Jak funguje PayPal

Lucie Telievová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak funguje PayPal

    Historie PayPal

    Psal se rok 1998, když původní firma Confinity začínala jako softwarový projekt pro kapesní elektroniku. O pouhý rok později začala poskytovat i jednoduché platby. Pak přišel ale rok 2000 a do celé věci se vložil sám Elon Musk spolu se svou bankovní firmou X.com. Tehdy byl poprvé oceněn potenciál PayPalu. Jenže kvůli neshodám pak byl z čela firmy zase odstraněn.

    Stalo se tak zrovna ve chvíli, když byl v Austrálii na líbánkách. Nutno podotknout, že se v té době PayPal potýkal s velkými problémy a byl v červených číslech. V roce 2002 ji zakoupila firma eBay a v roce 2014 společnost oznámila vyčlenění jako nezávislá společnost. K tomu nakonec došlo v roce 2015.

  2. Co potřebujete k používání služby PayPal

    Postačí vám základních pár věcí:

    • Počítač, notebook, smart phone nebo tablet
    • Datové připojení k internetu (nejste-li online, služba PayPal nefunguje)

    Další doporučení je, abyste počítač udržovali v aktuálním stavu, tedy měli veškeré aktualizace jak operačního systému, tak funkční a aktuální antivirový software. Vždy mějte na paměti, že na internetu číhá mnohé nebezpečí, proto nenavštěvujte rizikový obsah webu a nestahujte data ze zdrojů, jejichž původ neznáte.

    K platbám přes PayPal budete potřebovat i dostatečný zůstatek na vašem účtu, platební kartu na tento účet navázanou, která má povolené internetové platby a nastavený dostatečný limit pro ně.

  3. Jak funguje PayPal

    PayPal se chová vlastně jako takový prostředník mezi eshopem, na kterém nakupujete, a vámi, jakožto nakupujícímu. Poté, co si PayPal účet založíte, spárujete ho se svou platební kartou. Tato karta ale musí mít povolené internetové platby.

    Tímto získává PayPal přístup k vašim financím, které na účtu spojeném s kartou máte. Když pak potřebujete někde něco zaplatit, můžete použít PayPal. Snadno skrze něj můžete nakupovat na Dx nebo nakupovat na Sierra Trading Post.

    Výhody PayPal

    • Je to rychlé: platby jsou provedeny téměř okamžitě. Oproti zdlouhavým bankovním převodům je to veliký rozdíl.
    • Je to bezpečné: při vytváření účtu u PayPal dáváte citlivé informace o své kartě (tj. Číslo karty, datum exspirace, bezpečnostní CVV kód) přímo PayPal. Nikoliv kdejakému obchodníkovi, ze kterého se nakonec může vyklubat třeba podvodník. Prodejce tedy žádné údaje o vaší kartě nevidí, tudíž je nemůže zneužít. Což je prostě bezpečnější.
    • Pokud spěcháte, ale peníze si nemůžete předat osobně, třeba i v rámci rodiny, lze jej využít místo převodu mezi účty.

    Nevýhody PayPal

    Pokud někdo zjistí vaše heslo a dostane se do vašeho PayPal účtu, může si za vaše peníze zanakupovat až do výše limitu vaší karty. Je to stejné, jako kdyby vám kartu ukradli. Nejlepší je proto používat silné heslo, které budete pravidelně měnit. Také je dobré si hlídat výpisy z účtu a mít pod kontrolou platební limity vaší karty. Tedy si v ideálním případě nastavte nízký limit pro internetové platby a ve chvíli, kdy budete chtít nakupovat, limit si dočasně zvyšte na potřebnou částku.

    • Podvod s neexistující platbou: Je potřeba být na pozoru, pokud nejste v takovém placení příliš zběhlí. Objevují se případy, kdy dochází k podvodům. Například si na aukčním portálu objednají zboží, které naoko zaplatí. Jenže pak prodávajícímu pošlou zprávu s falešným potvrzením, že omylem poslali větší částku, než ona věc stála. A vyhrožují například FBI, pokud ji nepošlete zpět (například přes Western Union – neboť tato platba je téměř anonymní a zpětně nedohledatelná). V takovém případě je potřeba zachovat chladnou hlavu, nepodlehnout nátlaku a výhružkám, ale v klidu si zkontrolovat platby, zda vám skutečně avizovaná suma přišla.
    • Podvod s přihlášením: Dalším oblíbeným trikem je to, že vám přijde zdánlivě věrohodný mail o tom, že došlo například k aktualizaci systému a je potřeba třeba změnit heslo tak, že se přihlásíte přes připojený odkaz. Nedělejte to. S největší pravděpodobností se jedná o takzvaný phishing, kdy z vás podvodník pouze láká přihlašovací údaje, které může pak snadno zneužít. A s největší pravděpodobností to i udělá. Pokud se necháte nachytat, ideálně okamžitě zablokujte kartu a změňte přihlašovací údaje.
  4. Jak si otevřít účet u služby PayPal

    Pokud chcete vlastnit účet PayPal, je potřeba splňovat následující podmínky:

    • Musíte být fyzickou osobou starší osmnácti let, nebo právnickou osobou, která může uzavřít právně závaznou smlouvu
    • Musíte následně dokončit celý proces registrace

    Během této registrace je potřeba

    • Vlastnit emailovou adresu, kterou použijete jako identifikační údaj
    • Nastavit si (ideálně dostatečně silné) heslo
    • Souhlasit se zásadami ochrany osobních údajů a s uživatelskou smlouvou
    • Zvolíte si také způsob placení. Zda budete chtít použít debetní či kreditní kartu, případně bankovní účet
  5. Jak se posílají a přijímají platby přes PayPal

    Peníze na vašem PayPal účtu jsou označovány jako elektronické peníze. Způsoby, jak můžete peníze získat na svůj účet jsou v zásadě dva.

    • Z vlastních zdrojů můžete „Přidat peněžní prostředky“, nebo toto lze nastavit automaticky podle potřeby na základě povolení k vašemu účtu či kartě
    • Přijetím platby PayPal od jiného uživatele služby PayPal

    Pokud chcete platbu naopak poslat, můžete to udělat buď přímo na stránce obchodníka, nebo můžete použít funkci Odeslat peníze v rozhraní vašeho PayPal účtu. Pak budete potřebovat emailovou adresu příjemce.

  6. Jaké měny podporuje služba PayPal

    Platby můžete odesílat i přijímat v různých měnách. Jsou to především: libra, euro, americký dolar, kanadský dolar, japonský jen, australský dolar, švýcarský frank, norská koruna, švédská koruna, dánská koruna, polský zlotý, maďarský forint, česká koruna, singapurský dolar, hongkongský dolar, novozélandský dolar, izraelský nový šekel, mexické peso, argentinské peso, brazilský real, filipínské peso, thajský baht a tchajwanský nový dolar.

    Při převodu jedné měny na druhou je potřeba počítat vždy se směnným kurzem a také poplatkem za tuto transakci. Takže když budete dělat nákupy z Číny přes internet, volte měnu, kde kurz vychází výhodněji.


R
Ron 03.03.2019 – 15:08

Sleduji PayPal už 10 let, a stále ve mně nebudí důvěru. Je to nestabilní společnost. Riziko, že přijdu o peníze, je pro mne příliš velká starost na to, abych se tím zabýval.

Odpovědět

v
vla 21.01.2020 – 11:40

paypal nesleduji 10 let ale už tak snad dlouho používám, a důvěru mám absolutní, protože transakce jsou pojištěné, třeba když mě někdo na ebay podvede nebo se zboží ztratí, peníze mi paypal nahradí. třeba na ebay se u obchodníků snad už ani jiný způsob platby nepoužívá, a že by to bylo tím že u nich paypal nebudí důvěru a byla to nestabilní společnost, je asi blbost. kdybych měl mít u paypalu starost že příjdu o peníze, tak už by mi asi nezbývalo než skočit z mostu. …

Odpovědět

O
Olga 05.12.2020 – 18:12

Chtěla bych poprosit o radu. Roky jsem účet u PayPal nepoužívala,zapomněla jsem přihlášení a heslo.Jelikož neumím anglicky nemohu problém vyřešit.Přišly mi na účet peníze a já se k nim nemohu dostat.Když se chci přihlásit ukazuje mi to jiný email,než jaký mám,kde se tam vzal nevím.Nevím si rady.:-(

Odpovědět

w
wolf 20.02.2021 – 09:44

s paypal(skril atp.)mám pouze,negativní zkušenosti. bohužel najivních uživatelů je stále dost.jsou příjemnější způsoby jak přijít o peníze.kdo má peníze koupí si i pozitivní komentáře.pryč od nich...

Odpovědět

RM
Robert Magni 07.05.2023 – 05:56

@wolf: PayPal není Paysafe (skrill) Jsou to naprosto rozdílné společnosti.

Odpovědět

R
Robert 07.05.2023 – 17:12

PayPal nesleduji, protože jsem jeho uživatelem a to již od roku 2008. A oproti některým, kteří v něj nemají důvěru, tak mně naopak již peníze zachránil. Zakoupil jsem u jednoho obchodníka v zahraničí za nemalé peníze fotoaparát a z něj se vyklubal podvodník. Po uplatnění uživatelské reklamace u PayPalu jsem ale dostal své peníze zpět.....

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma finance


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás