Jak chovat holuby
-
Jaké jsou druhy chovu holubů
Holuby je možné chovat několika způsoby.
Prvním z nich je chov ve voliéře, ve které se bude líbit především plemenům, která méně létají a mají těžší stavbu těla. Voliéra naopak nebude vyhovovat lehčím plemenům, která potřebují dostatek prostoru k pohybu. Samozřejmě čím prostornější voliéru pořídíte, tím lépe.
Holuby budete mít pod dozorem a budete mít větší přehled o jejich zdravotním stavu a o rozmnožování. Ideálním výběrem budou například rousná plemena nebo plemena chovaná na maso.
Další možností je volný chov, který je pro holuby jakožto divoce žijící ptáky, nejpřirozenější. Holub bude mít neustále možnost vrátit se do holubníku, kde bude mít úkryt a dostatek potravy, ale zároveň bude mít kdykoli k dispozici dostatek volného prostoru, aby se mohl proletět.
Má to ovšem tu nevýhodu, že holuba může chytit kočka, srazit auto nebo se mu může stát cokoli jiného. Holuba bude také nutné zavírat v době, kdy probíhá odstřel přemnožených holubů. Volně poletující holubi nemusí udělat radost ani sousedům. Nebude to jen vaše zahrada a střecha, na které budou sedět.
Poslední možností je kombinovaný chov. Holubi jsou většinu času ve voliéře a jsou vypouštěni jen na pár hodin, aby se mohli proletět.
-
Jak připravit holubník
Nejprve se tedy podívejme, jak připravit holubník, aby se u nás holubům líbilo.
Nejčastěji stavěný typ holubníku je ten sloupový a to především kvůli jeho pěknému vzhledu. Jistě si vzpomenete na Tři oříšky pro Popelku. Dnes takový holubník najdeme především ve starých vesnicích, kde patří spíše k místní tradici.
Takový holubník má však řadu nevýhod. Většinou je umístěn takovým způsobem, že je těžko dostupný a především pro starší chovatele je péče o něj náročná. Holubník je navíc málo přehledný.
Pokud tedy nemáte ideální půdu, z které budete mít snadný přístup a kdy bude možné třeba i částečné zabudování holubníku, zkuste se raději podívat na možnost přízemní varianty.
Zahradní holubník vypadá jako menší boudička. Může být umístěn přímo na zemi nebo mít podstavec, abyste do něj měli lepší přístup. Součástí holubníku by měla být také menší voliéra. Ta vám usnadní péči o holuby například v době, kdy bude nutné je naočkovat. Velikost holubníku s voliérou se odvíjí od počtu chovaných zvířat.
Například na 10-12 párů by měl mít holubník velikost půdorysu kolem osmi metrů a alespoň dva metry na výšku. Velikost se bude odvíjet také od chovaného plemene. Holubník by však měl být uzpůsoben tak, abyste do něj měli pohodlně přístup a bylo možné holuby kdykoli chytit.
Holubník by měl být otočen čelní stranou k jihu, aby v něm byl v zimě dostatek světla. Pomůže vám také umělé osvětlení. Holubník by měl mít také dostatečnou tepelnou izolaci, aby v něm nebylo v zimních měsících příliš chladno. V létě by v něm naopak nemělo být příliš teplo kvůli odchovu holoubat.
Důležitá je také cirkulace vzduchu. Holubník by měl mít větrání, aby do něj průběžně proudil čerstvý vzduch.
Pozor si dejte na průvan a vlhkost, které holubům nesvědčí. Obojí snášejí hůře než zimu.
A ještě jedna důležitá věc na závěr. Výlet z holubníku by měl být umístěn dostatečně vysoko na to, aby z něj nemohla vypadnout malá holoubata.
-
Jak na výbavu
K hnízdění holubu bude zapotřebí takzvaných krbců. Jejich velikost vyberte podle velikosti konkrétního plemene, které chcete chovat. V holubníku by měly být krbce vždy alespoň pro šest párů holubů, protože holub je společenský pták a v malém hejnu by se mu nedařilo dobře. Jak už jsem zmínila, nezapomeňte na přepážky, skrze které nebudou moci vypadnout vejce ani malá holoubata.
Každý krbec by měl být rozdělen na dvě samostatné části. Samice holuba totiž snese další vejce ještě před tím, než předešlá holoubata opustí hnízdo. Krbce by měly být z přední strany otevíratelné, aby bylo možné je čistit a byl do nich pohodlný přístup.
Počet krbců by měl vždy odpovídat počtu párů v holubníku, aby nedošlo k tomu, že do jednoho prostoru zahnízdí dva páry. Mohlo by dojít i k tomu, že se holubi odstěhují jinam, nebudou-li mít dostatek vhodného prostoru k založení rodiny.
Součástí by měl být také prostor před letovým otvorem, kde bude mít možnost holub pohodlně přistát a bude zde mít dostatek místa k odpočinku. Takzvané sedačky umístíme v dostatečných rozestupech, aby měli holubi dostatek prostoru. Sedačka může mít kruhový tvar o průměru přibližně dvacet centimetrů. Záleží na velikosti plemene. Stejné sedačky dejte i do voliéry. Vyrobit je můžete třeba z prken. Ta by však měla být do hladka ohoblovaná, aby si holub při přistání neporanil nožku.
Holubům bude podobná přistávací a odpočinková plocha příjemnější, než klasická bidýlka. Do voliéry můžete umístit také samorosty, které pečlivě zapřete tak, aby nemohly spadnout.
-
Jak krmit holuby
Holuby bychom měli stejně jako ostatní ptactvo krmit co možná nejpravidelněji.
Dát jim můžete například pšenici s ječmenem, kterou byste měli dosypávat jednou denně. Poměr by měl být větší díl pšenice a přibližně jen čtvrtina až pětina ječmene. Pokud s chovem teprve začínáte, s tímhle vám nejlépe poradí chovatel, od kterého budete své první holuby pořizovat.
Ječmen by měl mít vysokou kvalitu, aby neměl příliš ostré hrany. Holuby by ho mohli odmítat.
Během dne dokrmte holuby takzvanou kulatinou. Ta se skládá z hrachu, pelušky, kukuřice, prosa a dalších příměsí. Přidány jsou do ní také vitamíny. Poměr a množství krmení upravujte průběžně podle ročního období a počtu holubů.
Vodu by měli mít holubi neustále k dispozici. Nezapomínejte ji pravidelně měnit.
Důležité je také již zmíněné očkování a pravidelná dezinfekce holubníku.
-
Jak na zahnízdění holubů
Holub příliš vaší péče potřebovat nebude. Je to samostatný pták a hnízdo si zvládne postavit sám, proto se o něj nemusíte příliš starat. Stačit jim bude hnízdní miska, do které později snesou vejce. K dispozici jim dejte nejrůznější větvičky a slámu, z které si budou moci postavit na hnízdní misce hnízdo.
Holubice snese několik vajec a sedí na nich sedmnáct až osmnáct dnů. To závisí na momentálních teplotních podmínkách. Někdy se stává i to, že je jeden z holubů neplodný. Holubice v takovém případě sice vajíčka snese, ale nic se z nich nevylíhne. To je ale spíš výjimka.
Občas se může stát, že mezi sebou holubi bojují o hnízdní místa. Nejsou to nijak výrazně teritoriální ptáci, ale když už k takovému střetu dojde, můžou nedopatřením některá vajíčka rozšlapat.
Během prvního týdne krmí holubi mladé takzvanou holubí kaší. Jedná se o výměšek žláz, které mají holubi ve voleti. Po prvním týdnu až dvanácti dnech začínají holubi tuto kaši kombinovat s běžnou stravou.
Holubi o své mladé pečují přibližně čtyři týdny, než mladí holubi vylétnou z hnízda a stanou se samostatnými.
-
Jak je to s výměnou partnerů
Holubi jsou přirozeně párová zvířata a svému partnerovi jsou věrní.
Potřebujete-li od sebe dva holuby rozdělit a zkombinovat je s konkrétními partnery, je potřeba od sebe dva původní holuby oddělit na pár dnů tak, aby na sebe neviděli a nemohli se navzájem slyšet.
Ke spojení s novým holubem budete potřebovat uzavřený prostor rozdělený přepážkou na dvě části, kde na sebe oba holubi, které chcete dát dohromady, uvidí. Holubici s holubem od sebe držte první dny odděleně z toho důvodu, že holubi mohou být někdy agresivní a samici by mohli nedopatřením ublížit.
Teprve až proti sobě holubi přestanou útočit a budete vidět jejich vzájemné zalíbení, odstraňte přepážku a pusťte je dohromady. Pokud je vše v pořádku, holuby přemístěte do volného krbce. Vajíčka na sebe nenechají dlouho čekat.
S chovem dalších ptáčků vám pomůžou také naše články Jak chovat andulku a Jak chovat husu.
Zatím žádné komentáře