Jak chovat slepice

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat slepice

    Jak chovat slepice

    Co slepice potřebují

    Jak jsme již zmínili, slepice potřebuje kurník a výběh s trávou. Čistou vodu a krmení, stačí jednou denně, když máme krmítka, kam se dá nasypat do zásoby. Když k tomu všemu má ještě i hnojiště, je nejspokojenější. Vzhledem k tomu, že slepice dokáže zplundrovat i starší trávník během několika měsíců, je lepší mít dva menší výběhy a po roce je střídat. Nebo i v kratších intervalech – podle toho, jak rychle se porost vzpamatovává.

    Neuděláte chybu ani se stromky či keři ve výběhu. Třeba líska nabídne krásný stín, ale i spodní větvičky ke hřadování. Stejně můžete využít i jablůňku (zákrsek). A budete mít zaručeno, že pod stromkem nepřežije jediný škůdce.

    Co se kurníku týká, je možné si jej vyrobit svépomocí, návodů s detailními rozměry je na internetu k dispozici několik. Dá se i zadat výroba kurníku nebo si dokonce kurník rovnou koupit v chovatelských potřebách. Velikost kurníku volíme podle počtu a velikosti slepic. Přes zimu musí kurník slepicím poskytnout možnost se zahřát, takže by do něj nemělo foukat a měl by být zateplený.

    Nezapomeneme samozřejmě na snášková hnízda. Ta musejí být v nejtmavším a nejklidnějším koutku kurníku, vystlaná slámou nebo hoblinami, aby vajíčka dopadala do měkkého.

    Čím slepicím podestlat?

    Máme teď na mysli podestlání pod hřadováním, které také nesmí v kurníku chybět. Slepice potřebuje hřadovat na bidýlku, třeba na střešních latích. Pod hřadováním, kde se bude shromažďovat výživné hnojivo v podobě slepičinců, může být popel, piliny nebo i noviny, ze kterých při čištění kurníku slepičince sloupnete, noviny pak vyhodíte a dáte nové.

    Čím krmit slepice?

    Slepice je všežravec, takže potřebuje od všeho trošku. Trochu trávy, trochu masa, nejlépe v podobě žížal a červíků, trochu škrobu v zrní. Pořídit se dají i vitamíny a minerály, ale rozhodně to s nimi nepřehánějte, upřednostněte přirozenou výživu. Důležité jsou pak i mačkané kosti a skořápky od vajec.

    Základem by mělo být pestré krmení v podobě vařených brambor (mačkaných) nebo těstovin, do kterých přimícháte tuk, šrot, sušené nebo čerstvé kopřivy nebo vojtěšku (nařezané na řezačce kopřiv), dále skořápky (najemno namačkané). K tomu obilí, v zimě může být drcená kukuřice, poskytne více energie na zahřátí.

    Slepice samozřejmě vypucují všechny zbytky z kuchyně, jen pozor na příliš slaná jídla. Naklíčené obilí je pro slepice poklad (pro lidi ostatně také). Velmi jim chutná, dodá potřebné vitamíny i minerály, energii a materiál pro tvorbu vajec.

    A co granule? Slepičí granule jistě usnadní spoustu práce. Avšak nic moc dobrého vašim slepičkám nenabídnou. Jen koktejl průmyslově vyrobeného krmiva s průmyslovými vitamíny, pravděpodobně i s antibiotiky a hormony. To by se pak jejich vejce od těch ze supermarketu téměř nelišila.

    Jak často krmit slepice?

    V podstatě stačí ke slepicím chodit ráno a večer, přičemž ráno je pustíme z kurníku, dáme jim krmení, čistou vodu a zelené, pokud nemají dost zeleného ve svém výběhu. Čisté vody musí být dost, aby vydržela až do večera. Pak stačí přijít až večer, sebrat vajíčka, vyhrábnout případné zbytky krmení na hnůj, vylít vodu, a slepičky zavřít. Z počátku bude nutné je naučit chodit do kurníku, než poznají, kam patří. Pak už to pro ně bude rutina. Pokud byste je nechali na volno, brzy by si pro ně začala chodit kuna nebo liška.

    Jak často slepicím kydat?

    V podstatě jednou za dva až tři měsíce, i když velmi záleží na typu a velikosti kurníku, na druhu podestýlky. Slepičince můžeme dát na hnůj nebo si je odložit na výrobu kvasu, kterým během roku přihnojujeme, kde je potřeba. Nikdy nehnojíme čerstvými slepičinci, jsou příliš „silné“ a rostlinu by mohly spálit (s výjimkou vzrostlých stromů a keřů, samozřejmě).

    Jaké slepice vybrat?

    Každá slepice je jiná. Ty menší, tzv. české venkovské, jsou hrabavější a shánčlivější, dají nejvíce vajec, ale nejméně masa. Naopak masité typy slepic dají sice méně vajec, ovšem vynikající maso, kterého je na jedné slepici překvapivě mnoho (při včasném zabití slepice není maso nijak tuhé). Ostatní slepice jsou na tom s vejci i s masem někde mezi. Vajíčka můžete mít bílá, kropenatá, hnědá – vždy podle slepičí rasy.

    Kohouta ano nebo ne?

    To je těžké rozhodnutí, které se musí odvinout od situace. Pokud máte výběh na otevřeném místě, kam snadno může zaútočit dravec, kohout se vyplatí. Když chcete slepičky sami množit, také kohouta musíte mít. Pokud ale potřebujete jen pár slepiček na vajíčka a výběh máte kryty stromky nebo keři, je kohout zcela zbytečný.

    Ještě bychom neporučili kohouta tam, kde jsou malé děti, které za slepičkami chodí. Kohouti jsou totiž nevypočitatelní a mohou zaútočit kdykoliv, velmi nečekaně. Zejména na menší děti. Na dospělého jen výjimečně.

  2. Jak dlouho chovat slepice

    Jak chovat slepiceSlepice můžeme mít až tři roky s plnohodnotným výsledkem. Později začnou snášet méně a je potřeba je obměnit. Vyplatí se každých 18 měsíců obměnit polovinu hejna, přičemž si slepičky označujeme různobarevnými kroužky na noze.

    Jestli chováme slepice čistě pro vejce, necháme je celé tři roky. Jejich maso sice pak bude tuhé a vhodné jen na polévku nebo k semletí, ale využijeme maximum jejich produkce vajec. Pokud chceme slepice více na maso, necháme je rok nebo rok a půl. Pak je sklidíme a máme dobré a kvalitní maso i na běžné zpracování.

    Kdy slepice zabít?

    Vedle plánovaného zabití slepic na konci období jejich vydatného snášení se objeví i případy, kdy je nutné slepici zabít dříve. Často se slepice zabíjí, když je evidentně nemocná (nemá zájem o žrádlo ani o okolí, má stále načepýřené peří a stále sedí na jednom místě, takzvaně čučí). Zabitou a vykuchanou nemocnou slepici můžete uvařit ostatním slepicím. Infekce se varem zničí.

    Někdy se stane, že se slepice zraní – zlomí si nohu, případně ji kohout poraní nebo se nám tak dlouho pleta pod nohama, až jsme ji nechtěně přišlápli a zlomili jí nohu. V takovém případě je zabití vysvobozením od bolesti z poranění, zejména když se jedná o větší úraz. Zabitou poraněnou slepici si s klidným svědomím můžeme nechat na jídlo pro sebe.

    Jak zabít slepici?

    Součástí chovu slepic je i jejich zabití. K tomu slouží dva základní postupy – jeden je useknutí celé hlavy, druhý podříznutí. Oba mají svá pro a proti. Useknutím hlavy přestane pracovat srdce a maso se může nedostatečně vykrvit (slepici vždy po useknutí hlavy držte za nohy, aby pracovala gravitace).

    Když zvolíte druhý postup a slepici podříznete, srdce vypumpuje většinu krve z těla ven. Je dobré dát slepici na zem a zakleknout nebo zašlápnout jí křídla, aby nemohla utéct. Slepici předkloníme hlavu a stiskneme ji v dlani tak, že hlavu přimáčkneme na krk. Pak oškubeme trochu peří, aby nám nepřekáželo v řezání, ostrým nožem poté zařízneme za hlavou. Slepice začne masivně krvácet a během několika desítek vteřin bude vykrvená.

    Ať zvolíte kterýkoliv postup, vždy je nutné mít předem připravenou horkou vodu na spaření slepice. A místo, kde ji pak hned vykucháte.  Takže ihned po zabití a vykrvení spaříme slepici v horké vodě, oškubeme peří a pustíme se do kuchání.

    Jak vykuchat slepici?

    Nejsnadněji se dá slepice vykuchat tak, když ji položíte na záda a vedete řez nožem od řitního otvoru až ke hrudníku (pozor na proříznutí střev). Pak nůžkami na drůbež prostřihnete hrudní kost až ke krku a dále řežete až ke konci krku. Hlava se většinou odřezává.

