Jak dlouho vařit mrkev
-
Je mrkev zdravá
Mrkev je pro nás mnohem zdravější ve vařeném stavu. V syrovém stavu totiž naše tělo vstřebá pouze čtvrtinu důležitého antioxidantu a vitamínu A, na který je mrkev velmi bohatá. Také obsahuje vlákninu, která pomáhá našemu trávicímu traktu. Z vařené mrkve však využijeme i polovinu této látky.
Beta-karoten, tedy vitamín A, nás chrání před volnými radikály. Snižuje riziko vzniku rakoviny. Také přispívá ke zdravému zraku. Mrkev v syrovém stavu obsahuje sacharid falkarinol, který má také protirakovinné účinky. Vařením se však rozkládá.
I když má mrkev sladkou chuť, obsahuje nízký podíl sacharidů. Má tedy nízkou energetickou hodnotu a je vhodná při redukční dietě. Platí, že 100 g mrkve obsahuje pouze 7 g sacharidů. Sladká chuť mrkve tedy může být spíše výhodou. Zažene naše chutě na sladké.
Mrkev je využívaná v různých detoxikačních kúrách, kdy se konzumuje v podobě čerstvé šťávy. Díky svým silným detoxikačním účinkům čistí naše játra, které zbavuje toxinů a nadbytečného tuku. Je schopna na sebe vázat těžké kovy a odvádět je z našeho těla ven.
-
Jak dlouho vařit mrkev
U mrkve a ostatní zeleniny pevnější konzistence platí, že ji vaříme vložením do studené a osolené vody. U jasně zbarvené zeleniny přikrýváme pokličkou, abychom uchránili kyselé látky. Díky tomu si mrkev uchová svou přirozenou barvu.
Vařená mrkev má lahodnou sladkou chuť a je běžnou součástí našeho jídelníčku. Konzumujeme ji vařenou jako součást tradičního bramborového salátu nebo jako přílohu k masům.
Mrkev vaříme na prudkém ohni kratší dobu. Čas vaření může být samozřejmě ovlivněn i stářím mrkve, velikostí i odrůdou. Mladé mrkvičky nebo mrkev nakrájenou na menší kousky vaříme 5 až 10 minut. U starší a větší mrkve vaříme i 20 minut. Jakmile ji uvaříme doměkka a scedíme, můžeme ji vložit do mísy se studenou vodou a ledem. Zastavíme tak tepelný proces, zafixujeme barvu a konzistenci.
-
Jak dlouho vařit mrkev v páře
Mrkev můžeme vařit též v páře. Tento způsob vaření je rozhodně nejšetrnější a uchovává větší množství vitamínů a minerálů. Mrkev je pak mnohem chutnější, křupavější a kompaktnější.
Mrkev k uvaření v páře nejdříve pečlivě očistíme a nakrájíme na menší kousky. Kousky vložíme na pařák nad bylinkovou páru. Množství vody nutné k vaření v páře by mělo odpovídat množství mrkve, kterou chceme uvařit.
Ke zvýraznění chuti můžeme do vody přidat bylinky nebo citronovou kůru pro zvýraznění chuti. Oblíbenými bylinkami bývá estragon, tymián nebo petrželka. Můžeme použít kousek čerstvého kořenu kurkumy nebo zázvoru.
Solíme až po uvaření. Uvařenou mrkev můžeme podávat s různými dresinky nebo s opraženými semínky.
Zatím žádné komentáře