů ji může připravit a dokonce ji nabízí už i restaurace u nás. Jíst rybu fugu je často přirovnáváno k ruské ruletě.

  3. Jak chovat čtverzubce – akvárium

    Velikost akvária vybírejte podle druhu, který chcete chovat a podle počtu rybek. S tím vám poradí zkušený chovatel. V akváriu byste měli mít sladkou, mořskou nebo braktickou vodu, podle konkrétního druhu. Stejně tak se odvíjí konkrétní vybavení akvária od rostlin až po další doplňky. Obecně platí, že čtverzubci mají raději hustší podrost a potřebují ke své spokojenosti větší množství úkrytů.

    Ideální teplota vody by se měla pohybovat mezi 23°C až 27°C stupni. Opět záleží na konkrétním druhu. Tvrdost vody by měla být kolem 5 – 15 ° dGH a její pH by se mělo pohybovat mezi hodnotami 6,2 až 7,5.

    Rybky můžete krmit drobnými hlemýždi, které však chovejte zvlášť v jiné nádrži. Drobné šnečky můžete také posbírat venku a rybkám je naservírovat. Nikdy nechovejte hlemýždě přímo v akváriu s rybkami. Mohly by se vám přemnožit.

    Čtverzubci se sice s některými jinými druhy snesou, ale většina chovatelů je má v jednopruhovém akváriu. Některé druhy jsou poměrně agresivní a mohly by útočit na jiné rybky.

    I když jsme si řekli, že jsou některé druhy čtverzubců vhodné pro začátečníky, pokud s akvaristikou teprve začínáte a chcete si založit své první akvárium, zvolte raději méně náročný druh, abyste získali své první zkušenosti.

    U čtverzubců je náročná především péče o vodu, v jaké jsou umístěni. Některé druhy se během svého života pohybují v přirozeném prostředí mezi sladkou, braktickou a mořskou vodou. U takových druhů se používá takzvaná kolísavá koncentrace vody, která by měla mít v určitých obdobích větší množství kyslíku.

    Kdybyste dali rybku pouze do sladké vody nebo jen do mořské, mohla by u ní nastat atrofie a byla by náchylná na plíseň v oblasti očí.

    S opravou rozbitého akvária vám pomůže náš článek Jak opravit akvárium.

  4. Jak chovat čtverzubce – potrava

    Teď se pojďme podívat na to, čít čtverzubce krmit. Když si novou rybku donesete domů, může se stát, že bude zpočátku odmítat potravu, než se dostatečně aklimatizuje a zvykne si na nové prostředí. Při koupi rybky by vám měl původní chovatel sdělit, čím ji krmil, abyste alespoň zpočátku krmivo přizpůsobili.

    Zatím co uměle odchované rybky mohou být zvyklé na širší škálu potravy, ty importované budou pravděpodobně vyžadovat spíše život potravu.

    Krmiva byste do vody neměli dávat nikdy příliš velké množství, aby v ní neplavaly nedojedené zbytky a voda se nekazila. Krmíte-li malými šneky, zkuste do terária nasadit krevetky, které po rybkách nedojedené zbytky zkonzumují.

    Čtverzubce stačí krmit ob den. Rádi se přecpávají, takže jim potravy dejte tak akorát.

    Z mraženého krmiva jim můžete nabídnout třeba patentky nebo drobné krevetky. Zatím co někteří čtverzubci dávají přednost spíše číhání ze zálohy jako kočka, jiní se vrhají na potravu jako by týden nejedli a jsou ochotni ji i pronásledovat. Jakmile vypozorujete povahu svého čtverzubce, přizpůsobte potravu a způsob jejího podání jeho potřebám.

    Máte-li v akváriu i další rybky, ujistěte se, že nesní všechnu potravu dřív, než se stihne čtverzubec najíst. Potřebuje-li na krmení větší klid, může se stát, že se k jídlu nedostane včas.

  5. Jak chovat čtverzubce – nemoci

    Nemoci spojené se špatným výběrem vody jsme si už řekli. Dodržíte-li správné podmínky, čtverzubec se naopak stane jednou z vašich nejodolnějších rybek.

    Někdy se však může stát, ale spíše výjimečně, že bude trpět krupičkou, která pochází ze stresu a nedostatečné stravy. Stres pramení například z nedostatečných podmínek. Proti krupičce mu pomůžete snížením salinity mořské vody.

    S chovem dalších rybiček vám pomůže náš článek Jak chovat bettu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás