Jak chovat cvrčky
-
Jak chovat cvrčky – výběr druhu
U cvrčků je potřeba nejprve vybrat ten správný konkrétní druh, který chcete chovat. Na výběr máte z několika možností.
První druh cvrčka, cvrček domácí, má nevýhodu v tom, že jeho cyklus trvá nejdéle. To znamená, že trvá delší dobu, než se dočkáte dospělého brouka. Méně náročný na chov je cvrček dvouskvrnný. Díky menšímu vzrůstu ho oceníte jako potravu pro menší živočichy, kteří by mohli mít potíže s polknutím většího sousta. Jeho chov není nijak obtížný. Je ale poměrně hlasitý.
Podobně nenáročný je cvrček banánový, který je v dospělosti větší, než již zmíněný cvrček dvouskvrnný.
Nejméně náročnou variantou je cvrček krátkokřídlý. Stejně jako cvrček dvouskvrnný, i tento druh dosahuje menšího vzrůstu. Oproti ostatním druhům však není náchylný na obtíže související se změnou teploty nebo nepravidelnou stravou.
Obecně ale nedoporučuji umisťovat cvrčky do obytných místností. Jestli si vzpomenete na hluk, který dělají cikády u moře, tak takhle nějak to vypadá i se cvrčky. Mnohem větší klid budete mít, když je dáte třeba do garáže nebo do zahradního domku. Box je potřeba vyhřívat, takže menší teplota v místnosti příliš nevadí.
-
Jak chovat cvrčky – ubytování
Pro chov cvrčků budete potřebovat plastový box s víkem nebo terárium. Dno by mělo být velké kolem půl metru pro pár desítek brouků a výška by měla být dostatečná na to, aby se vám do nádrže vešly prokladky od vajec.
V prvním případě bude potřeba udělat do víka boxu malé otvory, aby k cvrčkům proudilo dostatečné množství vzduchu. Nad ohněm si nahřejte kovovou jehlici a udělejte jí do víka dírky. Jehlici držte v kuchyňské rukavici, abyste se nepopálili. Také ji budete muset průběžně nahřívat.
Dostatečné množství otvorů zabrání aby se v boxu držela vlhkost, a předejdete tak plísním a roztočům. Další možností je vyrobit si z tenkých latěk rámeček, který bude sedět akorát na obvod horní části boxu nebo skleněného terária.
Podle velikosti rámečku si ustřihněte starou záclonu nebo síť, která se dává běžně do oken, a přibijte ji drobnými hřebíčky. Prkýnka by měla být dostatečně široká na to, aby vám hřebíky neprošly skrz. V opačném případě byste si při manipulaci s víkem mohli zbytečně poranit ruku.
Otvory ve víku by nikdy neměly být příliš velké, aby vám hmyz neutekl. Už jste někdy měli cvrčka v ložnici? To byste se nevyspali, dokud byste ho nechytili.
Dno boxu vyložte prokládkami od vajec a zasypte je pískem nebo je proložte papírovými utěrkami. Prokladky by měly být svisle opřené tak, aby neměli vůli padat a nerozmačkali samotné cvrčky.
Papírové ubrousky budou náchylnější na zadržení vlhkosti, ale na druhou stranu se vám budou měnit lépe, než písek. Kdybyste potřebovali vyměnit ten, budete muset obsah celého boxu vybrat.
Součástí boxu by měla být také napáječka. Máte-li pocit, že se vám do boxu nevejde, můžete ji připevnit na víko a otvorem ve víku vést hubičku dovnitř. Cvrčkům můžete dát také misku s vodou, ale dejte ji tak, aby se do nádrže nemohla vylít. Měli byste v ní zbytečně mokro. Zároveň by voda neměla mít přílišnou hloubku, aby se cvrčci neutopili. Naservírovat jim můžete také vodní gel.
Potrava by měla být servírována na misce z toho důvodu, že se vám budou snadněji odstraňovat zbytky nesnědeného krmení. To by v nádrži nikdy nemělo zůstat, aby nehnilo a neplesnivělo.
-
Jak chovat cvrčky – odchov
Cvrčky už máme ubytované, teď se podívejme na to jak je rozmnožit, aby měli naši miláčci dostatek potravy. Pokud tedy nechováte cvrčky jen pro samotné cvrčky, ale to byste je za chvíli neměli kam dávat. Cvrčci se totiž množí velice snadno.
Nejdůležitější je pro ně teplota uvnitř nádrže. Příbytek je potřeba vyhřívat, aby teplota dosáhla alespoň devětadvaceti stupňů. Použít můžete topné kabely nebo žárovky.
Do nádrže byste měli umístit menší nádoby velké kolem pěti centimetrů, do kterých dejte lignocel (drcená kokosová kůra, kterou koupíte ve zverimexu). Cvrčci si je najdou a nakladou do nich vajíčka.
Pravidelně kontrolujte, aby byl lignocel stále vlhký. Přes krabičku byste měli dát drobné pletivo. Samičkám to v kladení nezabrání. Kdybyste nechali nádobky otevřené, dospělí jedinci by si na nich rádi pochutnali. Cvrčci mají někdy kanibalské choutky.
Nádobky s nakladenými vajíčky byste měli odebrat a umístit je do jiné vyhřívané nádrže, aby se mohli v klidu vylíhnout.
-
Jak chovat cvrčky – krmení
Na závěr se podívejme na to, čím cvrčky krmit.
Dát jim můžete spoustu věcí, které máte běžně doma. Pochutnají si na strouhance, ovesných vločkách nebo sušeném mléce.
K tomu jim můžete dát ovoce a zeleninu. Kromě dalšího zdroje vody to pro ně bude cenný zdroj vitamínů. Ovoce by nikdy nemělo být kyselé nebo trpké. Dát jim můžete třeba mrkev, jablko nebo čerstvý salát.
Mezi jinými věcmi budou vaši cvrčci potřebovat také živočišné bílkoviny. Do krmení je doplníte v podobě drcených granul pro psy nebo kočky. Při výběru si přečtěte pečlivě složení. Méně kvalitní granule nemusí obsahovat maso téměř žádné.
Na závěr vám ještě poradíme jak chovat sarančata. Podívat se můžete také na náš článek Jak chovat gekona, kterému budou sarančata náramně chutnat.
Zatím žádné komentáře