Jak naklíčit, aby rostlo

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak naklíčit, aby rostlo

    Jak naklíčit avokádo

    Proč dávat naklíčit avokádo? Aby z něj vyrostl velmi pěkný, dekorativní stromek. Naklíčení avokáda je možné dvěma základními způsoby. Ten první je klíčení ve vodě, kdy je pecka avokáda částečně ponořená do vody. A ten druhý je klíčení přímo v zemině.

    Klíčení ve vodě

    Jak naklíčit, aby rostloPokud chcete avokádo nechat naklíčit ve vodě, je nutné zajistit užší nádobku, klidně i zavařovací sklenici. Pak vyjměte z avokáda pecku a pečlivě ji omyjte od zbytků dužniny. Proč? Aby nezačala při klíčení zahnívat. Tím by se vše pokazilo.

    Do pecky pak udělejte tři nebo čtyři dírky pomocí šídla nebo i špičky nože. Hluboké by měly být tak asi 2 – 3 mm. Do dírek zastrčíte špejle, které budou držet pecku ve sklenici tak, aby byla ponořená jen plochým koncem pecky. Vodu pravidelně doplňujte tak, aby se hladina držela stále na podobné úrovni.

    Klíčení trvá delší dobu, takže se nelekejte, když ani po týdnu ještě nebude nic znát. Pecka postupně pustí kořeny, později vyraší i stonek. Jakmile jsou kořeny dost velké, je čas na zasazení do zeminy. Zvolte vyšší květináč o průměru alespoň 9 centimetrů.

    Na dno květináče dejte drenáž, pak zeminu (nejlépe výsevní substrát) a pecku zasaďte do jedné třetiny její velikosti. Dvě třetiny musejí zůstat nad zemí. Jakmile poprvé zalijete, substrát mírně slehne, tak ho doplňte do původní úrovně. Ale ne víc.

    Klíčení v zemině

    Klíčení v zemině trvá stejně dlouho jako klíčení ve vodě. Jen nemůžete proces sledovat. Postup je podobný, takže pecku nejdříve důkladně očistíte, pak ji zasadíte do jedné třetiny do výsevního substrátu, který budete udržovat vlhký (ale ne přemokřený).

    Během několika týdnů by měl vyrašit stonek. Hlavně ale nebuďte netrpěliví. Pokud nebude pecka vykazovat známky hniloby, rozhodně se nesnažte nakukovat na klíček nebo kořeny, jestli už rostou. Mohli byste je nevratně poškodit. Klíčení v zemině je jen pro trpělivé.

  2. Jak naklíčit rajčata, lilky, papriky nebo okurky

    Rajčata, lilky a papriky jsou zeleninou se středně velkými semínky. Proto můžete využít tři základní způsoby klíčení. Jde o klíčení na buničité vatě, na hornině, která nasákavá vodu (perlit). Anebo přímo v zemině.

    Naklíčení na buničité vatě, na kuchyňské papírové utěrce či savém papíru

    Jak naklíčit, aby rostloSemínka velmi dobře klíčí na měkké podložce. Postupujeme tak, že do misky s rovným dnem dáme měkkou savou podložku. Prolijeme ji vodou. Pak teprve sejeme semínka. Dáváme je dostatečně daleko od sebe, protože s nimi pak budeme manipulovat, až naklíčí.

    V žádném případě nedáváme na běžnou vatu. Ta má pevná vlákna, takže bychom naklíčená semínka mohli při manipulaci poškodit. Vysetá semínka vlhčíme pak už jen střičkou.  Misku překryjeme fólií, abychom semínkům udělali malý skleníček s lepším mikroklimatem. Jestli je možnost, dáme na radiátor dřevěné desky a na ně položíme oseté misky. Semínkům bude tepleji, klíčí totiž až při teplotách vysoko nad dvacet stupňů.

    Jakmile semínka vyklíčí, je potřeba je poměrně brzy zasadit do zeminy.

    Naklíčení na perlitu nebo na jemu podobné hornině

    Perlit a další nasákavé horniny mají tu vynikající vlastnosti, že vodu nejen nasáknou, ale také ji pomalinku předávají svému okolí. Proto když vysejeme semínka do perlitu, mají po mnoho dní vodu zajištěnou. Je však potřeba alespoň jednou za dva dny vlhkost kontrolovat.

    Na perlit ale můžeme sít jen semínka středně velká a velká. Ta drobná by nám propadla dolů a začala zahnívat. Papriky, okurky, Lilky a rajčata lze naklíčit na perlitu. Postupně stejný jako u měkké podložky, perlit dáme do misky, prolijeme ho a pak vysejeme semínka.

    Překryjeme fólií a dáme zase na radiátor. Nezapomeneme však na izolaci mezi radiátorem a miskami, abychom semínka neuvařili. Můžeme vlhčit střičkou anebo opatrně prolévat. Jakmile semínka vyklíčí, je potřeba je poměrně brzy zasadit do zeminy.

    Naklíčení přímo v zemině

    Klíčení v zemině je nejpohodlnějším způsobem, jak si doma naklíčit semínka papriky, rajčat nebo lilku. Jen se musíme smířit s tím, že proces klíčení nebudeme mít pod dohledem a naklíčený výsledek uvidíme, až vykoukne nad zeminu.

    Odměnou za trpělivost nám bude fakt, že nemusíme hned přesazovat čerstvě naklíčené semenáčky. Takže se vyhneme riziku poškození klíčků během manipulace s nimi. Zeminu dáme do misky se širokým dnem. A nezapomeneme na odtokové dírky, aby zemina nebyla přemokřena. Zeminu, nejlépe výsevní substrát, prolijeme a necháme nasáknout vodou. Pak teprve zasejeme semínka dost daleko od sebe.

    Překryjeme vrstvičkou zeminy ne větší, než jak velká jsou samotná semínka. Přimáčkneme, v případě potřeby zavlhčíme střičkou a překryjeme fólií. Opět umístíme na prkénko a na radiátor. Během klíčení sledujeme vlhkost substrátu.

    Jakmile semenáčky vykouknou nad zeminu, dáváme pozor na ostré jarní sluníčko, které by je mohlo přes okno spálit anebo by je mohla pod fólií uvařit. Stačí však mírné přistínění.

    A kdy semínka vysít? Papriky počátkem února, lilky v první polovině března, rajčata ve druhé polovině března a okurky až počátkem dubna.

  3. Jak naklíčit dýně, patizony a cukety, jedním slovem tykve

    Jak naklíčit, aby rostloTykve mají opravdu velká semínka. Proto se skvěle hodí k naklíčení jak na měkké savé podložce, tak na perlitu, samozřejmě i v zemině. Postup je vlastně stejný, jako je tomu v případě rajčat, lilků nebo paprik. Jen se s naklíčenými semínky bude snadněji manipulovat, protože díky jejich velikosti je snadno uchopíme.

    A platí i to, že nakličování v zemině je pohodlnější, protože se vyhneme jednomu přesazování. Díky tomu jde i o bezpečnější postup, protože s čerstvě naklíčenými semínky nebudeme manipulovat. Podrobnosti o nakličování v zemině, na měkké podložce anebo v perlitu najdete v boxíku č. 2.

  4. Jak naklíčit brambory

    Brambory, tedy hlízy brambor dáváme naklíčit cca 2 – 4 týdny před výsadbou. Pokud je budete sázet naklíčené anebo dokonce už s kořenovým systémem a prvními výhony, uspíšíme si sklizeň i o několik týdnů. Jen musíme myslet na to, že na jaře sazené naklíčené brambory mohou vykouknout nad zem už před zmrzlými.

    Jak naklíčit, aby rostloA když je přejde mrazík, výhony pomrznou. Pak bude dlouho trvat, než znovu obrazí. Proto brzy sazené brambory překrýváme netkanou bílou textilií a před nočními mrazíky je chráníme ještě i vydatnou zálivkou. Vypařující se voda totiž nepustí mráz až úplně dolů k výhonům.

    Ale pojďme k samotnému nakličování. Brambory můžeme nechat jen zlehka naklíčit, na sucho. To bude trvat asi 2 týdny, stačí je rozložit do přepravek nebo i na balicí papír a nechat je na světle a v teple. Při následném sázení potom pozor, ať klíčky neulámete. Do země je pokládejte ve stejné poloze, v jaké klíčily. Naklíčit lze nechat i kousky brambor – pokud máte velké brambory, stačí je rozkrojit tak, aby na každé části bylo alespoň jedno „očko“. I rozkrájená brambora pak naklíčí.

    Pokud máte více času, můžete přepravky nebo krabice vyložit igelitem a posypat zeminou. Tu pak prolijte a na ni naklaďte brambory. Mírně je do zeminy přitlačte. Brambory dávejte tak, aby mezi nimi byly alespoň dvoucentimetrové mezery, aby se vám pak lépe vyndávaly. Podle potřeby zeminu občas zalijte, ale nedržte ji příliš mokrou.

