Jak chovat gekona

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat gekona

    Jaký druh gekona je vhodný pro začátečníky

    Pokud s chovem gekonů teprve začínáte, představíme si nejprve dva druhy, které pro vás budou do začátku ideální a které nejsou náročné na péči.

    Prvním z nich je gekončík noční. Podle názvu snadno odhadnete, že je aktivní především ve večerních a nočních hodinách. Jedná se o malého plaza, který dorůstá pouhých dvaceti až pětadvaceti centimetrů a mezi chovately je oblíbený především kvůli svému krásnému strakatému zbarvení mnoha barev.

    Jeho předností je šplh, ale na rozdíl od dalších druhů gekonů se nedokáže udržet na skle. Gekona můžete chovat jako samotného, ale pokud mu chcete dopřát společnost, ideálně si pořiďte jen jednoho samce a k němu několik samic, protože více samců by se vám v jednom teráriu příliš nesneslo.

    Další gekon, který je vhodný pro začátečníky, je gekon panenský. Ten je mnohem menší než gekončík noční, dorůstá délky pouze kolem dvanácti centimetrů a na rozdíl od předchozího kamaráda, tenhle umí lézt i po skle.

    Ve večerních hodinách a v noci, kdy je aktivní stejně jako většina plazů, můžete z jeho terária slyšet zvláštní tikavé zvuky, pomocí kterých se dorozumívá s dalšími gekony. Zajímavostí tohoto druhu je, že dosud nebyli objeveni samci. Samičky kladou samooplodněná vajíčka.

  2. Jak na potravu pro gekona

    Nyní se podívejme jak takového gekona krmit. Stejně jako u všech jiných zvířat, pokud si chcete pořídit zdravé zvířátko odchované s patřičnou péčí, vyhněte se zverimexům a obraťte se rovnou na chovatele. Ten vám také řekne, na jakou potravu je gekonek zvyklý.

    Přizpůsobte dobu jeho krmení času, kdy je sám aktivní a nerušte ho v době, kdy potřebuje odpočívat.

    Gekoni jsou především hmyzožravci. Dospělému gekonovi stačí podávat potravu jedenkrát denně, přičemž velikost hmyzu, kterým ho krmíme, by neměla přesahovat tři čtvrtiny velikosti jeho hlavy. Jeden gekon sní při jednom krmení tři až pět kousků hmyzu.

    Podobně jako u hadů, i u gekonů sypeme potravu vitaminovou a minerální směsí. Gekon by neměl dostat více potravy, než sní, aby v teráriu nezůstávala. Do jídelníčku můžete zařadit šváby, mouchy, octomilky, sarančata nebo třeba cvrčky.

    Některé druhy gekonů ocení také sladké přezrálé ovoce, jako jsou banány, jahody nebo maliny. Dejte pozor, aby podávané ovoce nebylo nahnilé.

    Stabilně by měla být v teráriu k dispozici nádoba s vodou, kterou každý den vyměňte za čerstvou. Pravidelně roste také stěny terária. Gekoni jsou zvyklí olizovat kapky vody ze skla nebo z dekorací.

  3. Jak na terárium pro gekona

    Už víte, jakého gekona si vybrat a čím ho krmit. Teď se podíváme na vybavení terária.

    Stejně jako u ostatních zvířat, najdete mnoho doporučení na velikost terária s ohledem na velikost a počet chovaných zvířat. Uvádí se, že pro dospělého gekona panenského by vám mělo stačit terárium o rozměrech kolem třiceti centimetrů a pro dospělého gekončíka nočního jsou to rozněty kolem půl metru.

    Uvědomte si však, že zvířátko v tomto prostředí stráví celý život a v přírodě má neskutečně větší volnost pohybu. Proto pokud máte možnost, pořiďte terárium větší, než jsou nejčastěji uváděné rozměry.

    Součástí terária pro gekonka by měl být topný kámen. Stejně jako ostatní ještěři, i gekoni se rádi vyhřívají. Pokud do terária nedopadají sluneční paprsky, zvažte také pořízení zářivky. Důležité je také dobré větrání.

    Na dno nového domečku pro gekona můžete použít čistý kokosový substrát nebo ho smíchat s pískem v poměru jedna ku jedné. Gekoni ocení také dekorace, které jim napodobí jejich přirozené prostředí. V teráriu by se měly nacházet úkryty, v nichž se gekon bude cítit v bezpečí. Domeček můžete vytvořit z kokosové skořápky nebo obráceného keramického květináče s otvorem. Nezapomeňte na kusy dřeva a rostliny.

    Terárium je ve své podstatě akvárium bez vody. Proto si pro doplnění informací můžete přečíst také náš článek Jak opravit akvárium. Nebo chcete vědět, jak chovat morče?


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás