Jak dlouho vařit houby
-
Jak dlouho vařit houby
Houby obecně příliš dlouhou přípravu vařením nepotřebují. Měkké houby, jako jsou žampiony či bedly, stačí jen nechat projít varem, tvrdé hřiby je nutné podusit o něco déle (pokud chcete, aby dostatečně změkly).
Pokud máte směsku, kterou chcete dusit, bude houbám stačit 10 – 15 minut varu. V polévce jim bude stačit i pět minut silnějšího varu. Houby dáváme i do těst a na pizzu, zde stačí klasická doba nutná pro upečení těsta.
-
Jak dlouho vařit houby do mrazáku
Před uskladněním v mrazáku je nutné houby tepelně upravit. Díky tomu vám vydrží opravdu dlouho. Nejschůdnější přípravou je dušení na malém množství oleje či sádla. Můžete je podusit i na cibulce, pokud počítáte s budoucím použitím do smaženice, omáčky, nádivky, pod maso nebo třeba do slaného štrůdlu.
Jakmile máte houby očištěné a nakrájené, stačí jim k uskladnění 8 – 10 minut varu. Do mrazáku je dávejte samozřejmě, až vychládnou. Více informací se dozvíte v článku Jak zamrazit houby.
-
Jak dlouho vařit houby na smaženici
Pro přípravu smaženice nejdříve houby podusíme na cibulce, stačí 3 – 10 minut, podle typu hub ve směsi. Takže nejdříve osmahneme cibulku, pak přidáme houby. Kořenit můžeme jen solí a kmínem, dobrá je však i majoránka, česnek, paprika nebo pepř. A spousta dalšího koření – záleží na preferované chuti.
Měkké houby můžeme nastrouhat na struhadle s velkými oky, pak je stačí podusit jen si 2 – 3 minuty (pokud nemáme ve směsi i hřiby).
Rozklepnutá vajíčka přidáváme až do udušených hub. Pak již vaříme jen tak dlouho, než vejce ztuhnou do požadované hutnosti. Čím déle vaříme (a mícháme), tím hutnější a sušší výsledek dostaneme.
-
Jak dlouho vařit houby v polévce
Houby v polévce jsou kompletně obklopeny vařící vodou, proto je jejich příprava kratší. Stačí 5 – 8 minut, u měkkých hub i méně. Houby tedy do polévky přidáváme jako jednu z posledních složek (později dáme už jen případné vejce určené na rozkvedlání v polévce).
-
Jak dlouho vařit sušené houby
Sušené houby můžeme před použitím namočit, alespoň na několik hodin. Ale pozor, tím si vyplavíme hodně aromatu a výživných látek, proto namáčíme v minimu vody a vodu se pak snažíme do vaření také použít. Předem namočené sušené houby vaříme stejně dlouho jako houby syrové.
Pokud chceme houby použít pod maso nebo do polévky, předem je namáčet nemusíme. Pod maso délka vaření nemá vliv, protože maso dusíme více než hodinu. V polévce vaříme asi 10 – 15 minut. Sušené houby, pokud je předem nenamočíme, vždy musíme mít při tepelné přípravě komplet ponořené. V polévce to problém není, pokud je dáváme pod maso, musíme si jejich „potopení“ pohlídat.
Pokud chceme dát sušené houby například na pizzu nebo do nádivky, vždy je musíme předem namočit.
-
Jak dlouho vařit mražené houby
Vzhledem k tomu, že houby dáváme do mrazáku tepelně upravené, žádné dlouhé vaření již nepotřebují. Výjimkou jsou houby nakrájené na řízky, které můžeme krátkodobě mrazit i syrové.
Houby přepravené na řízky, které byly v mrazáku syrové, smažíme hned po vyndání z mrazáku a tak dlouho, než se trojobal zbarví dozlatova. Houbové řízky, které jsme před mrazením předsmažili, necháme také osmahnout dozlatova a také hned po vyndání z mrazáku.
Houby podušené, které jsme předtím nakrájeli nadrobno či nastrouhali, můžeme před použitím nechat rozmrazit. Ale jen nejkratší nutnou dobu. Pokud chceme dát houby pod maso či do polévky, omáčky, lze je použít i rovnou zmrazené.
Mrazené houby připravujeme tak dlouho, jak to vyžaduje připravovaný pokrm (s masem se budou dusit více než hodinu, ale do směsi na palačinky je stačí jen prohřát).
Můžu Koloděj dusit na sádle a dát je do sklenice
OdpovědětDobrý den, babička mi vždycky říkala, že houby se vaří, tak dlouho jako maso... takže se toho držím... Vadí to, delší vaření? Děkuji..
OdpovědětLze už jednou /bez povaření zmražené houby/ dodatečně povařit a znovu zamrazit?
OdpovědětVadí. Dlouhým vařením vyvařujete z každého jídla chuť.
Odpovědět