    Nejpozději za měsíc (ale jistě mnohem dříve) budete mít brambory s kořenovým systémem a vzrostlými výhony. Opatrně je pak vyndávejte, protože kořeny budou propletené. Zasaďte brambory tak, jak byly v přepravce. Tyhle brambory budou mít v zemi přímo raketový start.

  5. Jak naklíčit begonie

    Begonie jsou také hlízy. A vzrostlé begonie mráz nepřežijí. Proto je na zimu vyndáváme z květináčů i záhonů, necháme je v klidu zimovat. A na jaře je zase přivádíme k životu. Tedy ty, které přežily zimu bez infekcí, hnilob, prostě v dobrém stavu. Hlízy begonií klíčí snadno, stačí je dát tak ze dvou třetin do navlhčené zeminy, do tepla a na světlo. Podle potřeby zalévat. Během několika týdnů se objeví výhony a naroste i kořenový systém.

    Nakličovat begonie můžete v těch květináčích, ve kterých potom budou celou sezonu venku. Ale jestli nemáte doma tolik místa, můžete zvolit naklíčení v dočasných truhlících, hlízy sem dejte kousek od sebe. Odtud je pak přesadíte do květníků.

    Stejně jako brambory jsou i begonie hlízy. Proto i ony mohou klíčit i po rozkrojení. Jen je potřeba si ohlídat, aby na všech částech byla spící očka, ze kterých mohou vyrazit klíčky.

  6. Jak naklíčit letničky

    Letničky většinou mívají drobounká semínka. A pak i drobounké klíčky. Proto spolehlivým postupem klíčení letniček je zasetí rovnou do zeminy. Perlitem by totiž semínka propadla a z buničité vaty by se mizerně vyndávala, ztráty by byly obrovské.

    Proto do misky se širokým dnem, do kterého jsme nejdříve udělali odtokové dírky, dáme výsevní substrát. A řádně ho prolijeme, necháme nasáknout. Pokud by na něm zůstala i po hodině voda, slijte ji. Teprve po dostatečném nasáknutí vysejte na substrát semínka.

    Pokuste se o řidší výsev, budete pak semenáčky přesazovat. Tak ať se dobře vyndávají ze zeminy a oddělují od sebe. Někdy jsou ale semínka natolik drobná, že množství a hustotu výsevu nezvládneme ovlivnit, protože semínka na substrátu ani nevidíme. Tady pak musíme počítat se ztrátami při přesazování, takže udělejme raději více výsevů.

    Jakmile jsou semínka vysetá, překryjeme je jen minimem substrátu. Ten si raději dopředu nadrolíme, abychom zajistili co nejtenčí možnou vrstvu. A pak vše přimáčkneme. Nakonec přes misku dáme folii a umístíme ji na teplé místo. Můžeme i do tmy, pokud máme teplé a temné místo. Pokud ne, světlo zase tolik nevadí. Podle potřeby vlhčíme střičkou.

  7. Jak naklíčit drobná semínka zeleniny a bylinek

    Tady je postup stejný jako u nakličování letniček, protože jde také o drobná semínka. Takže nejlépe se nakličují přímo v zemině. A než je nutné je poprvé přesadit, už jsou celkem narostené a odolnější proti následkům naší manipulace. Na detailní návod se podívejte do předchozího boxíku.

  8. Jak naklíčit bambus

    Bambus roste velmi rychle a jedná se o rostlinu, která dokáže udělat na zahradě pěknou, ale i praktickou dekoraci. Jsou bambusy mrazuvzdorné, které nemusíte na zimu nijak ochraňovat. Ale jsou i bambusy, které mrazuvzdornost nemají, ty musíme proti zimě zajistit. Proto se před nákupem semen nebo výhonků rozmyslíme, kterým druhům dáme přednost.

    Semínka bambusu klíčí minimálně deset dní, mnohdy déle. Potřebují k tomu zeminu, vláhu a teplotu okolo 20 stupňů. Do širší nádoby uděláme odtokové otvory a pak nasypeme substrát. Řádně jej prolijeme a necháme vodu vsáknout. Pak zasejeme semínka bambusu, dál od sebe.

    Zasypeme jen takovou vrstvou substrátu, jak velká jsou semínka. A přimáčkneme. Překryjeme fólií, aby se vytvořilo odpovídající mikroklima, a dáme na teplé místo. Podle potřeby vlhčíme střičkou. Bambusům vyhovuje slunné stanoviště i polostín, ale hlavně pravidelná, avšak mírná zálivka. A poměrně časté hnojení během sezóny.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma brambory


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás