Jak dlouho dusit žampiony
-
Jak udělat žampiony?
Žampiony nemají nijak zvlášť výraznou chuť. Což je v podstatě dobře, neboť se dají téměř jakkoliv kombinovat s jinými surovinami.
Použít je můžeme jako doplněk jiného pokrmu (třeba rizoto), připravit z nich chutnou polévku nebo z nich samotný hlavní chod uvařit.
Jejich využití v kuchyni má poměrně široký záběr. Lze je například dusit, smažit, restovat, grilovat, zapékat, nakládat, plnit nebo třeba vařit. Stačí si jenom vybrat postup a za chvíli si můžeme pochutnávat. Tepelná úprava žampionů je totiž mimořádně rychlá.
-
Jak upravit žampiony?
Jak očistit žampiony? Velice snadno. Před použitím je stačí oloupat a případně očistit od jehličí či trávy, pokud si je neseme z přírody vlastnoručně sesbírané. Žampiony pokrájíme na vhodnou velikost dle konkrétního receptu.
Jak je zmíněno již v prvním boxíku, samotná příprava žampionů není časově vůbec náročná. Přidáme-li ale žampiony kupříkladu do nádivky a nadívat budeme kuře, budou se žampiony péct stejně dlouho, jako celé kuře. Pokud pečené kuře žampiony v pekáči chceme pouze obložit, přidáme je zhruba na poslední půlhodinku pečení.
Jestliže máme žampionů více, lze jich k momentální konzumaci připravit pouze část a zbytek si schovat do mrazáku k pozdějšímu využití. Dají se mrazit i syrové, akorát potom nevydrží moc dlouho. Lepší je žampiony tepelně upravit a teprve poté, co kompletně vychladnou, je uložit do mrazáku.
-
Jak smažit žampiony?
Na smažení se více hodí menší žampiony. Stačí je oloupat a využít klasický trojobal. Připravíme si tedy hladkou mouku, vejce a strouhanku. Rozkvedlané vejce doporučuji osolit. Proč? Smažené žampiony budou lépe chutnat. Jestliže zapomeneme, nic se samozřejmě neděje, lze dosolit až na talíři. Jenom to prostě není ono.
Žampiony obalujeme nejprve v mouce, pak ve vajíčku a nakonec ve strouhance. Smažíme z obou stran v dostatečné vrstvě dobře rozpáleného tuku dozlatova.
Jako přílohu můžeme podávat uvařené brambory, ke kterým se bude hodit i nějaký dobrý dip.
-
Jak dlouho dusit žampiony?
Opravdu krátce. Samotným žampionům stačí cirka 5 – 8 minut a už si na nich můžeme pochutnávat. Pokud ovšem recept vyžaduje delší dušení (například při společné přípravě masa), žampionům to vadit nebude.
Ponejprv ale musíme žampiony zprudka opéct na tuku, potom přidat koření, zamíchat a podlít tekutinou (například vodou, čirým vývarem nebo, jak je zmíněno v posledním boxíku, bílým vínem). Pod pokličkou se pak budou dusit do změknutí.
-
Jak restovat žampiony?
Dobře chutnají restované žampiony na másle s cibulkou. Na tuku zpěníme pokrájenou cibulku, přidáme na větší kousky pokrájené žampiony a asi 5 minut za občasného míchání opékáme.
Přidáme pepř, sůl, trochu sojové omáčky a lehce zalijeme bílým vínem, které necháme vydusit. Jakmile se víno vypaří, stáhneme z plotny a můžeme servírovat.
Zatím žádné komentáře