Jak meditovat
-
Co je meditace?
Meditace je jedna z terapeutických technik, jak zklidnit svou mysl, být v přítomném okamžiku, nalézt sám sebe, odpovědět si na otázky, na které nemůžeme nalézt odpověď. Jedná se o ztišení mysli, kdy nás nic neruší a nemyslíme například na to, zda koupím k večeři rajčata nebo okurky. Jde o klidný stav, kdy odchází z těla stres a napětí. Uvolňuje se nejen mysl, ale i celé tělo. Prostřednictvím meditace se zvyšuje naše vnitřní síla, sebevědomí, schopnost být právě teď a tady, reagovat na stresové situace s klidem a s respektem.
-
Cíle meditace
Než se do meditace pustíte, je důležité do meditativního stavu vstoupit se záměrem. Co to znamená? Dnešní doba nás nutí žít ve spěchu a stresu. Během dne řešíme nespočet úkolů, hrajeme mnoho rolí. Hlavou nám proběhne několik tisíc myšlenek. Abychom se nezbláznili, nedostali nálepku: Ten s bipolární poruchou, pojďme využít sílu meditace. Tím se dostáváme k cíli meditace. Do stavu naprostého zklidnění můžeme jít s různými záměry. Zde uvádíme nejčastější cíle meditace:
- odpovědi na otázky: kdo jsem?
- otevření témat ohledně sebelásky
- chci se uzdravit
- chci zjistit v čem mohu být úspěšný, jaké je mé životní poslání
- chci vyřešit problém ve vztahu
- chci do svého života přitáhnout více hojnosti
- chci odpustit, nejen těm, kteří mi ublížili, ale hlavně sám sobě
- vizualizace úspěšného dne
- projevení vděčnosti
- zklidnění mysli
Jaký cíl do meditace vložíte, záleží jen a jen na vás a na konkrétní vaší životní situaci. Cíl máme a co dál?
-
Jak správně meditovat?
Tiché místo
Základem úspěšné meditace je nalezení tichého, klidného a bezpečného místa. Je jedno jestli toto místo bude doma, v kanceláři, v přírodě. Důležité je, abyste na tomto místě nebyli ničím a nikým rušeni a cítili jste se bezpečně. Nezapomeňte vypnout svůj mobilní telefon, televizi, rádio, zvonek.
Pohodlné oblečení
Během meditace je důležité cítit se komfortně, pohodlně, bezpečně. Proto nezapomeňte na vhodně pohodlné oblečení. Pokud meditujete doma, oblečte se tak, aby vám při meditaci nebylo chladno ani příliš teplo. V případě, že meditujete v kanceláři, sundejte si sako, rozepněte košili, rozepněte pásek. Pokud je to možné, převlečte se. Zvolili jste meditaci v přírodě? Přizpůsobte své oblečení aktuálnímu počasí. Vždy je důležité, ať jste doma, v kanceláři, či venku, nezapomenout vyzout si boty.
Vhodný čas
Meditovat bychom měli dvakrát denně (nejlépe ráno a večer) 20 min. Pokud jsme začátečníci, začneme na pěti minutách dvakrát denně. Přizpůsobíme svůj denní plán tak, abychom meditovali každý den v přibližně stejnou hodinu. Je důležité vytvořit si z meditace denní rituál, denní zvyk. Jen tak můžeme z celého procesu vytěžit maximum. Samozřejmě nastanou chvíle, kdy to budeme chtít vzdát, nedostaneme se do stavu klidu a míru, nebude prostě na meditování čas. Nezoufejte, chce to jen vytrvalost a důvěru v sám sebe. Vydržte. Je to jak s plochým bříškem nebo se svaly na rukou alá Rambo. Vysněnou postavu také nezískáme jednou návštěvou ve fitku. Kéž by to tak jednoduché bylo, že? A tak je to i s meditací. Chce to vnitřní sebedisciplínu. Pokud jí rozvinutou nemáte, máte hned první záměr pro vaší první meditaci.
