Jak hledat cashky

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak hledat cashky

    Jaké jsou druhy cashek

    Nejdříve si pojďme představit druhy cashek (neboli kešek). Možná to někoho překvapí, ale existuje jich hned několik druhů. Každý typ je něčím specifický. Pojďme si proto představit několik základních typů.

    Traditional Geocache

    Jak název napovídá, jedná se o typ casky, na který narazíte nejčastěji. A jak taková keška vypadá? Nejčastěji má podobu malé schránky. Najdete ji přímo na zadaných souřadnicích – není třeba již nic dál počítat či luštit.

    Mystery, neboli neznámá cash

    U tradiční cashky jsou souřadnice jasně zadány. Vaším úkolem je pouze podle nich schránku najít. U neznámé cashky je to však jiné. Zde totiž musíte souřadnice nejdříve získat. Jak na to? Bývá třeba vyřešit nějaký úkol či hádanku.

    Nutno zmínit, že tyto kešky bývají označeny modrým otazníkem.

    Earth cache

    V tomto případě se jedná o opravdu speciální druh kešky. Na místě s danými souřadnicemi totiž nenajdete žádnou schránku. Zato se však s největší pravděpodobností dozvíte něco nového z oblasti geologie. Vaším úkolem při hledání tohoto typu keše totiž bude zjistit odpověď na uvedenou otázku či otázky – ty pokládá autor kešky.

  2. Co budeme potřebovat pro hledání cashek

    Pokud s geocachingem začínáme, bohatě si vystačíme s GPS navigací. Obecně však není příliš doporučované použití navigací určených pro použití během jízdy v autě. Ty totiž mívají problém se zaměřením v lese či na podobných místech.

    Umět pracovat s GPS navigací je zcela nezbytné pro hledání kešek. Mimochodem, věděli jste, že tyto souřadnice je možné zjistit i jinak, než pomocí navigace? Podívejte se jak!

    Kromě navigace je dobré nosit s sebou i tužku či pero. Ty použijeme pro zalogování, jakmile kešku najdeme. Více si povíme níže.

    Pokud se rozhodnete věnovat lovení kešek hlouběji, časem nejspíše bude třeba pořídit si i další vybavení. Mohlo by jít například o lezecké vybavení. Nalezení kešky totiž bývá často složitější a mnohdy se kvůli nim musíte vydat na poměrně neobvyklá místa.

  3. Kde hledat cashky

    Ptáte se, kde je možné cashky hledat? Zda se kvůli nim budete muset vydat do lesa, k řece, či zda je možné je najít i ve městě?

    Pak musíme říci, že kešky lze nalézt na všech výše uvedených místech. Kromě toho jsou kešky rozděleny podle obtížnosti hledání a charakteru terénu. Geocaching tak mohou vyzkoušet i vozíčkáři či rodiny s velmi malými dětmi.

  4. Jak hledat cashky

    Nyní už víme, jaké druhy cashek můžeme nalézt, co budeme potřebovat i kde cashky hledat. Můžeme se tedy vrhnout na samotné hledání!

    Na specializovaném webu si najdeme seznam cashek v našem okolí. Na začátek si vybíráme cashky s nízkou obtížností.

    Jakmile máme vybráno, přečteme si dostupné informace. Ve chvíli, kdy známe GPS souřadnice, můžeme vyrazit na cestu. Informace o kešce si můžete stáhnout do telefonu či si je vytisknout.

    Dále už následuje samotné hledání, kdy se orientujeme podle GPS navigací. Počítejte však s tím, že se vám během hledání mohou postavit do cesty překážky ve formě plotu, rybníku či třeba většího kopce.

    Podařilo se vám cashku nalézt? Gratulujeme! Teď je ještě třeba ji zalogovat. Jak na to?

    Nejdříve otevřete schránku, ve které naleznete tzv. logbook – tedy knížku či zápisník, kam se zapisuje zalogování. Zde zapište datum a čas nálezu společně s vaší přezdívkou, přidat můžete také krátký vzkaz pro autora.

    Dále je nutné se zalogovat i na webu. Zde zpravidla stačí kliknout na tlačítko Zalogovat se a následně vyplnit datum a čas nálezu plus případný komentář pro autora.

    Pokud se vám stane, že budete cashku hledat, ale nepodaří se vám ji najít, zalogujte ji také. V takovém případě ale označte, že jste kešku i přes úsilí nenalezli.

    Pokud ve schránce najdete předměty, které si budete chtít vzít, vždy dodržujte princip výměny. To, co si vezmete, vyměňte za věc přibližně stejné hodnoty.

    Ačkoli se může zdát geocaching jednoduchým, není to tak úplně pravda. Tato aktivita má řadu pravidel, které byste si měli před samotným hledáním zjistit. Mezi ty zcela základní patří etická pravidla geocachingu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak hrát


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás