Jak naklíčit řeřichu
-
Jak naklíčit řeřichu
Řeřicha je typickým symbolem nakličování. Sice neklíčí nejrychleji ze všech semínek, ale je poměrně rychlá, také odolná proti zahnívání. Většinou se nakličuje až do stádia zelených rostlinek. Pokud ji budete nakličovat na vatě, řeřichu sklidíte ostříháním.
Když řeřichu naklíčíte v nakličovacích miskách, můžete ji zkonzumovat celou, tedy i s kořínky a slupkou ze semínka, která je také zdrojem mnoha blahodárných látek. Jak tedy naklíčit řeřichu? Nejdříve k nakličování na vatě:
Na hlubší tácek si dejte vrstvu buničité vaty nebo papírové utěrky. Když chcete naklíčit jen trochu řeřichy k vyzkoušení, stačí mistička a na dno dát kosmetický tampon. Pak podložku důkladně namočte, může nad ní zůstat i milimetrová vrstva vody. Semínka totiž z počátku natáhnou hodně tekutiny.
Na podložku rovnoměrně rozsypte semínka řeřichy tak, aby se nepřekrývala, a aby ani nebyla těsně u sebe. Dost nabobtnají a pak by se z podložky vytlačovala. Alespoň dvakrát denně vlhčete střičkou, můžete i opatrně nalévat vodu přímo na podložku, jen to nesmíte nikdy přehnat. Až řeřicha klíčí, už ve vodě stát nesmí.
Tímto způsobem si řeřichu nechte narůst do minimálně třícentimetrových rostlinek. Bude to trvat asi týden. Pak sklízíte ostříháním. Ostříhanou řeřichu jednoduše nasypejte na chléb, na hotové jídlo, přimíchejte do pomazánky. Je velmi jemně pikantní.
Úspěšně můžete nechat řeřichu naklíčit i v nakličovacích miskách, ale vždy jen tenkou vrstvičku semínek, aby tu nezačala zahnívat. Nakličovací misky proplachujte alespoň dvakrát denně. Po sklizení vydrží řeřicha v uzavíratelné misce v lednici i týden.
Zatím žádné komentáře