Vytvoření harmonické atmosféry
Místo máme, pohodlně oblečeni jsme, i čas jsme si našli. Teď je důležité vytvořit si harmonické prostředí pro meditování. V místnosti, ve které meditujeme, zapálíme svíčky, vonné tyčinky, zatáhneme závěsy, stáhneme rolety, vytvoříme si intimní atmosféru. Příjemné prostředí si navodíme také vhodnou meditační hudbou. Pro začátek začneme s hudbou trvající 5-10 min. Až se budeme cítit v meditaci jistí, 5-10 min nám nebude stačit, můžeme hudbu prodloužit na dobu, ve které se budeme cítit příjemně a bezpečně. Různé druhy meditačních zvuků nalezneme na platformě youtube. Záleží jen na nás, jakou hudbu si k meditaci pustíme. Hudba by s námi měla rezonovat, lahodit našemu uchu, našemu nitru.
Pohodlné usazení
Meditaci lze provádět vsedě, nebo vleže. Meditace vleže se pro začátek nedoporučuje, z důvodů usnutí. Zde ve článku se budeme podrobněji zabývat meditací vsedě. Pokud jste zvolili místo na zemi, pohodlně se usaďte. Záleží na vás, zda se posadíte na zem bez podložky, nebo použijete, pro větší pohodlí, polštářek. Pro začátečníky doporučujeme nohy nechat, tak jak vám je příjemné. Natažené nebo povolené. Záleží na vás. Postupem času zjistíte, že nejpohodlnější styl pro meditaci je turecký sed. Záda opřete o zeď, tak aby hlava byla vytažena, ramena povolena, hruď otevřena. K meditaci vsedě můžete také použít židli. Pokud je vám sezení na zemi nepohodlné, posaďte se na židli a i zde platí – opřená záda, hlava vzhůru, povolená ramena, otevřená hruď. Ruce nechte volně v klíně. I zde záleží na vás, zda ruce spojíte, zkřížíte, dlaně necháte vzhůru. Poslouchejte své tělo. Ono si samo řekne, co je pro něj nejpohodlnější.
Správné dýchání při meditaci
Jak správně dýchat při meditaci? Nejzákladnějším a zároveň nejsilnějším nástrojem, jak se dostat do vnitřního klidu, je správný dech.
Posaďte se vzpřímeně, zavřete oči. Zhluboka se nosem nadechněte, ústa nechte zavřená. Nádech proveďte do břicha. Tzn. při nádechu vám vystoupne bříško. Představujte si, jak nadechujete mír, lásku a radost. Můžete-li zadržte, před výdechem, na pár vteřin dech. Následuje hluboký výdech, který provedeme ústy. Do výdechu dejte zvuk. Představujte si, jak z vás odchází stres, napětí, neklid., strach. Uvolňují se všechny vaše svaly, všechny buňky ve vašem těle. Toto dýchání provádíme tak dlouho, dokud vnitřně neucítíme, že naše mysl je zklidněná. Cítíme se volní, svobodní, nic nás netíží. Prostě jsme. Teď a tady. V přítomném okamžiku. Pokud na toto vědomé dýchání nejste zvyklí, je možné, že se vám bude motat hlava. Je to naprosto v pořádku. Nejen s celkovou meditací, ale i s vědomým dýcháním začněte pomalu, po pár minutách. Naslouchejte svému tělu. Není kam spěchat. Vše zvládnete. Jen vydržte.
Zklidněná mysl, stav naprostého uvolnění
V momentě, kdy se cítíme naprosto v souladu sami se sebou. Žádné myšlenky nám hlavou neprobíhají. Nastal pravý čas, splnit svůj záměr, cíl, který jste si dali před začátkem meditace. V tomto stavu si pokládejte otázky, afirmujte, vizualizujte. Cokoliv se děje při meditaci je v pořádku. Chce se vám plakat? Plačte. Během meditativního procesu odchází emoce, které se bojíme projevit. Nebojte se, nikdo vás nesoudí. Ulevte své duši. Zaslouží si to. Zasloužíte si to.
-
Je meditace nebezpečná?
Tuto otázku si pokládají mnozí z nás. Meditace nebezpečná není. Jen je důležité dodržovat pravidla. Která pravidla to jsou?
- naslouchat svému tělu – jen vaše tělo ví, kdy se cítí v bezpečí
- nespěchat – začněte malými krůčky, věřte, brzy z vás budou profíci
- uzemnění – během meditace může nastat proces naprostého uvolnění. Takzvaný pocit – odlet z reality. V tento moment je důležité se uzemnit. Uzemníte se představou, že jste během meditace ukotveni, zakořeněni.
- ochrana – před meditací si také můžete zažádat o ochranu. Požádat můžete Boha, vesmír, anděle, Universum. Kohokoliv, cokoliv v co věříte.
Zatím žádné komentáře