Jak chovat šneky
-
O achatinách
Achatiny jsou velcí afričtí šneci, kteří jsou aktivní především v noci. Velikost jejich ulity může dosahovat až patnácti centimetrů a tělo až dvaceti. Váha jednoho šneka se pohybuje kolem půl kilogramu.
S achatinou se můžeme setkat také v Jižní Americe, ale zde dorůstá jejich tělo jen kolem deseti centimetrů a takový šnek váží přibližně sto gramů. Schránka je vyšší než širší na rozdíl od africké achatiny, jejíž ulita je vyloženě protáhlá.
Také je mnohem výrazněji zatočena. Achatiny se celkově dělí do jedenácti rodů a obecně se liší právě ve vzhledu skořápky. U nás jsou často chovány achatina achatina, achatina fulica a achatina reticulata. Poslední jmenovanou achatinu najdeme především v Zanzibaru a v Tanzanii.
Šnek má na hlavě tykadla a v tlamičce takzvanou radulu, což je zkostnatělý výběžek, pomocí kterého je schopen naškrábat si potravu. Pokusil se vás už někdy sníst šnek? Je to takový zvláštní lechtavý pocit, jako jemné pošimrání.
Protože jsou šneci doma především v oblastech s horkým podnebím, chrání se během letních teplot spánkem. Šnečci jsou během spánku méně aktivní a mohou se i zazátkovat. Spánek může trvat od několika týdnů do několika měsíců, v závislosti na konkrétním druhu.
-
Jak chovat šneky – terárium
Achatinám bohatě postačí pokojová teplota. Do terária o rozměrech kolem půl metru se vejdou pohodlně dvě achatiny. Nezapomínejte ale, že ve volné přírodě mají šnečci mnohem větší možnost pohybu.
Proto pokud můžete, pořiďte jim velké terárium. Terárium by však nemělo být příliš vysoké a nemělo by v něm být nic, na co by šneček mohl spadnout, pokud by lezl po spodní straně víka a pustil se.
Budete-li mít terárium v obývané místnosti, kde je celoročně příjemná teplota, nemusíte už achatinám dotápět. V žádném případě byste je neměli mít v chladných místnostech nebo venku.
Zajistěte také dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Terárium můžete přiklopit například plastovým víkem, do kterého uděláte v pravidelných rozestupech otvory. Víko by mělo jít napevno zavřít, abyste za chvíli neskončili se štosem knih na teráriu.
Přece jen šneček může mít až půl kila a i když se to nezdá, nazvednout si volně položené víko pro něho není nic složitého. Nejeden chovatel tak už našel svého miláčka spícího na horní straně víka.
Šneci totiž často nedolezou daleko. Většinou usnou po půl metru. I tak ale buďte opatrní, když zrovna procházíte kolem terária. Přece jen se může stát, že šneček uteče a mohli byste na něj nedopatřením šlápnout.
Dno terária pokryjte lygnocelem. Drcenou a vysušenou kokosovou kůrou, která při styku s vodou podstatně zvýší svůj objem. Lygnocel rozpouštějte vždy v převařené vodě, která bude mít pokojovou teplotu. Dejte pozor, aby nebyla příliš mokrá. Hlavně v letních dnech by se vám v teráriu mohla tvořit plíseň.
Do lygnocelu zasaďte rostliny, které budou achatinám chutnat. Ideální je například potos, který mnozí z nás pěstují jako pokojovou rostlinu. Achatinám bude chutnat a mizet bude rychleji, než ho stačíte pěstovat. Chcete-li aby rostliny vydržely delší dobu neokousané, dejte šnečkům dostatek jiné potravy, která je zabaví.
V teráriu by měla být k dispozici také miska s vodou. Šnečky pravidelně roste, ale ne příliš, aby nebylo v podestýlce vyloženě mokra. V žádné části by se neměla tvořit vyloženě hladina vody. Terárium můžete vybavit také větvemi a kameny.
Chybět by neměla ani miska s čistou vodou, kterou budete pravidelně měnit. Šnečci se rádi koupou a budou se mít kde napít.
Každý jen potřeba vybírat výkaly, aby byla podestýlka neustále čistá.
Někdy se může stát, že se v podestýlce zabydlí octomilky. V takovém případě je potřeba ihned šnečkům vyčistit a vše vyměnit.
Terárium je v podstatě akvárium bez vody. S jeho opravou vám poradí náš článek Jak opravit akvárium.
-
Jak chovat šneky – potrava
Šnečci jsou aktivní především v noci. Ožívají přibližně dvě hodiny po západu slunce.
Mezi jejich potravu patří především rostliny a přezrálé ovoce. Nikdy jim nedávejte nic ostrého ani kyselého. Nevhodné jsou pro ně všechny citrusy. Pečlivě se vyvarujte nahnilému ovoci a všechny nesnědené zbytky z terária odstraňujte, aby zabránili jejich hnití nebo plesnivění.
Šnečkovi bude chutnat například okurek, banán, nastrouhaná mrkev nebo salát. Nepohrdne ani kouskem zralého jablka. Dát mu můžete také rozmočené tabletky pro býložravé želky.
Kvůli ulitě vyžadují velké množství vápníku. Když jim chystáte lygnocel, můžete do něj zamíchat rozdrcený minerální kámen. V teráriu by měla být neustále k dispozici sépiová kost. Kdyby měli šnečci málo vápníku, může se stát, že začnou okusovat vlastní ulitu.
-
Jak chovat šneky – společnost
Šneci patří mezi společenská zvířata. I když byste to do nich neřekli, rádi se nechají pohladit, jsou umazlení a budou vděční za společnost druhého šnečka.
Než šnečka pohladíte, namočte si prsty do vody, která nebude studená, abyste šnečka nehladili suchou rukou. Prsty by vám po kůži zadrhávaly a jemu by to nebylo příliš příjemné.
Když budete šnečka hladit pravidelně, snadno brzy rozpozná právě váš dotyk a bude natahovat hlavičku a točit se za vašimi prsty, když ho budete hladit. Naopak když na něj sáhne někdo cizí, rychle se schová.
Každý šnek má však vlastní povahu, proto buďte trpěliví a dotýkejte se ho jen v případě, že je mu to skutečně příjemné. Zatím co některý šnek bude spíše stydlivý, jiný se bude rád předvádět.
Šnečci mají také rádi společnost. I když se to zdá neuvěřitelné, dokonce si spolu vyhrají, jsou schopni se i přetlačovat o sépiovou kost. Přes den naopak zaparkují svoje ulity vedle sebe, schovají se a svorně spí.
Další zajímavé zvíře, které můžete chovat v teráriu je had. S tím vám poradí náš článek Jak chovat hada.
Jaky druh sneka muzu chovat s lisachatina reticulata albino body?
OdpovědětDobrý den, moje dcera přinesla domu obyčejné šneky ze zahrádky :) přežijí normálně doma ?
Odpovědět