    Poté slepici rozevřete, abyste dovnitř dobře viděli – hlavně na játra a žlučník. Ten se nesmí porušit. Vyjmete hltan, vole, žaludek s játry. A pak všechna střeva. Vevnitř zůstanou pak již jen vaječníky s vejcovody, které můžete vyjmout nebo nechat vevnitř, podle zvyku.

    Z jater se vyndá žlučník a nechají se na další zpracování. Vynikající jsou slepičí játra zejména na játrové knedlíčky do polévky. Zpracovává se i žaludek, který se podélně nařízne, vysype se jeho obsah a ještě se sloupne tuhá vnitřní slupka. Zůstane jen vynikající čistá svalovina. Dále můžeme ponechat i plíce a srdce, samozřejmě uzliny a podobně.

    Vykuchanou slepici řádně opláchneme pod tekoucí vodou a necháme vykapat a zchladnout. Pak teprve ji dáme do lednice nebo do mrazáku. Tepelné zpracování je možné okamžitě. Ale odleželé maso nebo polévka z něj budou ve výsledku chutnat lépe.

  3. Jak chovat bio slepice

    Chov bio slepic jsme v podstatě popsali v prvním boxíku. Jde o to, že slepicím poskytneme dost místa, trávu a další přirozené krmení. Také možnost hrabat a vybírat červíky, žížaly. K tomu dost čisté vody.

  4. Chyby při chování slepic

    Jak chovat slepiceChov slepic sice náročný není, ale občas se nějaká chyba přece jen vloudí. Slepice mohou mít snášková hnízda na nevyhovujícím místě, proto budou zanášet. Kurník může být nedostatečně zateplený, což je problém hlavně ve velkých mrazech. Někdy dostanou slepičky málo čisté vody nebo se voda obměňuje nedostatečně často. Slepice musejí mít kde hrabat a kde zobat trávu. Když ji nemají, je potřeba trávu dodávat chovatelem, nasečenou.

    Slepice potřebují místo, kde se budou popelit – tedy místo se suchou a prašnou zeminou. A pak také zásobu jemných kamínků, které jsou nutné pro jejich zdravé trávení. Kamínků bývá dost v zemině. Ale pokud mají slepičky malý výběh, mohou jemné kamínky brzy dojít.

    Další chybou bývá i nedostatečná pozornost věnovaná zdravotnímu stavu slepic. I ony totiž mohou trpět infekcemi nebo parazity. Pokud s tím nemáte zkušenost, je vhodné volat veterináře, který vás poučí a nabídne řešení. Příště si už budete vědět rady.

    V krmení bývají chyby spíše v zimě, kdy mívají slepičky málo nastrouhané řepy nebo mrkve, kterou ale i v zimě kvůli vitamínům potřebují. Slepice nesmí nikdy dostat ještě horké krmení (brambory, těstoviny), které by je mohlo popálit vevnitř v útrobách (slepice by si spálila tipec). Ale teplé krmení (nikoliv horké) je zejména v zimě důležité pro to, abychom stále měli snášku vajec. Slepička se musí méně zahřívat, zbyde jí proto více energie pro tvorbu vajíček.


L
Lenka 14.06.2019 – 20:15

Dobrý den, já bych se chtěla zeptat,když slepičky zaženu do kurníku tak oni pořád před spaním než ztichnou klovají pořád do té jedné a ona už má krk zezadu úplně holý ,můžete mi poradit jak to řešit?Děkuji Lenka

Odpovědět

ZE
Zdeňka Eskova 26.04.2020 – 12:24

Výborný článek Děkuji

Odpovědět

M
Marie 03.06.2022 – 14:12

Dobrý den. Vyženu slepičky na pastvu kde mají trávu a jedna slepice si sedne ba až lehne. Po nějaké době se zvedne a sbírá trávu a brouci pak je opět v polosedě. Čím to je není nemocná? Děkují

Odpovědět

J
Josef 18.05.2023 – 20:36

Dneska z ničeho nic začaly slepice klovat kohoutovi pařáty až do krve . Jsou to mladé v dubnu začaly snášet . Kohouta jsme si pořídili také mladého koncem dubna . Nechápu , proč to vlastně dělají.

Odpovědět

V
Vladimír 02.01.2024 – 17:29

Dobrý den, já bych se chtěl zeptat jestli je možné přidat k 5 slepicím, které budu mít v březnu jeden rok, 3 nové slepice (kuřice). Pustí je ty starší ke žrádlu a do kurníku ? Děkuji za radu.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás