Jak chovat husu

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat husu

    Jak chovat husu – začátky

    Pokud zajistíme husám láskyplný domov a vše, co potřebují k životu, mohou se dožít až dvaceti let. Jestliže chováme husu na maso, většinou stačí na jaře koupit housata a na podzim je sklidit.

    Jedna z nejdůležitějších věcí je voda. Husy ji ke svému životu potřebují a neobejdou se bez ní, proto je potřeba připravit pro ně větší vodní prostor, kde se budou moci pravidelně koupat – zbavují se tak parazitů a roztočů. Je tedy potřeba počítat s místem pro vodu.

    Na vodě je závislé také jejich rozmnožování, protože se husy ve vodě páří. Dalším důležitým faktorem pro to zda si můžeme pořídit husy je to, zda pro ně budeme mít větší plochu zarostlou trávou, kde se budou moci pást.

    Říká se, že husa je mnohdy lepším hlídacím psem než pes skutečný. Husy jsou totiž velmi teritoriální a své území si rády chrání a to především v době, kdy snáší vejce. Tehdy nesnesou ve svém teritoriu ani jiná zvířata.

    Husy si stejně jako divoké kačeny zvolí jednoho partnera na celý život. Až budete husy pořizovat, je ideální koupit na každé dvě samice jednoho housera. Stejně jako třeba i u slepic, i husy by se měly pořizovat v jeden moment všechny. Vytvoří hejno a pokud by došlo k pořízení nové husy, stálý houser by ji nemusel přijmout.

    V takovém případě by mohla být husa napadána. To se samozřejmě může stát i v případě, že husy pořídíte současně, ale stejně jako u slepic je to riziko mnohem menší.

    Dalším důležitým faktorem při pořizování hus je hluk. Husy dělají hluk za všech okolností. Proti nim jsou slepice tichá stvoření. Nejhlasitěji se projevují v době rozmnožování, a pokud jste někdy prošli na vesnici kolem plotu, za kterým majitel choval husy, víte, o čem mluvím. Husy jsou slyšet už zdaleka. A jsou výkonnější než hlídací pes. Pokud máte sousedy, s kterými chcete vycházet, zvolte si ideálně nějaké tiché plemeno. Tím jsou třeba husy landeské.

  2. Jak chovat husu – krmení

    Jak už jsem psala, husy potřebují především vodu a možnost se pást. Příliš se jim nezavděčíte, pokud je zavřete na malý prostor a podobně jako králíkům jim budete trávu žat a nosit. Husy se potřebují opravdu pást, ideálně na rozlehlé louce. Pokud je budete držet na malém dvorku, nebudou vám prospívat ani se nebudou cítit dobře.

    Na rozdíl od kachen, které si smlsnou i na slimákovi nebo žížale, husy jí výhradně vegetariánskou stravu. Pokud jim chcete udělat radost, můžete jim dát jablka, zelí nebo salát.

    Přes den je pro husy ideální zelená pastva, ale večer jim nasypte do krmítka v husníku krmnou směs určenou speciálně pro husy. Pokud smícháte pšenici, ječmen a kukuřici, můžete si tak vyrobit i směs vlastní.

    Do podávané dávky můžete přimíchat také vařené brambory nebo rozmočené pečivo. Do krmení jim také několikrát týdně přidávejte minerály a vitaminy v prášku. V době, kdy husy snáší vejce, jim dejte rozdrcené skořápky.

  3. Jak chovat husu – husník

    Nejdůležitější částí husníku jsou takzvaná snášková hnízda. Hnízda můžete vytvořit z bedýnek o velikosti půl metru, kterým bude chybět jedna stěna. Nezapomeňte ve spodní části otvoru připojit nízkou přepážku, která zabrání vypadávání podestýlky a rozkutálení se vajec.

    Bedýnky umístěte daleko od sebe – husy si totiž rády vejce kradou. Podestýlka by měla být v hnízdech pro snášení vajec i v prostoru celého husníku ze slámy nebo pilin. Můžete také nakombinovat obojí. Husník nejprve vysypte pilinami a přes ně položte slámu. Do samotných hnízd můžete dát slámu nasekanou.

    Husník je ve své podstatě menší domeček. Husy nemají rády nízká obydlí a potřebují prostor, proto by domeček měl být na výšku velký alespoň dva metry, čímž nejen že dopřejete husám pohodlí, ale také se vám bude dobře čistit. Na jednu husu nebo několik malých housat by měl připadnout jeden metr čtvereční.

    Počítejte však také s prostorem pro již zmíněná hnízda na vejce a tím, že husník je opravdu jen na ubytování v době, kdy je to potřeba. Přes den budou husy na pastvě.

    Husník by měl být ze dřeva. Nemělo by do něj táhnout a důležitá je také podlaha, aby husy nebyly na studeném. Využít můžete také starou stodolu nebo kůlnu, která má kvalitní konstrukci. Pokud bude husník například ve stodole, snáze se v něm udrží teplo a husy budou v zimě lépe chráněné. V obou případech bychom však neměli zapomínat na zateplení.

    U husníku počítejte také s oknem, jehož orientace by měla být na jih.

    Obydlí hus je potřeba pravidelně uklízet. Pravidelně měňte podestýlku a umývejte misky na krmení a na vodu. Jednou za čas je potřeba celé obydlí vydezinfikovat, aby se u hus předešlo možným parazitům.

    Pokud se chystáte také na chov slepic, pomůže vám náš článek Jak chovat slepice.

  4. Jak chovat husu – snášení vajec

    Husy si mají tendenci přirozeně hloubit menší prohlubeň, do které vejce nakladou. Podestýlka by tedy měla být v dostatečném množství, abyste jim to umožnili. Kromě zmíněných pilin a slámy můžete do hnízd dát také mech. Stejně jako u slepic, abyste huse pomohli najít správné místo pro její vejce, můžete koupit falešné sádrové vejce a do hnízda ho umístit.

    Stejně jako celý husník, i hnízda by měla být dobře chráněná před dravci. Kolem prostoru pro snášení vajec je důležité nechat také dostatek prostoru pro housera, který bude matku s mláďaty po vylíhnutí vajec střežit. Kdybyste houserovi nenechali dostatek místa, ve snaze se k samici dostat by mohl nechtěně rozmačkat nevylíhnutá vejce.

    Pokud přemýšlíte, které zvířátko byste si ještě pořídili, na statek se bude výborně hodit také králík. Jak se o kálíčka starat si můžete přečíst v našem článku Jak na chov králíka.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás