Jak dlouho vařit kapustu
-
Co je to kapusta
Kapusta je dvouletá košťálová zelenina. Obsahuje vysoké množství vlákniny, vápníku a vitamínů. Mezi nejvýznamnější patří vitamíny C, B, K a E. Také je plná minerálu jako jsou draslík, sodík, hořčík, železo a kyselina listová.
Kadeřavá kapusta obsahuje také hodně karotenů. Pomáhá nám při léčbě případných kožních nebo i střevních problémů. Významně posiluje naši imunitu a snižuje cholesterol v krvi.
-
Jak dlouho vařit kapustu
Kapustu můžeme vařit, péct, zapékat a nebo dusit. Její listy můžeme využít na vynikající závitky. Kapusta vyvolává na dlouho pocit sytosti a je tedy vhodná při redukčních dietách.
Klasicky kapustu připravujeme vařením ve vodě nebo v páře. Tato příprava je velmi oblíbená a rychlá. Kapustu řádně omyjeme a nakrájíme na malé části. Na připravené pánvi si rozehřejeme kousek másla a přidáme nakrájenou kapustu. Jemně osolíme. Trošku podlijeme vodou a vaříme na mírném ohni dokud kapusta nezměkne. Vařená kapusta se běžně podává například s novými bramborami.
-
Jak uskladnit kapustu
Kapusta je velmi otužilá zelenina. Můžeme ji klidně nechat až do zimy na záhonu. U kapusty nevadí, pokud ji necháme přejít mrazem. Naopak se to doporučuje. Je poté křehčí.
V případě, že si nakoupíme větší množství kapusty, můžeme si rozdělit na více dílů. Rozmyslíme si, jaký pokrm budeme připravovat. Kapustu pořádně omyjeme od případné zeminy a rozdělíme na jednotlivé listy. Část použijeme na připravovaný pokrm a část si můžeme nakrájet na menší kousky a uložit do sáčků do ledničky nebo do mrazáku.
-
Jaké je vhodné koření na kapustu
Nevýhodou kapusty je bohužel nadýmavost. Můžeme ji však snížit tím, že ji budeme vařit bez pokličky. A také nám pomůže správný výběr koření. Doporučuje se kmín, zázvor, fenykl nebo anýz.
-
Jak uvařit kapustu na smetaně
Smetanová kapustová polévka je vynikající obzvlášť při chladných a chmurných dnech. Zahřeje a dodá nám spoustu vitamínů. Na smetanovou polévku z růžičkové kapusty budeme potřebovat tyto ingredience:
- 250 g růžičkové kapusty
- 1 velkou bramboru
- 1 cibuli
- 1 stroužek česneku
- 125 ml smetany na vaření
- 1 lžíce polohrubé mouky
- půl lžíce sádla
- půl kostky zeleninového bujónu
- sušená majoránka
- pepř a sůl na dochucení
Dobře omyté kapustičky vložíme do vroucí osolené vody a vaříme doměkka. Poté je scedíme a vývar dáme stranou. Jemně nasekanou cibulku zpěníme na sádle na pánvi a zalijeme vývarem z kapustiček. Přidáme více vody, bramboru nakrájenou na kostky, uvařenou kapustu a bujón a vaříme na mírném ohni 15 až 20 minut, dokud brambory nezměknou. Poté polévku rozmixujeme tyčovým mixérem. Dochutíme smetanou, česnekem, majoránkou, pepřem a solí a krátce povaříme.
Zatím žádné komentáře