Jak léčit dnu

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak léčit dnu

    Jak léčit dnu

    Co je dna?

    Dna je nemoc, na kterou si nezdravou nebo nevhodně rozloženou stravou zakládáme po celý život. Výsledkem toho je onemocnění kloubů způsobené kyselinou močovou. Ta je totiž nedostatečně vylučovaná ledvinami. Proto se usazuje v těle do podoby dnových uzlin. Nejčastěji si sedá na menší klouby a kosti v nohách. Někdy se soustředí i na ušních boltcích.

    Dna se léčí jednak medikamenty, jednak vyloučením nebo alespoň omezením jídel s vyšším obsahem purinů. Takže dietou.

    Co jsou puriny a kyselina močová?

    Kyselina močová se v těle tvoří ze zmíněných purinů. To jsou látky živočišné i rostlinné. Puriny jsou obsaženy snad ve všem, co jíme. Ale v některých potravinách jsou jich prostě kvanta. Zdravému člověku tato jídla problém nedělají, nemocnému dnou zhoršují stav a zvyšují bolesti.

    Typickými potravinami s vysokým obsahem purinů jsou vnitřnosti, luštěniny, kakao, šproty, sardinky, sója a výrobky z ní, některé další ryby, maso mláďat, zejména jehněčí a kůzlečí, také kuřecí. Kompletní tabulky s přehledem množství purinů v potravinách najdete na specializovaných webových portálech. A jistě dostanete i brožuru u lékaře nebo v lékárně.

    Jak léčit dnu doma?

    Domácí léčení dny je možné jen v naprostých začátcích onemocnění. Tou dobou stačí jen dieta. Usazeniny kyseliny močové se postupně roznesou krví a vyloučí. Malé kosti a klouby v nohou brzy přestanou bolet. Ovšem, je to signál pro zahájení celoživotní diety. Po nasazení medikamentů se může dieta zmírnit. Ale léky samozřejmě mají své vedlejší účinky.

    Metodou domácí léčky je příjem jídel s minimem purinů. Dostatečné pití vody nebo bylinkových čajů. A také detoxikace krve třeba pomocí kopřivového čaje – ovšem pomalu a s rozumem. Nikdy nenasazujte přísné redukční diety – mohly by váš stav jen zhoršit!

    Nápoj pro léčení dny

    Vynikajícím pomocníkem se záchvaty dny je směr ananasu, kurkumy, zázvoru a šťávy z třešní. Ananas i třešně rozmixujte, přidejte vodu, kurkumu a zázvor. Co nejvíce snesete. Místo třešní můžete použít třešňový džus (nikoliv nektar). V případě použití džusu už neředíte vodou. Vyrobenou tekutinu si dejte v uzavíratelné nádobě do lednice. Vydrží tu až deset dní. Postupně ji po lžících užívejte, několikrát denně. Všechny čtyři složky nápoje výrazně pomáhají tělu s kyselinou močovou a se záněty.

  2. Které jídlo vynechat při onemocnění dnou

    Všechny pokrmy bohaté na puriny musejí z jídelníčku pryč. Respektive, mohou tvořit část jídelníčku, ale jen minimální. Typickými potravinami s vysokým obsahem purinů jsou vnitřnosti, luštěniny, kakao, šproty, sardinky, sója a výrobky z ní, některé další ryby, maso mláďat, zejména jehněčí a kůzlečí, také kuřecí. Kompletní tabulky s přehledem množství purinů v potravinách najdete na specializovaných webových portálech. A jistě dostanete i brožuru u lékaře nebo v lékárně.

  3. Jak snížit množství kyseliny močové v těle

    Kyselina močová se tvoří mimo jiné v reakci na puriny ve stravě. Takže prvním krokem snížení jejího množství je minimalizace příjmu těch jídel, která v sobě mají spousty purinů. Informace o nich najdete o boxík výše.

    Druhým krokem je čištění krve zvýšením příjmu tekutin a pitím čistících nápojů. Například čaje z kopřiv nebo směsi z ananasu, třešní, kurkumy a zázvoru, kam můžete přidat i med. Informace o tomto nápoji najdete v prvním boxíku.

    Posledním krokem ke snížení množství kyseliny močové v těle jsou lékařem předepsané medikamenty. V mnoha případech onemocnění dnou je prostě nutné je brát. Při vynechání se objevují bolestivé záchvaty dny, které dlouhodobě znepříjemňují život. A ohrožují zdraví. Dávkování se mění podle potřeb pacienta, ale vždy jen na základě změny předpisu lékaře.


stána šimková 17.04.2024 – 21:34

mám na nohách bolestivé krupičky takže to pořád škrábu do krve (špachtlí(

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak léčit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás