Jak hledat majitele nemovitosti
-
Co je to nemovitost?
Nemovitosti byly do roku 2014, kdy došlo k velké novele občanského zákoníku, definovány jako pozemky nebo stavby, které jsou se zemí spojeny pevným základem. Po roce 2014 pak podle občanského zákoníku platí zásada, že stavba je součástí pozemku a za nemovité věci tedy považuje kromě pozemků už jenom podzemní stavby se samostatným určením.
Ať už je definice jakékoliv, obě zahrnují totéž – domy, byty, chaty, nebytové prostory, zahrady, zahradní domky, nebo právě podzemní stavby jako třeba vinný sklípek.
V České republice jsou nemovitosti evidovány ve veřejném rejstříku – Katastru nemovitostí, kam může každý z nás jednoduše nahlížet.
-
Jak hledat majitele nemovitosti? (způsob pomocí serveru mapy.cz)
V dnešní době lze hledat majitele nemovitosti velmi jednoduše – nejprve si otevřete stránku www.mapy.cz a vyhledejte si dům, garáž nebo chatu, která vás zajímá. Klikněte na objekt pravým tlačítkem myši a vyberte možnost „Co je zde?“. Na pravé straně obrazovky se vám ukážou informace o daném objektu – jeho adresa, pravděpodobně i fotografie, pokud je v databázi a možnost naplánovat si sem trasu. Pokud tyto možnosti nevidíte, zkuste se podívat, zda nemáte okno s těmito informacemi schované – na pravé straně obrazovky byste pak viděli takovou malinkou šipku ukazující vlevo – když na ni kliknete, mělo by se okno objevit.
Pokud máte, pak úplně dole, ve spodní části tohoto informačního okna, naleznete text „Další odkazy:“ a odkaz „Informace o parcele v Katastru nemovitostí“. Po kliknutí na tento odkaz se dostanete přímo na stránku určenou pro nahlížení do katastru nemovitostí.
Zde, opět ve spodní části, naleznete tabulku nadepsanou textem „Vlastníci, jiní oprávnění“. Tady už vidíte všechny osoby, které jsou majiteli nebo spolumajiteli objektu.
Tento způsob je vhodný pro rychlou orientaci – uvidíte zde pouze základní informace. Více detailů naleznete přímo na stránkách ČÚZK (Český úřad zeměměřický a katastrální), pod odkazem „Nahlížení do katastru nemovitostí“. Jak se v něm hledá, vám ukážeme v dalším boxíku.
-
Jak hledat majitele pozemku? (způsob přímo přes katastr nemovitostí)
Pokud chcete vyhledat pozemek, můžete postupovat úplně stejně jako ve výše uvedeném případě. Pokud to z nějakého důvodu nefunguje, nebo chcete vidět více detailů, můžete použít přímo stránky pro nahlížení do katastru nemovitostí, tedy www.cuzk.cz a zde pak odkaz „Nahlížení do katastru nemovitostí“, případně můžete rovnou použít odkaz www.nahlizenidokn.cuzk.cz . Výhodou je, že zde již uvidíte vlastníky i s jejich adresou trvalého bydliště, což u pozemku, kde nemusí stát žádná stavba, oceníte.
Pokud chcete hledat majitele pozemku, musíte nejprve znát jeho parcelní číslo. Pokud nevíte, jak jej zjistit, dočtete se to v boxíku níže. Pokud jej už znáte, máte skoro hotovo – klikněte na odkaz „Vyhledat parcelu“, vyplňte obec a případně i katastrální území, zadejte číslo parcely a klikněte na tlačítko „Vyhledat“.
Zde uvidíte kompletní informace o nemovitosti včetně adresy trvalého pobytu majitele nebo majitelů, nebo informaci o tom, zda je na nemovitosti nějaké věcné břemeno či zástavní právo (hypotéka). Pokud sami hypotéku zvažujete a ještě jste se v této oblasti nezorientovali, poradíme vám, jaké jsou druhy hypoték.
-
Jak zjistit parcelní číslo?
Parcelní číslo zjistíte buď pomocí stránek mapy.cz, způsobem popsaným výše, po kliknutí na odkaz „Informace o parcele v Katastru nemovitostí“ – v tabulce „Informace o pozemku“ naleznete také parcelní číslo.
Druhým způsobem je vyhledat si číslo přes katastr nemovitostí. Je to možnost složitější, ale zase uvidíte čísla i všech okolních parcel najednou včetně toho, jak jsou rozděleny. Na stránce pro nahlížení do KN klikněte na odkaz „mapa“ (v horní liště), vyplňte název obce a případně i vyberte katastrální území, pokud má obec více částí (tato volba se vám sama nabídne po zadání názvu obce). Jakmile budete mít hotovo, klikněte na tlačítko „Vybrat“ a následně „Otevřít okno s mapou“. A nelekněte se J Je to jednodušší, než to vypadá.
V horní části mapy vyberte možnost „Katastrální mapa + ortofoto“ – na první pohled se nic nezmění, ale až budete mapu přibližovat, místo černobílého mapového podkladu, který může být nepřehledný, uvidíte skutečnou leteckou mapu, ve které se budete moci lépe zorientovat. No a potom mapu přibližujte tak dlouho, dokud nebudete schopni přečíst Parcelní číslo – jednotlivé nemovitosti jsou na mapě odděleny žlutými čárami, takže si poznačte číslo uvedené u pozemku, které vás zajímá – pokud je číslo rozděleno lomítkem, poznačte si obě.
-
Jak zjistit majitele bytu?
Na stránce pro nahlížení do katastru vyberte možnost „Vyhledat jednotku“ a zadejte název obce. Vyberte část obce, pokud máte na výběr a přepněte se z volby „Vyhledání pomoci části obce a č. p. / č. ev.“ do „Vyhledání pomocí ulice a č. p. / č. or.“. Zde zadejte název ulice a číslo domu.
Pokud znáte i číslo bytu, můžete ho zadat do okna „Číslo jednotky“. Pokud ne, můžete kliknout na tlačítko „Vyhledat“ – zobrazí se vám tak všechny bytové jednotky v domě a vy si můžete najít ten, který potřebujete. Abyste jej našli, je nutné znát alespoň některé údaje o majiteli, například příjmení. Pokud to je jméno majitele informace, kterou hledáte, pak vám nezbývá, než zjistit číslo bytu, o který se zajímáte, a zadat jej do čísla jednotky.
Pokud byt není v osobním vlastnictví (je družstevní, městský apod.), pak jej v katastru nenaleznete pod jednotkami, ale musíte vyhledat celou stavbu. Vlastnické právo pak bude zapsáno pro dané družstvo – pod jeho názvem si ho pak můžete vyhledat v obchodním rejstříku a zjistit jeho předsedu a další členy.
Jakmile se vám povede majitele kontaktovat a koupě nemovitosti bude na spadnutí, nezapomeňte se porozhlédnout a zajistit si pojištění nemovitosti.
Zatím žádné komentáře