Jak chovat nitěnky

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat nitěnky

    O nitěnkách

    Celým názvem nitěnka obecná se řadí mezi máloštětinatce. Vyhovuje jí organicky zanesená voda a hnilobný rozklad, do kterého komár naklade vajíčka. Je schopna se vylíhnout a přežít v pomalu tekoucí vodě nebo ve stojaté. Výborně se jí daří především v odpadní vodě městských stok.

    Tělo nitěnky obsahuje malé množství hemoglobinu, proto je její barva červená.

    Nitěnka tráví většinu této části života zavrtaná hlavou na dně vody v bahnitém nánosu. Během tohoto stavu dýchá zadním koncem těla. K přežití jí postačí nejrůznější zbytky organického původu, které najde v bahně.

  2. Jak chovat nitěnky – lov

    Nitěnka dorůstá velikosti až šest centimetrů. Ve vodě je najdeme shluklé do velkých chomáčů. Díky červené barvě jsou ve vodě krásně vidět a snadno je najdeme.

    Pro lov larev je vhodná čtvercová síťka s jemnými oky. Posloužit může třeba punčocha. Kulatou síťku lze využít v hlubší vodě, ale tou hranatou se nám budou nitěnky lépe sbírat z vodní hladiny.

    Komárům se daří především v deštivém období. Během delšího období sucha nemá téměř na lov nitěnek smysl vyrážet. Teprve až zaprší a ideálně několik dní po sobě, zkuste se ve svém okolí podívat po stojatých vodách. Prvně projděte sudy na zahradě a všechna další místa, kde se může držet voda. Možná jste sami netušili, na kolika místech se na vaší zahradě líhnou komáři a v závěru je nebudete muset hledat nikde venku.

    Nabrané larvy několikrát propereme a dáme je do nádoby s vodou, v které je budeme moct přenést domů. Tam je ještě několikrát propereme a vhodně uskladníme.

    Proprání musí být velice důkladné, abychom ryby nekrmili spolu s nitěnkami také všemožnými nečistotami a aby se voda s nitěnkami nekazila. Když necháte sklenici s nitěnkami chvíli stát, živé nitěnky klesnou na dno, kdežto ty mrtvé vyplavou na povrch spolu s nečistotami. Vodu pak stačí jednoduše slít.

  3. Jak chovat nitěnky – uskladnění

    Nitěnky by měly být uchovávány v široké nádobě, aby byla plocha hladiny vody co největší a voda se přirozeně okysličovala.

    Můžeme je nechat ve stojaté vodě nebo ve vodě, která bude neustále lehce protékat. Sklenici s vodou můžeme dát do lednice – nitěnky tak vydrží mnohem déle. Skladovat je můžete až několik týdnů.

    Chomáč nitěnek by měl vždy alespoň z jedné poloviny vyčnívat nad hladinu vody.

    Vodu je potřeba pravidelně jednou denně měnit a uhynulé nitěnky vždy slít.

    S dalším zajímavým využitím sklenic vám poradí náš článek Jak využít zavařovací sklenice.

  4. Jak chovat nitěnky – krmení

    Ryby byste měli nitěnkami krmit až po dvou dnech. Nitěnky během této doby stráví vše, co měli v žaludku a především se zbaví většiny látek, které do sebe do té doby nabrali. Nitěnka je totiž jako houba.

    Nasaje do sebe všechny nečistoty a rybu byste nakrmili především škodlivými látkami. Právě proto se nedoporučuje sbírat nitěnky v odpadních stokách a ve znečištěné vodě, v které můžou být nejrůznější chemikálie a další nevhodné látky.

    Na druhou stranu to má i svou výhodu. Když budete potřebovat dát rybám vitaminy, jednoduše z nich udělejte drobný roztok a nitěnky do nich na pár hodin namočte, aby do sebe vitaminy absorbovaly.

    Někteří akvaristé zastávají názor, že jsou nitěnky pro ryby nezdravé a to z toho důvodu, že můžou mít na délku až několik centimetrů a když je ryba spolkne ve většině případech v celku, můžou ještě nějakou dobu žít v jejích střevech. Nitěnka se může snažit uniknout a poškodit rybě střeva. To může vést až k uhynutí.

    Nitěnky jsou tedy velice výživné a rybám se po nich bude dařit, ale je nutné počítat i s tímhle rizikem a je na každém chovateli, zda je ochoten tohle riziko podstoupit.

    S chovem samotných ryb vám poradí třeba náš článek Jak chovat bettu.

    Další variantou je krmit ryby přemraženými nitěnkami, ale v takovém případě je lze koupit už zamražené a není potřeba chytat vlastní.

    Dalším rizikovým faktorem je to, že si nikdy nemůžete být zcela jisti, co vše obsahuje voda, ve které nitěnky nalovíte. Do akvária si tak můžete nedopatřením zanést choroboplodné zárodky a rybám více uškodit než prospět.


s
simak.cz 04.10.2020 – 20:09

Doplňte si znalosti. Nitěnky v žádném případě nejsou larvy komárů. Nejspíš si to pletete s patentkami, což jsou larvy pakomárů.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás