Jak na octomilky
-
Jak na octomilky
Jak se poprat s octomilkami, které umějí být úplně všude? Vinná muška octomilka potřebuje k životu málo. A tak na ni můžete natrefit vlastně kdekoliv. Nejvíce se vyskytuje tam, kde potká ovoce, které už je alespoň trošinku v rozkladu (anebo alespoň ve vysokém stupni zralosti). Tam, kde kvasí hrozny na mošt k výrobě vína anebo švestky na kvas (majč), k pozdější destilaci na slivovici, jsou jich vždy mraky.
Buďme jim ale v tomto případě vděční, protože se podílejí na urychlení kvašení. Svými návštěvami na povrchu ovoce přinášejí nové a nové kvasinky, tedy bakterie, které svou prací vlastní kvašení provádějí. Svým metabolismem mění cukr na alkohol a dělají to proto, aby si uskladnily zásoby energie v podobě alkoholu na horší časy. Tedy na dobu, kdy již dojde cukr.
Ve venkovních prostorech dost nemá smysl s octomilkami bojovat. Snad jen tím, že nenecháme po zahradě válet spadané ovoce, že zbytky z ovoce a zeleniny vždy důsledně vyneseme na kompost či do popelnice s bio odpadem – a nenecháme je třeba dva dny stát na zápraží.
Octomilkám ale buďme vděční ještě jednou – a to z pohledu genetiky, tedy vědního oboru. Jejich životní cyklus je totiž natolik rychlý, že během jednoho měsíce vyprodukují hned několik generací. Nakladená vajíčka se líhnou za 3 – 4 dny. A toho vědci využívají pro genetické studie. Výsledky totiž mají poměrně rychle. Octomilky však úmyslně množí i chovatelé jako nejdrobnější živé krmivo (pro žáby, mladé ještěrky, dravý hmyz atd.).
-
Jak na octomilky v domácnosti
Že octomilku nepoznáte? Na identifikaci octomilky není nic těžkého. Jde o drobnou (2 – 4 mm dlouhou) a tichounce létající mušku.
Její barva může být od světle žluté přes načervenale hnědou až po černou. A vždy je najdete na ovoci a v jeho blízkosti, případně v blízkosti pokojových květin. No, a jestliže proti nim nezasáhnete, brzy jich bude doma spousta.
S prevencí to není tak horké
Často se říká, že octomilky se množí tam, kde se nechávají zbytky ovoce, nevymyté lahve od vína, nezavřené sladké šťávy a podobně. A že tedy nejdůležitější je prevence. A pokud ji dodržíte, octomilky si u vás neškrtnou, protože je ničím nenalákáte. Díky tomu jste podlehli dojmu, že jste „bordeláři“ protože octomilky míváte doma každé léto nebo podzim.
Octomilky přijdou i do sebečistší domácnosti. Stačí jeden banán nebo hrozen čerstvého vína
Nepoddávejte se pocitům viny ze špatného hospodaření či úklidu. Octomilku si domů můžete přinést z obchodu, spolu s ovocem. Octomilka může přiletět zvenčí, i když máte na stole hroznové víno, které rozhodně ještě nekvasí. Octomilky jsou vynikající letci na dlouhé vzdálenosti s neskutečně citlivým čichem. A vědí, že co voní ovocem, to bude brzy jejich zdrojem potravy. Tak se tam přesunou.
Prevence pomáhá, ale nezaručí absolutní úspěch
Samozřejmě, že tam, kde se nelikvidují zbytky ovoce hned a důsledně, nechávají se otevřené lahve s vínem či octem, neomyté skleničky od vína, banány dozrát až do tmava, tam se octomilkám daří mnohem více. Ale důsledná čistota není stoprocentní zárukou, že se u vás octomilka neobjeví.
-
Jak vyrobit past na octomilky
Octomilek je možné se zbavit mnoha způsoby. Některé jsou dražší, jako třeba elektrický lapač hmyzu. Jiné jsou levnější, například mucholapka. A jiné nestojí v podstatě nic. K těm pastem, co jsou téměř zdarma, patří vyšší sklenice s octem. Mnoho mušek se v ní utopí.
Pak je ale další možnost, při níž nespotřebujete opravdu nic. Stačí si najít misku anebo plastový kyblík s dobře (a hlavně rychle) uzavíratelným víkem. Dovnitř přichystat zbytky ovoce, například slupky z jablek nebo od banánů. A nechat otevřené.
Kdykoliv k misce či kbelíku přijdete, v rychlosti přiklopíte víko a kbelíkem řádně zatřesete. Ale opravdu řádně, abyste nasedané octomilky zabili. Postup můžete opakovat nesčetněkrát. Nejúčinnější je past otevřená přes noc a váš tichý příchod do místnosti brzy ráno.
-
Jak dlouho žijí octomilky?
Délka života octomilky je 2 – 9 týdnů, ovšem to mluvíme o stadiu dospělce, ve kterém nás nejvíce obtěžuje. Za tu dobu stihne muška naklást mnoho generací vajíček, jedna jich vyprodukuje i čtyři stovky.
Larvy se z vajíček líhnou za 3 – 4 dny a jsou protáhlé, poměrně mohutné, dokonce až 8 mm velké. Mají tzv. zakrnělou hlavu. Kuklí se po 3 týdnech. Dospělý jedinec se líhne po 5-10 dnech – v závislosti na okolní teplotě.
Vemte zavařovací sklenice do ní třeba slupky s banánů jablek nebo jablečný ocet ,octa stačí 1 cm. Na vrch sklenice igelit sáček kolem hrdla převlečení gumičky a vypnout potom párátkem udělat dírky : octomilky vlezou do vnitř ven už né . Tuto sklenku já dělám s přesnídávky umístím v místnosti kde mám ovoce . Uvidíte vychytáte . Pešány.
Odpovědět