Jak naklíčit ječmen
-
Jak naklíčit ječmen
Klíčení ječmene je velmi snadné a poměrně rychlé. Pšenice sice klíčí o něco rychleji, ale ani na ječmen nebudete čekat déle než tři dny. Ječmen patří mezi nejstarší obilniny a používal se i pro vaření piva. Ječná kaše a ječný odvar vždy sloužily k posílení svalů a dodání energie.
Ječmen můžeme nechat naklíčit dvěma způsoby. Buď pro konzumaci obilí jako takového, kdy budou stačit jen drobné klíčky. Anebo jej chceme nechat narůst do mladé rostlinky, kterou pak sklidíme jako zelený ječmen.
Pro naklíčení ke konzumaci celého obilného zrna stačí ječmen propláchnout a namočit na celou noc do vody. Pokud vyměníte vodu, můžete jej nechat namočený i 24 hodin. Pak jej dejte na tácek a překryjte vlhkou utěrkou. Tu budete pravidelně vlhčit. Anebo ho jednoduše přesypte do nakličovací misky. Tam jej dvakrát denně propláchněte, podle návodu na misce.
Když chcete pěstovat mladé rostlinky ječmene (zelený ječmen, osení), tak předem nabobtnaný ječmen rozprostřete v jedné vrstvě na tácek s mokrou buničitou vatou nebo kuchyňskou papírovou utěrkou. A pravidelně jej vlhčete střičkou.
Když ale ječmen vysejete do nádoby se zahradnickým substrátem, bude mít o to více výživných látek, až ho budete sklízet. Sejte na mokrý substrát, stačí substrátu vrstva okolo 3 – 4 cm. Po vysetí můžete nechat ječmen nepřikrytý anebo ho zasypat jemnou vrstvičkou substrátu a tu pak zastříkat střičkou. Vlhčení nemusí být potom tak pravidelné, stačí jednou denně. Zelené výhonky pak sklidíte jako pažitku – stačí chytnout a ustřihnout.
Naklíčený ječmen je především zdrojem sacharidů, tuků, enzymů, vitamínů B a E, kyseliny pantotenové, listové a biotinu. Dále minerálních látek, zvláště křemičitanů, vápníku, selenu a fosforu. Díky vysokému obsahu vitamínu B5 chrání před záněty kůže a zabraňuje šedivění vlasů. Blahodárně působí na střevní mikroflóru a na stav pokožky, zmírňuje i ekzémy.
Zatím žádné komentáře