Jak naklíčit fazole
-
Jak naklíčit fazole
I klasické české fazole můžeme nechat naklíčit. Ovšem pozor, musíme je před konzumací tepelně upravit! Syrové fazole jsou pro nás totiž jedovaté. Při nakličování fazolí postupujeme tak, že fazole nejdříve přebereme a zachováme pouze nepoškozená, celistvá semínka. Pokud pěstujeme fazole doma, dáme si pozor i na případné “navrtané” fazole, které se k nakličování také nehodí.
Fazole pak properte a dejte do misky s vodou, aby dostatečně nabobtnaly. Nejlépe přes noc. S alespoň jedním vyměněním vody to ale může být i na 24 hodin. Pak fazole sceďte a dejte do nakličovací misky nebo je položte na tác či misku, překryjte mokrým plátýnkem. Plátýnko pravidelně namáčejte (ale ne příliš), aby fazole neoschly.
Fazole dobře klíčí například i ve sklenici. Zde ovšem jsou nároky na nepoškozenost ještě vyšší, všechny fazole musejí být fit. K nakličování použijte běžnou fazoli, kterou koupíte v potravinách, ta bio je samozřejmě lepší. Klíčení zabere několik dní, minimálně dva. Nemusíme nechávat růst větší klíčky, stačí fazole jen probudit k životu.
Fazole, přestože je můžeme jíst pouze tepelně zpracované, nám pomohou s prevencí proti cévním onemocněním, ledvinovým kamenům nebo cukrovce. Pomáhají i s hubnutím, protože mají nízkou energetickou hodnotu, ale zároveň vysoký podíl účinných látek, které podporují zdraví i metabolismus.
Co fazole obsahují? Je to zejména voda, bílkoviny, tuk, vláknina, sacharidy, železo, vápník, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, mangan, měď, selen, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, kyselina listová a kyselina pantothenová. Většina látek je zachována i po tepelné úpravě. Pokud máte s trávením fazolí problémy, můžete je před vařením oloupat. Z naklíčených fazolí jde slupka dolů téměř sama. Ale opět opakujeme: klasické české fazole musíte vždy tepelně upravit!
Zatím žádné komentáře