Jak jíst ovesné vločky
-
Jak vybrat ovesné vločky
Ovesné vločky můžeme koupit jak klasické, tak jemné nebo extra jemné. Klasické ovesné vločky jsou vhodné pro konzumaci ve formě ovesné kaše, na zahuštění polévek či omáček. Anebo po předchozím několikahodinovém namočení v tekutině či jogurtu. Mají moučnější chuť a práce s nimi není zrovna na chviličku. Navíc jsou v podobě lisovaných celých zrn, jsou proto i poměrně velké.
Jemné a extra jemné ovesné vločky jsou opravdu jemné. Malinké a snadno konzumovatelné i v syrovém stavu bez předchozího namočení. Stačí smíchat s jogurtem či ovocem a jíst. Jsou vhodnější pro přípravu rychlých svačinek dětem nebo i pro ozdobu pečiva či ovocných a zeleninových salátů. Konzumují se zcela snadno, bez náročného žvýkání, což ocení hlavně děti.
-
Jak připravit ovesné vločky
Jak bylo naznačeno v prvním boxíku, ovesné vločky mají dvě základní podoby – klasické a velké ovesné vločky, které je nutné připravovat delší dobu. Anebo ovesné vločky jemné, ty jsou hotové hned.
Jak připravit klasické ovesné vločky
Klasické velké ovesné vločky (ale i ty žitné, pšeničné, špaldové) musíme předpřipravit, než je budeme konzumovat. Možnosti jsou v podstatě dvě. Jedna je za syrova, kdy vločky předem namočíme a necháme je nasáknout tekutinu. Díky tomu změknou a půjdou snadno jíst. Jen je nutné počítat s poměrně moučnou chutí, protože vločky jsou konzervovány pouze ohřátím na cirka 42 stupně, aby se nelikvidovaly důležité enzymy. I proto jsou vločky vynikající stravou pro vitariány (raw) a vůbec pro všechny, kdo se starají o to, co jedí.
klasické ovesné vločky tepelně upravené můžeme podávat v podobě ovesné kaše nebo zahuštění polévky. V tomto případě stačí je jen nasypat do horké polévky nebo do horkého mléka a nechat provařit. Množství časem odhadnete. Když bude výsledek příliš hustý, lze ho kdykoliv doředit!
Jak připravit jemné ovesné vločky
Jemné ovesné vločky se nijak připravovat nemusejí. Stačí je nasypat a je to. Jsou upraveny tak, aby byly ihned konzumovatelné. Jsou vynikající v jogurtech, salátech, pomazánkách. Použít je můžete do těsta na sušenky nebo na jakékoliv těsto s přídavkem ovesných vloček.
-
Jak jíst ovesné vločky
Ovesné vločky můžeme jíst jak syrové (což je ta lepší varianta, protože do sebe dostaneme i mnoho důležitých aktivních enzymů), tak tepelně upravené. Za syrova je snazší konzumovat vločky jemné. Stačí je přisypat k jídlu, na které máme chuť. Třeba do jogurtu, do ovocného nebo zeleninového salátu, k tvarohové pomazánce a podobně. Není nutné se s jemnými vločkami nijak chystat, jsou opravdu poživatelné v podstatě okamžitě.
Naproti tomu klasické a velké ovesné vločky je nutné předem namočit nebo uvařit. Vynikající jsou jako ovesná kaše – sladká i slaná. Kombinovatelné jsou totiž naprosto s čímkoliv. Jen nezapomeňte na trochu tuku, aby se dobře vstřebávaly i vitamíny A, E, D, K.
Pokud se rozhodnete pro zdravější zahušťování polévek, můžete ovesné vločky jíst místo klasické zásmažky. Lze je předem opražit, ale nutné to není. Stačí je prostě nasypat do polévky a chvíli povařit. Pokud chcete mít klasické ovesné vločky vždy po ruce, můžete je předem namočit do vody a uchovávat v lednici. Pak jen postupně odebírat do pomazánek, salátů nebo zmíněných teplých jídel. Vydrží takto v lednici cirka 5 dní.
Gurmáni si vyzkouší moučníky z ovesných vloček, v podobě sušenek nebo koláčů typu cheesecake. Jsou rychle hotové a ještě rychleji snědené. Ovesné vločky jsou vynikající i ve slaném koláči typu quiche (kyš), do kterého lze spotřebovat i tu zeleninu, které již dochází svěžest.
Zatím žádné komentáře