Jak dlouho vařit žebra
-
Jak dlouho vařit vepřová žebra
Vepřová žebra jsou ze všech druhů běžně používaných žeber určených pro přípravu vývaru nebo pro dušení a pečení, grilování, těmi nejměkčími, bývají připravena nejrychleji. Kratší dobu přípravy mohou mít jehněčí žebra, avšak jen pokud jsou z velmi mladého jehněte.
Vepřová žebra můžeme vařit jak běžně v hrnci, tak také v hrnci tlakovém nebo v hrnci pro pomalé vaření, kde bychom však měli teplotu nastavit alespoň na 85 stupňů, aby se zlikvidovaly případné patogeny.
V běžném hrnci vaříme vepřoví žebra cirka hodinu až hodinu a půl, a to v případě, že chceme mít uvařená žebra k následné konzumaci, například k omáčce. Pokud ale dáváme přednost kvalitnímu vývaru, budeme vepřová žebra pomalu táhnout pomalým varem i pět hodin.
Poté již maso nebude tak lahodné jako při době trvání varu jen hodinu a půl, ale zato budeme mít silný a vynikající vývar plný bílkovin a minerálů nejen ze svalů a vaziva, ovšem také z kostí. A to se u dobrého vývaru cení nejvíce. Maso se pak většinou již nekonzumuje, ale jedovaté rozhodně není. Lze jej využít například do české podoby rizota.
Pokud použijeme tlakový hrnec, stačí půl hodina až 45 minut varu pro žebra ke konzumaci. A pro přípravu kvalitního vývaru se tlakovému hrnci vždy vyhneme a upřednostníme pomalé vaření. Pozor na množství vody, které do papiňáku dáváte!
A druhé pozor na stravitelnost, maso připravované pod vysokým tlakem je hůře stravitelné než maso vařené pomalu. Takže pokud se vám již stalo, že po mase vařeném ve vodě a v tlakovém hrnci vám bylo těžko, nebyla to náhoda.
Jako koření se nejčastěji používá klasická polévková směs: sůl, nové koření, celý pepř, bobkový list, cibule, česnek, zelené natě a kořenová zelenina. Lze doplnit například chilli papričkami, pokud máte rádi ostřejší variantu nebo specifickým kořením, kterému dáváte v chuti přednost.
-
Jak dlouho vařit hovězí žebra
Hovězí žebra jsou výrazně tužší než ta z vepřů. I proto je nutné vařit je mnohem déle. I hovězí žebra často používáme pro přípravu masa vhodného k omáčkám nebo i do směsi k rýži, k těstovinám, bulguru apod. Je to maso krátké a šťavnaté, plné vaziva, což ve výsledku dotvoří šťavnatý pokrm.
Pokud chcete vařit hovězí žebra pro jejich další konzumaci, vyhraďte jim alespoň dvě hodiny běžného varu v hrnci nebo čtyři hodiny pomalého varu v hrnci na pomalé vaření. Možná i déle, bude záležet na věku toho kusu, ze kterého žebra jsou. V tlakovém hrnci bude stačit cirka hodinka, možná i necelá.
Jestliže chcete mít plný hovězí vývar z žeber, táhněte var pomalu (v běžném hrnci) i šest hodin. Vývar pak bude dokonalý. Používáme opět klasické polévkové koření, tedy sůl, nové koření, celý pepř, bobkový list, cibuli, česnek, zelené natě a kořenovou zeleninu. Hovězí vývar snese hodně pepře.
Hovězí žebra lze také upéct.
-
Jak dlouho vařit jehněčí žebra
Jehněčí žebra se nevaří příliš často, vhodnější jsou k pečení, dušení nebo grilování. Ale pokud je přece jen chcete vařit, vyhraďte si na to cirka hodinku u běžného hrnce nebo půl hodiny v hrnci tlakovém, případně dvě až tři hodiny při pomalém vaření v hrnci určeném právě pro pomalé vaření.
Do vody nezapomeňte přidat rozmarýn, který se postará o minimalizaci jehněčího aroma. Díky tomu bude i vývar chutnat běžněji. Pokud si ale v jehněčím aromatu libujete, není co řešit. Počítejte s tím, že vývar bude sladší než z výše zmíněných druhů žeber.
-
Jak dlouho vařit uzená žebra
Uzená žebra jsou již upravena jednak rychlosolí, díky které změkla, jednak samotným uzením, což je v průmyslovém podání vlastně vaření, přidání uzené chuti a pak jemné zakouření. Proto se uzená žebra vaří jen krátkou dobu, aby se prohřála, provařila, stačí k tomu většinou 10 – 20 minut běžného varu v tradičním hrnci.
Vývar z uzených žeber nebude nijak chuťově výrazný – ani to není cílem. Proto doporučíme jej použít spíše pod maso, kam se bude hodit nádech chuti uzeného, případně smíchat s jiným vývarem a dodělat na hotovou polévku, případně prostě jen zlikvidovat.
Zatím žádné komentáře