Jak napsat životopis
-
Pravopis je základ
Můžete si říct, že tohle už je jen maličkost, ale opak je pravdou. Vždycky než si životopis vytisknete, nebo rovnou už odešlete, určitě jej dejte někomu přečíst.
Než se zaměstnavatel začne soustředit na vaše zkušenosti, mnohem dříve jej odradí pravopisné a gramatické chyby. I vy sami víte, že když vidíte v článku různé chyby v textu, mnohdy jej ani nedočtete a článek vás zklame. Navíc, když dáte někomu přečíst své dílo, určitě vám pomůže zhodnocení pravopisné, ale i obsahové.
Dozvíte se například o svých dalších dovednostech, které vám nepřišly důležité, ale byl to jen váš pocit.
-
Struktura životopisu
Osobní údaje
V tomto případě uveďte všechno, co by o vás měl zaměstnavatel vědět. Jméno, příjmení, nesmíte zapomenout ani na titul, který jste si vybojovali, ale také telefonní číslo a e-mail, kde vás v případě zájmu kontaktují. Když máte zájem o pracovní pozici na území České republiky, je ve zvyku psát i kontaktní adresu. Když máte nafocenou nějakou slušnou, oficiální fotku, můžete jí přidat také, ale k fotografovi kvůli tomu speciálně chodit nemusíte.
Vzdělání
V životopise byste měli určitě zakomponovat své vzdělání. Pokud nemáte žádné pracovní zkušenosti nebo jste čerstvý absolvent, tím důležitější tento bod pro vás je. V této odrážce uveďte určitě všechno, čeho jste za život dosáhli. I když jste například vysokou školu nedodělali, napište jí tam, protože přece jenom jste se tam nějaké roky vzdělávali. Důležité je také uvést celý název školy, také název oboru a na co jste se specializovali, rok ukončení titul a jaký titul jste získali. Jelikož se můžete dále vzdělávat, uveďte i kurzy, kterých jste se zúčastnili, jako například jazyky, gastronomie, mzdy.
Pracovní zkušenosti – praxe
Tato část se považuje pro personalisty za nejdůležitější. K různých pracovním zkušenostem je určitě potřeba uvést i pár informací. Například název společnosti, jméno zaměstnavatele a taky pár důležitých pracovních aktivit, které jste v dané pozici zastávali. Čím více údajů o vašich zkušenostech, tím lépe pro vás. Strukturovaný životopis by měl obsahovat i nějaké uspořádání a proto je dobré různé body seřadit chronologicky od nejnovějších po nejstarší.
Znalosti, koníčky a další dovednosti
Tady můžete shrnout vaše záliby, dovednosti a třeba v čem vynikáte. Nemusíte tady psát úplně každou věc, která vám alespoň trošku jde, ale spíš něco, v čem jste si jistí. Zmínit můžete určitě například jestli jste řidič, nebo ne a v případě že jste, tak jaké kategorie. Dále je vhodné uvést vaše jazykové dovednosti, ať už pokročilé, tak začátečnické. Pokud ovládáte nějaké speciální počítačové programy a další věci, určitě o tom potenciálního zaměstnavatele informujte. A přece jenom, své dovednosti a záliby se snažte přizpůsobit tomu, co daný zaměstnavatel požaduje.
-
Co do životopisu nepsat
Emoce
Do strukturovaného životopisu vám určitě nedoporučíme vylívat si své srdce, emoce a povídání. Pokud chcete vyjádřit velký zájem, tak si své city a emoce šetřete do motivačního dopisu. Tam se slohový text a váš názor hodí mnohem více.
Samochvála
I kdyby byla pravda, že jste celebrita, máte spoustu přátel, hrajete vrcholově golf, nebo přispíváte na charitu, jak jistě víte, samochvála “smrdí”. Takže i když je to úžasné, do životopisu to nepatří.
Plat
Jednoznačně do vašeho životopisu neuvádějte jakou máte platovou představu, protože už se vám taky nemusí ozvat. Jaká bude vaše platová mzda se domluvíte až na pohovoru. Do té doby než o vás projeví zájem vůbec platové podmínky nezmiňujte.
Jak z tohoto článku vyplývá, cílem životopisu je stručně, jasně, ale zároveň dostatečně konkrétně informovat potenciálního zaměstnavatele o tom co jsem a co umím. Určitě nic nezkazíte ani motivačním/průvodním dopisem, kde se naopak můžete slohově rozvést a popsat váš zájem.
Přejeme hodně štěstí u další vaší pracovní příležitosti!
Zatím žádné komentáře