Jak namalovat mandalu na zeď
-
Co je to mandala
Samotná myšlenka mandaly pochází z indických náboženství. Symbolizuje vesmír, božstva a umožňuje jejímu tvůrci proniknout k samotné podstatě bytí a ke komunikaci s bohy skrze samotný akt tvorby.
Mandaly vznikají jako meditativní obrazce, čistě plynoucí z mysli daného člověka. Každá mandala je tedy svým vlastním jedinečným unikátem a nelze najít dvě stejné. Do mandaly se promítají nejrůznější obrazy a barvy z podvědomí jejího tvůrce a samotný proces pomáhá ponořit se do svého vlastního podvědomí a najít v něm nezpracované bloky, myšlenky a traumata. Uvědomit si sebe sama, svou vlastní podstatu a posunout vnímání sebe sama z lidské bytosti na samotnou podstatu duše.
Během tvorby mandaly se člověk noří stále hlouběji a odkrývá jednotlivé vrstvy svého vědomí, podvědomí a nevědomí.
Mandaly jsou často tvořeny jen z barevného písku, který se po jejich vytvoření smete. Tím je podtržen akt samotné tvorby a pomíjivost všeho, co nás obklopuje.
Trvalejší mandaly, které chceme zachovat, jsou pak tvořeny na zdi nebo plátna barvou nebo třeba jako mozaiky na zemi.
-
Jakou vybrat mandalu na zeď
Abyste si mohli vytvořit svou vlastní mandalu na zeď, zkuste se nejprve podívat do svých vlastních pocitů, vzít si papír a mandalu si na něj nejprve předkreslit. Použijte tenčí papír, na který předkreslete mandalu ve velikosti 1:1. Později ji budete přenášet na zeď.
Inspirací vám můžou být vaše oblíbené barvy, znamení zvěrokruhu nebo třeba roční období, cyklus koloběhu v přírodě nebo vaše oblíbená zvířata.
Zapojit můžete nejrůznější přístupy. Zkuste se ponořit do meditace a jen tak nechat svou ruku volně plout po papíře nebo si vezměte rovné dřívko a odpíchněte se od geometrických tvarů.
Se samotnou meditací vám poradí naše články Jak meditovat a Jak začít meditovat.
Základní kruh si můžete rozčlenit na soustředné kruhy nebo ho rozvrhnout na jednotlivé dílky.
Jednotlivé motivy můžou přesahovat základní kruh a z mandaly se různě větvit.
S kresbou konkrétních zvířátek vám poradí naše články Jak nakreslit velblouda a Jak nakreslit žirafu.
-
Jak předkreslit mandalu na zeď
Až jste s mandalou spokojeni, otočte papír kresbou dolů a celou zadní stranu začerněte měkkou tužkou. Papír otočte zpět a připevněte ho několika kousky malířské pásky ke zdi v místě, kde chcete mandalu namalovat. Kresbu tužkou obtáhněte, aby se mandala překreslila na samotnou zeď.
Jestliže se rozhodnete pro menší mandalu, můžete namísto začerněné zadní strany papíru použít uhlové papíry, které přilepíte kouskem pásky mezi zeď a samotnou předkreslenou mandalu.
Jestli si troufnete, můžete si základní kružnici narýsovat rovnou na zeď a předkreslit si mandalu přímo. Tahy tak budou více přirozené a uvolněné.
-
Jak namalovat mandalu na zeď
Teď už stačí mandalu jen vybarvit.
Ideální jsou hobby akrylové barvy, které na zdi krásně drží, jejich povrch je po zaschnutí lehce lesklý a navíc velice rychle schnou, takže zeď nebude zbytečně provlhat. Lze je také opatrně omýt, kdyby to bylo potřeba.
Nejprve začněte od velkých ploch, které pokryjte jednolitými plochami barvy. Barvu si vždy namíchejte zvlášť předem do kelímku, abyste ji nemuseli domíchávat v průběhu práce. Odstín by se vám nikdy nepovedlo trefit stejný a mandala by byla flekatá.
Až máte větší plochy namalované, nechte barvu zaschnout. Akrylové barvy však budete mít z velké části suché ještě dřív, než domalujete. Přesto však ještě chvíli počkejte. I když se barvy zdají být na povrchu suché, část vlhkosti ještě může být pod povrchem v omítce.
Teď už se můžete pustit do detailů. V téhle části buďte pečlivější, abyste krásně vyplnili i ty nejmenší plochy a mandala vypadala i z blízka bravurně.
Na závěr můžete jednotlivé plochy ohraničit tenkou linkou a mandalu tak opticky ještě více prohloubit. Bude se zdát, jako by měla více detailů. Použít můžete tenký štětec nebo fix určený speciálně na zeď. Jestli malujete na starou zeď, kde má omítka tendenci se loupat, bude lepší použít ten štětec. Na hrotu fixu by vám mohly zůstávat kousky omítky.
Tímto postupem docílíte mandaly složené z jednobarevných ploch.
Další možností je v první fázi udělat všechny plochy jednolitě a až barva zaschne, všechny části ještě vystínovat. K tomu vám poslouží lehké nánosy světlejších a tmavších tónů téže barvy, kterou je ta která část mandaly namalovaná.
Kolem hotové mandaly můžete rozvěsit světýlka. Stačí do zdi ťuknout několik hřebíčků a na světýlka pověsit přímo na ně nebo použít kancelářské klipsy na papír. A světýlka do nich chytnout.
Zatím žádné komentáře