Jak chovat osla

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat osla

    Jak chovat osla – obecně

    Jistě si vzpomenete na nejednoho šedého osla z pohádky. Takový osel ale může mít nejrůznější zbarvení. Můžete si pořídit bílého nebo strakatého oslíka, hnědého, žlutého, béžového nebo nejznámějšího šedého.

    Osli jsou lichokopytníci. Dosahují v kohoutku velikosti kolem dvaceti centimetrů a dožít se může až třicet až čtyřicet let.

    V přirozeném prostředí žije osel stejně jako kůň ve stádech. Tato stáda můžou mít až třicet pět hlav. Osla afrického, který je předchůdcem našeho dnešního osla domácího, najdete nejčastěji v křovinatých oblastech a na savanách ve východní Africe.

    V posledních letech se jeho výskyt rozšířil směrem na jih. Jejich volný výskyt je kvůli lidské nešetrnosti k životnímu prostředí poměrně vzácný. Ve volné přírodě jsou mnohem četněji zastoupeni osli asijští. V posledních letech se můžeme s divokými osly setkat také v Severní Americe.

    Stádo oslů je vedeno samcem a samicí. Stejně jako u koní má vůdčí slovo klisna, kterou následují ostatní samice podle toho, jaké mají ve skupině postavení. Oslí hřebec jde v závěsu za stádem a dává na ně pozor.

    Oslí samice se často pouští do soubojů. Pokud se osel chystá zaútočit, poznáte to podle sklopených uší a vyceněných zubů. Oba oslové se delší dobu jen pozorují a chodí kolem sebe. Čekají, kdo zaútočí první. Nepustí-li se do souboje naplno, většinou se to obejde jen přetlačováním. Hřebci někdy také koušou a často se snaží soupeře kousnout do předních nohou .

    Osel dokáže přežít i výrazně chudé podmínky. Jeho zuby jsou velice silné a dokáže jimi rozžvýkat i silné části rostlin, s kterými by si jiná zvířata jen stěží poradila. U osla je zajímavý fakt, že jeho zuby dorůstají během celého života, protože je při jídle značně obrušuje. Protože je osel schopen vidět velice dobře ve tmě, můžete ho na pastvinách zahlédnout i během noci.

    Klasický osel domácí nedorůstá příliš velkých rozměrů. Naproti tomu nejvyšší druh žijící ve Francii, jehož název zní osel poitouský, může v kohoutku měřit až metr a půl. Má tmavě zbarvenou srst, která je velice dlouhá a tvoří něco jako dredy.

  2. Jak chovat osla – potrava

    Základem oslí potravy by měla být pastva, kterou doplníme o suché krmení, především v zimě budete pro oslíka potřebovat zásobu sena. Jeden oslík je schopen během zimy sníst kolem pěti kilo sena za den. Jídelníček můžete zpestřit řepou a neopomeňte ani sůl.

    Oslík by měl mít k dispozici neustále čistou a především čerstvou vodu. Chutnat mu bude také sláma, kterou můžete kombinovat se senem. Podestýlku vytvořte z pilin zasypaných slámou. Výkaly vynášejte každý den a celé stání čistěte jednou za týden.

    Oslíkům můžete dát také jablka nebo mrkev, ale obojí s mírou. Tohle zpestření pro ně bude ideální především v zimě, kdy je méně čerstvé potravy. Oslíci stejně jako koně trpí na nadýmání, proto dejte pozor, čím a jak často ho budete krmit. V žádném případě by neměl dostávat plesnivé nebo nahnilé jídlo.

    Dbejte na správné množství potravy a zvíře nikdy nekrmte víc, než potřebuje. Dáváte-li jádro, dávejte ho podle toho, kolik má oslík pohybu.

    Oslíci jsou velice choulostiví na změnu potravy. Jakmile se na jaře udělá pěkné počasí a začne růst tráva, nenechávejte ho hned na pastvě. Než ho odvedete do výběhu, dejte mu trochu sena, aby nebyl úplně vyhládlý a na pastvě ho nenechávejte déle jak patnáct minut.

    Takto postupujte alespoň dva týdny. Další dva týdny ho můžete na pastvě nechat půl hodiny až hodinu. Takto postupně zvyšujte dobu, po kterou se oslík pase.

    Dáváte-li oslíkovi nasekanou trávu, měla by být ručně pokosena a vždy čerstvá. Smíchejte ji se senem, aby se jí nepřejedl.

    Osel bude také okusovat vše, na co dosáhne. Můžete mu poskytnout větve z ovocných stromů nebo třeba z buku a břízy. Dejte pozor, aby větve nebyly chemicky ošetřeny. Oslík bude okusovat větve a nebude se vám zbytečně přejídat senem nebo slámou.

    S postavením výběhu vám pomůže náš článek Jak postavit plot.

  3. Jak chovat osla – ubytování

    Oslík potřebuje kromě výběhu, kde se bude moci pást, také svou vlastní stáj. Do té by nemělo v žádném případě foukat ani zatékat a měla by být dostatečně zateplená.

    Oslíkovi sice na zimu naroste huňatá srst, díky které vypadá téměř jako z plyše, ale stále je to Afrika, odkud tento kopytník pochází. V příliš velké zimě se mu líbit nebude.

    Oslík by kromě svého výběhu a stáje neměl mít přístup nikam, kde může něco zničit nebo sníst. Nejde ani tak o vaše věci jako o jeho zdraví. Pokud by se přejedl na záhoně se zeleninou nebo okousal okrasné keříky, mohlo by se mu udělat zle.

    Dejte také pozor na to, aby se oslík nemohl o nic poranit. Nenechávejte nikde v jeho blízkosti stát vidle ani jiné náčiní a dejte pozor také na všechny hřebíky, které někde vyčnívají a tak podobně.

    Oslíci mají podobné nároky na ubytování podobné jako koně. Pomoci vám může náš článek Jak se správně starat o koně.

  4. Jak chovat osla – vybavení

    Na závěr se podívejme, co vše budete k oslíkovi potřebovat. Před jeho pořízením si položte otázku, jakým způsobem s ním chcete trávit čas a jakou máte představu o jeho využití. Zda ho budete mít jako mazlíčka na procházky nebo na něm budou jezdit děti a tak dále. Oslíka můžete mít také na pomoc na poli nebo ho můžete zapřahat.

    Do začátku vám bude stačit nejzákladnější vybavení. Na oslíka byste měli mít především ohlávku s vhodným úvazem a pro péči o jeho srst hřbílko, kartáč a háček na kopyta. Chybět by neměl ani dezinfekční sprej.

    Dále si na oslíka můžete pořídit postroj. U něj poproste zkušeného chovatele, aby vám poradil. Postroj musí dobře sedět, aby neměl oslík odřeniny. Vše mu vyberte na míru. Osedláře, který vám poradí a vše potřebné vám vyrobí.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás