Jak krmit psa
-
Jak krmit psa
V dnešní době máme na výběr z mnoha variant krmení. Můžeme se rozhodnout našeho pejska krmit jen granulemi nebo vařenou či syrovou stravou zvanou B.A.R.F. nebo tyto navzájem mezi s sebou kombinovat.
U krmení granulemi v zásadě platí, že vybíráme granule odpovídající stáří a potřebám našeho psa. Na trhu existuje nepřeberné množství speciálních krmných směsí – pro štěňata, dospělé a aktivní psy, psí seniory, psy po kastraci, light krmivo aj.
S ohledem na co nejdelší zdraví našeho miláčka vybíráme granule co nejkvalitnější, tedy s co největším podílem masa. Velikost krmné dávky je závislá na stáří a velikosti psa. Na každém balení lze najít tabulku s orientačním dávkováním.
Dále můžeme zvolit metodu krmení vařeným masem a jinými vařenými produkty. Zde hlavně nezanedbáváme doplňování minerálních látek a vitamínů, které se při vaření z potravy uvolňují.
Metoda barfování, založená na syrové stravě, je v dnešní době velice populární. Dočtete se o ní níže.
Psa nikdy nepřekrmujeme, i když tzv. žebrá. Může docházet k přibírání na váze, které pro zdraví našeho pejska není nejlepší. U pamlsků také platí „všeho s mírou“. Rozhodně nekrmte svého miláčka pamlsky člověčími jako jsou čokoláda, sušenky apod.
Také některé druhy ovoce mohou způsobit našim pejskům ledvinové komplikace – jako např. hrozny, rozinky, avokádo a třešně.
Štěňata krmíme i 4-5krát denně, od cca 6ti měsíců přecházíme na stravování 2krát denně. U dospělých psů existují různé názory. Někteří chovatelé dávky dělí na ranní a večerní krmení. Někteří zásadně krmí jen jednou denně. Pes by však měl dostávat krmivo vždy ve stejnou dobu a ve stejném množství.
Hlavně u větších plemen psů podáváme krmení až po procházce. Předcházíme tím komplikacím s přetočením (torzem) žaludku. Pes by měl po jídle alespoň hodinu odpočívat, aby dobře zpracoval všechny živiny obsažené ve stravě.
-
Jak krmit psa seniora
Tak jako člověk stárne, stárne i náš domácí mazlíček. Menší plemena stárnou přibližně od 8. roku života. Plemena větších či obřích rozměrů již od 5.- 6. roku života.
Pokud chceme, aby náš pes byl v kondici i ve vyšším věku, měli bychom mu zajistit správné krmivo. Dávky krmiva by měly být menší, jelikož pes už není tak aktivní jako v dospělém věku. Strava by měla být kvalitní, lehce stravitelná, s vyšším obsahem vlákniny a bílkovin. Vhodné je maso ze svaloviny, vejce a mléčné produkty. Kalorická hodnota stravy by měla být naopak nižší.
Mnoho firem nabízí krmivo určené přímo psím seniorům. Vždy si však prostudujte obsah krmiva. Pro psí seniory je velkou zátěží vysoký obsah fosforu v krmivu. Doporučená denní dávka u starších psů by neměla přesáhnout 30-50mg. Důležitou součástí by měly být i rybí oleje. Důležitou součástí stravy by měl být i chondroitin a glukosamin pro správnou funkci kloubů.
Pokud je Váš pes zdravý, můžete jej však krmit i granulemi pro dospělé psy. Jen vždy pamatujte na snížení denní dávky. Tak jako u člověka, obezita psovi rozhodně neprospívá.
-
Jak krmit psa masem
Pro krmení psa masem můžeme zvolit metodu krmení syrovým masem a kostmi zvanou B.A.R.F. – viz. níže, nebo psovi můžeme masovou stravu vařit.
Vařená strava je pro psy dobře stravitelná. Výhodou je, že víte, co psům přesně dáváte. Neobsahuje konzervanty a jiné nežádoucí látky, které můžeme najít v komerční stravě. Oproti syrové stravě se nemusíme bát nežádoucích bakterií, parazitů a virů. Stravu postačí vařit 10 minut. K vařenému masu nepřimíchávejte kosti.
Může to být pro vaše mazlíčky rizikové. Kost tepelnou úpravou ztrácí svou pružnost, více se štěpí a mohlo by tím dojít k poranění trávicího traktu zvířete. Jelikož však kosti obsahují hodně vápníku a fosforu, které psi potřebují, doplňujeme tyto minerálními doplňky.
Při vaření dochází i ke ztrátě vitamínů, nejčastěji vitamínu B a C, které však můžeme velice dobře nahradit jiným způsobem, např. podáváním pivovarských kvasnic.
Vařit bychom měli vždy suroviny, které obsahují škrob, jenž je pro zvířata toxický. Tepelnou úpravou se uvolňuje. Jedná se např. O luštěniny, batáty, brambory, obiloviny. Vařit bychom také měli vždy živočišné potraviny, které jsou náchylné na bakteriální a virové infekce – např. vnitřnosti divokých prasat.
-
Jak krmit psa granulemi
Pokud se rozhodneme krmit svého čtyřnohého miláčka pouze granulemi, vždy vybíráme takové, které odpovídají věku a velikosti našeho psa. Čím kvalitnější krmivo vybereme, tím můžeme mít jistotu, že pejskovi zajišťujeme zdravější a delší život.
Jak však poznat kvalitní granule? Základem kvalitního krmiva má být maso. Pokud ve výčtu obsažených látek stojí na prvním místě obiloviny, není to pro našeho psa nejlepší řešení. Dále sledujeme podíl solí, sacharidů, vlákniny, tuků s ohledem na to, v jaké fázi života se náš pes nachází – jestli je po kastraci nebo jestli trpí nadváhou nebo naopak potřebuje nějaké to kilo přibrat.
Na balení s granulemi kromě složení najdete i tabulku, ve které je uveden poměr gramů jednotlivých denních dávek k momentální váze vašeho pejska. Pokud krmíme psa vícekrát denně, krmnou celodenní dávku podělíme počtem krmení.
Štěňatům pro lepší stravitelnost zaléváme granule vodou. Taktéž psům, kteří žijí celoročně venku a u kterých může v zimních či letních měsících docházet k dehydrataci organismu, zaléváme granule vodou nebo vývarem.
-
Jak krmit psa bez granulí
Pokud nejsme příznivci komerčního krmení a granule odmítáme nebo je z jakéhokoliv důvodu odmítá náš pes, máme na výběr ze dvou variant, jak našeho pejska jinak krmit. A to vařenou či syrovou stravou (viz. odstavce Jak krmit psa masem a Jak krmit psa barfem).
-
Jak krmit psa barfem
B.A.R.F. = Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově) – jednodušeji řečeno jde o metodu výživy masožravých domácích zvířat přirozeným způsobem – tedy krmení syrovým masem, kostmi a zeleninou. Tato metoda krmení se stává mezi chovateli stále více oblíbenou.
Syrové maso obsahuje živé enzymy, vitamíny a minerální látky v původním množství a spektru. Proto je syrové maso pro zdraví psa nejhodnotnější.
Pokud jsme pro barfování již rozhodnuti, měli bychom vědět, jak a v jakých dávkách svého psa krmit. Obecně platí, že by denní dávka měla odpovídat 2-3% váhy našeho psa. Psa krmíme 2-3krát denně. Vedle syrového masa a kostí přidáváme do jídelníčku i zeleninu (např. mrkev, papriku, okurku, cuketu, červenou řepu, celer, rajčata).
Chybět nesmí ani ovoce (např. jablka, hrušky, banány, švestky, borůvky, meruňky), mléčné výrobky (tvaroh, jogurt, pribiňáček), doplňky stravy jako jsou minerály, různé oleje, kloubní doplňky, vaječný žloutek.
-
Jak krmit psa v létě
V létě můžete pozorovat, že dochází ke změně stravovacích návyků vašeho psa. V tomto období dbejte hlavně na to, aby vaši psí miláčci měli vždy k dispozici dostatek tekutin. Doporučuje se voda spíše vlažná nebo odstátá.
Co se týče stravy, je lepší krmit převážně masem, nejlépe syrovým, které obsahuje větší podíl vody. Suché granule mohou způsobit při nedostatku vody dehydrataci organismu a zbytečně v horku zatěžují ledviny. Můžete omezit velikost porce. Psa krmte vždy v chladnější části dne, jelikož trávení způsobuje zahřívání organismu.
-
Jak krmit psa v zimě
Pokud máte svého psího mazlíčka v bytě, nemusíte mu nikterak v zimním období dávky stravy upravovat. Jestliže však začnete pozorovat, že vám pejsek přibírá, protože má méně pohybu, dávky zmenšete.
Venkovní psy je však dobré na zimu trochu připravit. Krmivo by mělo být bohaté na vitamíny, tuky, minerály a bílkoviny. Pokud krmíte psa granulemi, můžete mu je zalít masovým vývarem či speciálními oleji.
Nezapomeňte na dostatečný přísun vody.
-
Jak krmit psa s rakovinou
Rakovinové buňky potřebují ke svému růstu sacharidy (uhlohydráty). Pokud nám pes onemocní touto nemocí, je na snadě hledat krmivo, které je méně bohaté právě na tyto látky.
Pokud byste však vynechali z jídelníčku psa sacharidy úplně, může dojít k poškození jater, jelikož při zátěži, kterou tato nemoc bezesporu je, si tělo bere energii nejdříve právě ze sacharidů a posléze až z tukových zásob. Tudíž je dobré stravu spíše obohatit o potravinové doplňky s protinádorovým účinkem.
-
Jak krmit psa po mrtvici
Pokud váš pejsek prodělá mozkovou mrtvici, kromě podávaných léků dbejte hlavně na to, aby nedošlo k dehydrataci. Vodu podávejte nejlépe injekční stříkačkou v sedě. Pokud by pes ležel, mohlo by dojít k zalknutí.
Co se týče krmení, je na začátku nejlepší nabízet tekutější stravu, například vývar, který je bohatý na tuky. Na tužší stravu přecházejte velice pomalu, aby nedošlo u pejska k zadušení.
-
Jak krmit psa po kastraci
Psi po kastraci mají sklony k přibírání na váze. Pokud tedy nechceme mít doma obézního pejska, musíme upravit i jeho stravu. Vybíráme krmivo, které je v první řadě kvalitní, méně bohaté na sacharidy a tuky, naopak s větším obsahem bílkovin a vlákniny.
Vyhýbáme se většímu množství pamlsků a rozhodně nepodceňujeme delší procházky. Pokud pes přece jen začne přibírat, můžeme se poohlédnout po krmivu označeném jako “light”. Není však nutné na tuto stravu přecházet hned po kastraci vašeho miláčka.
-
Jak krmit psa aby přibral
Pokud potřebujeme, aby náš pejsek dosáhl ideální váhy a přibral nějaké to kilo, postupujeme následovně. Jestliže krmíme psa granulemi, zvýšíme krmné dávky tak, že mezi ranní a večerní krmení vložíme ještě jednu dávku krmení
Můžeme pořídit krmivo bohatší na tuky nebo již používané granule polévat olejem, nejlépe lososovým. Můžete také do porce granulí přidat lžíci obyčejného sádla. Někteří psi však tuto variantu příkrmu nezvládají a mají následně průjem.
Jestliže krmíte psa masem, je dobré přidat do jídelníčku tučnější ryby (makrela, losos), vepřové maso a tučné vnitřnosti (slezina, játra).
Co se týče dalších alternativ stravy, můžete přidat tučný tvaroh, pribiňáček, vločky, bulgur, těstoviny. Nemusíte se bát ani obyčejného rohlíku. Pro doplnění vitamínu B a podpory chuti k jídlu můžete vašemu pejskovi dopřát i pivovarské kvasnice.
-
Jak krmit psa aby zhubnul
Obezita u psů je je v dnešní době velice rozšířená. Nedostatek pohybu a přemíra krmiva způsobuje, že naši domácí mazlíčci trpí klasickou civilizační chorobou. Jak proti tomu bojovat?
Starejte se o to, co váš pes a v jaké kvalitě jí. Vždy si přečtěte tabulky množství podávaného krmiva, které jsou uvedeny od výrobce na každém balení granulí.
Pokud již dojde k tomu, že váš pes má nadváhu, prvním řešením je snížení množství krmiva. Můžete sáhnout i po odlehčených variantách, tzv. “light”.Dopřávejte si s pejskem delší procházky. Omezte odměny. Nedávejte svým mazlíčkům nic ze svého jídla, i když tzv. žebrá. Do stravy přidejte zeleninu – mrkev, cuketu, z ovoce je přípustný banán, jablko.
Jestliže se vám povedlo a váš domácí mazlíček zhubnul, dávejte pozor na následný jojo efekt při přechodu na běžné dávkování. Krmivo vybírejte s menším obsahem tuku, ale s větším podílem vlákniny.
Pokud chcete se svým pejskem efektivně zhubnout i vy, podívejte se na Skrblíkův návod.
Zatím žádné komentáře